7.6 C
Kłodzko
piątek, 19 kwietnia 2024
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Samorządowcy i branża turystyczna z powiatu kłodzkiego apelują o złagodzenie restrykcji

Starosta kłodzki wraz z gminami powiatu kłodzkiego zaapelowali do Premiera RP Mateusza Morawieckiego o złagodzenie przewidywanych przez rząd restrykcji dla branży turystycznej gmin z terenów górskich. Apel o zrewidowanie propozycji rządowych wystosował również ośrodek narciarski Czarna Góra Resort.

Jak przeczytać można w piśmie skierowanym przez starostę kłodzkiego Macieja Awiżenia do premiera Mateusza Morawieckiego, starosta „głęboko zaniepokojony najnowszymi informacjami na temat obostrzeń nakładanych na branżę hotelarską i turystyczną w okresie zbliżających się świąt oraz ferii zimowych, zwraca się z apelem o zmianę dramatycznych w skutkach decyzji.” Podkreśla również, że „Kolejnym wielkim ciosem, który ze zdwojoną siłą dotknął naszego regionu było zamknięcie już po raz drugi w tym roku obiektów ruchu turystycznego i hotelarskiego oraz gastronomii. Dla gmin, w których lwią część dochodów stanowią środki pozyskane z obsługi ruchu turystycznego to sytuacja katastrofalna.”

Starosta M. Awiżeń, odnosząc się do sytuacji w branży turystycznej pisze również, że „Jesteśmy świadkami postępującej agonii małych i większych przedsiębiorstw tego sektora, które praktycznie od marca egzystują na granicy opłacalności. Wiele osób wraz ze zbliżającym się końcem roku zakończy również swoją działalność.” Podsumowując apel do premiera, starosta stwierdza, że „podjęte decyzje są przedwczesne i zbyt rygorystyczne, zaś ich skutki, bez koniecznej korekty są łatwe do przewidzenia”.

Podobny apel do premiera wystosowało Stowarzyszenie Gmin Ziemi Kłodzkiej, a podpisali się pod nim wszyscy burmistrzowie i wójtowie z powiatu kłodzkiego oraz z Barda, Złotego Stoku i Stoszowic. W tym samym tonie apelują do władz przedsiębiorcy z sektora turystycznego. Ośrodek narciarski Czarna Góra Resort opublikował na swojej stronie oświadczenie i apel, w którym wskazuje, że „Podjęcie przez Rząd Rzeczpospolitej Polskiej decyzji o przesunięciu ferii zimowych na okres początku stycznia 2021 r. jest działaniem skazującym nasz region na głęboki kryzys gospodarczy i bankructwo. Większość mieszkańców naszego regionu działa w branży turystycznej. W przypadku upadłości hoteli i restauracji, mieszkańcy stracą pracę a wiele rodzin borykać się będzie z dramatem braku środków do życia.”. Ośrodek, apelując o zrewidowanie propozycji rządowych dla branży turystycznej, podaje po rozwagę „propozycję wydłużenia okresu feryjnego celem spłaszczenia ruchu turystycznego i zapewnienia daleko idącego reżimu sanitarnego, który pozwoli na bezpieczny, aktywny wypoczynek w polskich górach. Stąd wniosek o osadzenie ferii zimowych w czasie od 1 lutego do 31 marca 2021 roku.”

Wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa obostrzenia, które w dużym stopniu dotykają branżę turystyczną – hotelarstwo, gastronomię i firmy związane z obsługą sezonu zimowego, w naszym regionie mogą być szczególnie dotkliwe. W miesiącach zimowych ośrodki narciarskie oraz współpracujące z nimi przedsiębiorstwa uzyskują bowiem znaczną część swoich przychodów, które – ze względu na obostrzenia oraz kumulację ferii zimowych w jednym terminie, mogą być w tym sezonie znacznie niższe. Nie pozostanie to również bez wpływu na stan finansów gmin w naszym regionie, w których spora część przychodów podatkowych związana jest z turystyką.

Czy apele samorządowców i przedsiębiorców z branży turystycznych przyniosą spodziewany rezultat? Na chwilę obecną odpowiedź ze strony rządu nie jest jeszcze znana.

Pełna treść pisma skierowanego do premiera Mateusza Morawieckiego przez starostę kłodzkiego Macieja Awiżenia:

Pismo wystosowane przez Stowarzyszenie Gmin Ziemi Kłodzkiej:

Apel – oświadczenie opublikowane na stronie internetowej przez Czarna Góra Resort:

Szanowni Narciarze, Snowboardziści, Turyści,

z ogromna ulgą i radością przyjęliśmy informację o tym, że stoki narciarskie będą tej zimy otwarte. Wicepremier Jarosław Gowin ogłosił, iż udało się wypracować protokół sanitarny dotyczący korzystania ze stacji narciarskich. Serdecznie dziękujemy za wnikliwą analizę problematyki oraz za rzeczową dyskusję w temacie. Dołożymy wszelkich starań, aby jazda na nartach na stokach Czarnej Góry była bezpiecznym sportem, dającym Wam radość i wytchnienie w tych trudnych czasach. Wszystkie nasze obiekty objęte zostały programem „Bezpieczny Resort”, który wdraża wszelkie wymagane środki ostrożności. Wskazujemy również na to, że ruch na świeżym powietrzu ma zbawienny wpływ na kondycję układu immunologicznego oraz pomaga w redukcji stresu. Warto mieć na uwadze, że w Czarna Góra Resort poziom zanieczyszczeń powietrza przez 365 dni w roku nie przekracza średnio 4 µg/m3 dla pyłów PM 2,5 oraz 6µg/3 dla pyłów PM 10. Znajdujemy się w Strefie Czystego Powietrza, której parametry czystości powietrza nie mają sobie równych w całym kraju. Jeśli jesteście ciekawi, jaki wpływ na Wasze zdrowie może mieć pobyt w takich warunkach, zachęcamy do dalszej lektury tutaj. Pomimo powyższej, pozytywnej informacji, pragniemy zwrócić również uwagę na problemy, z którymi wciąż mierzy się branża turystyczna. Ogłoszony dnia 21 listopada 2020 r. plan działania na nadchodzący czas – 100 dni solidarności w walce z COVID-19- w zakresie ruchu turystycznego spowoduje, że gminy górskie, ich mieszkańcy oraz przedsiębiorcy prowadzący działalność w naszym regionie zostaną pozbawieni przychodów w tak ważnym dla nich, wysokim sezonie zimowym. Najbardziej niesłusznym, nielogicznym i niezrozumiałym jest skrócenie okresu ferii zimowych z sześciu tygodni do okresu dwóch tygodni w terminie od 4 do 17 stycznia 2020 r. Posunięcie to będzie katastrofalne w skutkach z następujących przyczyn:

– Ogłoszenie ferii zimowych w Polsce w jednym terminie siłą rzeczy doprowadzi do kumulacji i wzmożonego ruchu turystycznego. Implikować to będzie niesłychane trudności w utrzymaniu reżimu sanitarnego lub też konieczne będą drastyczne środki dyscyplinujące obywateli.

– Uniemożliwienie wyjazdów w trakcie ferii zimowych wpłynie negatywnie na psychikę Polaków. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci. Coraz dobitniejsze stają się głosy mówiące o wręcz dramatycznych sytuacjach w domach Polaków. Środowiska związane z psychiatrią dziecięcą od dłuższego czasu podnoszą, że stan emocjonalny i psychiczny zamkniętych od tygodni w domach dzieci jest bardzo zły. Coraz głośniej mówi się też o wzroście agresji i przypadkach przemocy w rodzinach. Wyjazd w bezpiecznym reżimie sanitarnym bezsprzecznie wpłynąłby pozytywnie na powyżej zakreślony stan rzeczy.

– Zabronienie Polakom wyjazdów w polskie góry wymusi na naszych rodakach wyjazdy zagraniczne, a naszych lokalnych przedsiębiorców pozostawi bez pomocy i pozbawi przychodów. Skrócenie ferii do okresu od 4 do 17 stycznia 2021 r. jest działaniem na szkodę interesu Polaków – doprowadzi do wzrostu zachorowań, a branżę turystyczną skaże na klęskę finansową.

– Odwołanie ferii w okresie od 18 stycznia 2020 r. do 28 lutego 2020 r. już wygenerowało liczne anulacje zakontraktowanych pobytów na styczeń i luty 2021 r. Zwracamy uwagę, że wypoczynek feryjny rezerwowany jest z dużym wyprzedzeniem, wielu Polaków zaplanowało już swoje pobyty przewidując, że druga fala epidemii ulegnie w najbliższych kilku miesiącach wyciszeniu.

Podjęcie przez Rząd Rzeczpospolitej Polskiej decyzji o przesunięciu ferii zimowych na okres początku stycznia 2021 r. jest działaniem skazującym nasz region na głęboki kryzys gospodarczy i bankructwo. Większość mieszkańców naszego regionu działa w branży turystycznej. W przypadku upadłości hoteli i restauracji, mieszkańcy stracą pracę a wiele rodzin borykać się będzie z dramatem braku środków do życia.

Argumentem przemawiającym za tym, aby ferie zimowe przesunąć w czasie i rozłożyć na osiem tygodni (od 1 lutego do 31 marca 2021 r.) jest także okoliczność, że Komisja Europejska podpisała umowę na dostawę szczepionek na COVID-19, które według firm farmaceutycznych mają 90 proc. skuteczność. Polski rząd planuje zakup ok. 20 mln szczepionek na COVID-19, stworzonych przez firmy Pfizer i BioNTech, które to prawdopodobnie uda się do kraju sprowadzać już od połowy grudnia.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyżej zakreślone aspekty, APELUJEMY o pilną pomoc oraz zrewidowanie propozycji rządowych, które na chwilę obecną skazują branżę turystyczną na niechybny dramat. Pod rozwagę Rządu Rzeczpospolitej Polskiej poddajemy propozycję wydłużenia okresu feryjnego celem spłaszczenia ruchu turystycznego i zapewnienia daleko idącego reżimu sanitarnego, który pozwoli na bezpieczny, aktywny wypoczynek w polskich górach. Stąd wniosek o osadzenie ferii zimowych w czasie od 1 lutego do 31 marca 2021 roku.

25.11.2020 r.

Fot. ilustracyjne: pixabay.com

WAŻNE TEMATY

Ruszyła termomodernizacja szpitala uzdrowiskowego „Polonia” w Kudowie-Zdroju

W uzdrowisku Kudowa-Zdrój w połowie kwietnia br. rozpoczęły się prace remontowo-budowlane w związku z realizacją przez Uzdrowiska Kłodzkie SA - Grupa PGU projektu "Termomodernizacja...

Vito Bambino wystąpi podczas 29. Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju!

Kolejne ciekawe ogłoszenie dotyczące 29 Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady. 6 września w Lądku-Zdroju wystąpi Vito Bambino! To obecnie jeden z najbardziej rozchwytywanych artystów,...

Zbigniew Piotrowicz nowym dyrektorem Centralnego Ośrodka Sportu w Dusznikach-Zdroju

Zbigniew Piotrowicz został nowym dyrektorem Centralnego Ośrodka Sportu - Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Dusznikach-Zdroju, wygrywając konkurs na to stanowisko. Mieszkający w Radochowie (gm. Lądek-Zdrój)...

Młodzież na scenie KOK w antyhejtowym musicalu „Stacja do marzeń”

W czwartek 18 kwietnia br. w Kłodzkim Ośrodku Kultury odbył się musical „Stacja do marzeń” w wykonaniu uczniów Niepublicznej Szkoły Muzycznej I stopnia w...

W „Budowlance” powstanie nowoczesne Centrum Energii Odnawialnej

Dzięki staraniom starostwa powiatowego oraz dyrektora Zespołu Szkół Technicznych w Kłodzku Rafała Olechy projekt pn. „Rozwój techniczny kierunków zawodowych i utworzenie Centrum Energii Odnawialnej...

Jaskry dla najlepszych. Można zgłaszać kandydatów do Nagrody Roku Gminy Kłodzko

Do 10 maja br. można zgłaszać kandydatów do dorocznych nagród Gminy Kłodzko „Ranunculus Penicillatus” za ubiegły rok. Kandydatów do nagrody, którzy w opinii zgłaszających w...

PoMOC dla Amelii z Bystrzycy Kłodzkiej! Przyjaciele uruchomili zbiórkę na leczenie i rehabilitację

Potrzebna jest pomoc, teraz, już dla znanej i lubianej w Bystrzycy Kłodzkiej Amelii Jęczmiennej (Iwańskiej), która od roku walczy ze złośliwym nowotworem. Amelia to...

Muzeum Ziemi Kłodzkiej zaprasza na finisaż wystawy malarstwa

Trzy rzeźby oraz 69 wielkoformatowych obrazów olejnych obejrzeć będzie można podczas finisażu wystawy malarstwa Wojtka Kielara, na który zaprasza Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Podczas spotkania, które...

Gmina Kłodzko. Diamentowy jubileusz w Wojborzu

Diamentowy jubileusz, czyli 60 rocznicę zawarcia związku małżeńskiego, obchodzili państwo Krystyna i Janusz Dzierzbiccy z Wojborza w Gminie Kłodzko. O diamentowej parze pamiętali członkowie rodziny,...

Basen w Jugowie i zalew w Dzikowcu już w tym sezonie przyciągną amatorów wodnych...

Trwa remont basenu odkrytego w Jugowie oraz zalewu w Dzikowcu w gminie Nowa Ruda. Już w tym sezonie obie atrakcje mają cieszyć amatorów wodnych...

Do Nysy Kłodzkiej wpuszczono blisko ćwierć tony pstrąga potokowego

W czwartek 18 kwietnia br. do Nysy Kłodzkiej wpuszczono blisko ćwierć tony pstrąga potokowego. Coroczną akcję Polskiego Związku Wędkarstwa tradycyjnie wsparł powiat kłodzki. Zarybianie...

Rok Arnošta z Pardubic w Kłodzku. Na domu jezuitów powieszono tablice informacyjne o praskim...

Sześć eleganckich plansz od czwartku 18 kwietnia br. zdobi dom jezuitów w Kłodzku. Prezentują one życie i dokonania blisko związanego z Kłodzkiem Arnošta z...

Sala widowiskowa w Ludwikowicach do modernizacji. Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda pozyskało fundusze

Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kłodzkich pozyskało środki na pierwszy etap remontu sali widowiskowej. W ramach zadania "Artystyczna gmina - modernizacja sali...