Sala w Domu Ludowym w Wojborzu po remoncie. Ale to jeszcze nie koniec

0

W sobotę, 21 października oficjalnie otworzono po generalnym remoncie salę w Domu Ludowym w Wojborzu. Jak zapewnił wójt gminy wiejskiej Kłodzko, Zbigniew Tur, to jeszcze nie koniec inwestycji w ten zabytkowy obiekt.

Obiekty kultury w gminie wiejskiej Kłodzko ostatnio przeżywają renesans. Generalny remont przeszła Podhalanka, w trakcie remontu jest Dom Ludowy w Szalejowie Dolnym, buduje się sześć świetlic tematycznych w sześciu wsiach, gmina przygotowuje się do budowy centrum biblioteczno-kulturalnego w Żelaźnie, a w ostatnią sobotę do użytku oddano wyremontowaną salę w Domu Ludowym w Wojborzu. Po Szalejowie to był jeden z najgorszych obiektów gminnych.

Remont sali dofinansowany został z programu Senior Plus w wysokości 150 tys. zł, a całość zadania wyniosła ponad 220 tys. zł i dodatkowo 30 tys. zł na doposażenie. – W ramach tego zadania dostosowaliśmy salę, klatkę schodową i sanitariaty do godnych warunków, żeby seniorzy mogli się tutaj spotykać i aktywizować – mówi Zbigniew Tur, wójt gminy wiejskiej Kłodzko. Remont obiektu władze gminy obiecały mieszkańcom Wojborza rok temu, kiedy powstawał we wsi Klub Seniora. Słowa dotrzymano, ale – jak zapowiada wójt – to nie koniec inwestycji w ten obiekt. – Złożyliśmy wniosek do ministerstwa i otrzymaliśmy dofinansowanie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na remont biblioteki w wysokości 480 tys. zł. Całe zdanie wyniesie ponad 900 tys. zł i w jego ramach będzie remontowany parter tego obiektu wraz z modernizacją kotłowni, zostaną zastosowane pompy ciepła i przede wszystkim zostanie zrobiona elewacja. Tak więc ten obiekt, który jest wpisany do ewidencji zabytków, zyska dawną świetność – dodaje Z. Tur. Wykonawca na to zadanie został już wyłoniony w przetargu, a inwestycja ma zakończyć się pod koniec listopada 2020 roku. W ten sposób gminie wiejskiej Kłodzko pozostanie jeszcze tylko do wyremontowania główna siedziba Domu Kultury w Ołdrzychowicach Kłodzkich i do tej kosztownej inwestycji władze gminy powoli się także przymierzają.

Sala w Domu Ludowym w Wojborzu służyć będzie seniorom do spotkań, ale i również do wiejskich spotkań mieszkańców z różnych okazji. Na otwarcie ładnie wyremontowanej sali przybyli wójt gminy Kłodzko, Zbigniew Tur, przewodniczący Rady Gminy, Ryszard Jastrzębski oraz radni gminy, ksiądz Zdzisław Wojtowicz, który poświęcił salę i sołtys Wojborza Iwona Janoszek Badecka, dyrektor gminnego OPS, Małgorzata Pajor, prezes ATS Wojbórz Ireneusz Śpiewak. Seniorom z Wojborza gratulowali: Rada Seniorów Gminy Kłodzko z przewodniczącą Haliną Bałys na czele, Teresa Budzioch ze Stowarzyszenia Promyk Kłodzka Pomoc Społeczna z którym seniorzy z Wojborza blisko współpracują, przewodniczące Klubów Seniora w: Wojciechowicach – Dantua Bachan, Jaszkowej Dolnej – Anna Kisil, Krosnowicach – Anna Piasecka, Boguszynie – Halina Sudnik. Szczególne podziękowania i gratulacje otrzymała Małgorzata Pułanecka, prezes KGW Wojbórz, opiekun sali, świetlicowa i „dobry duch” tego miejsca, imprezę poprowadziła Ewelina Ptak, dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Kłodzko, a przybyłych gości tańcem przywitała grupa Duende Flamenco Kotlina Kłodzka.

Joanna Żabska

Fot. Joanna Żabska/24klodzko.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj swój podpis