Rząd wprowadza nowe ograniczenia: od dzisiaj zakaz wychodzenia z domu poza koniecznymi sytuacjami

0

[Aktualizacja 15.21] Minister zdrowia Szumowski na konferencji powiedział, że obostrzenia obowiązują od dzisiaj, jednak wejdą w życie od jutra – 25 marca br.

We wtorek, 24 marca br. w Polsce wprowadzono kolejne obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa w Polsce. Poinformowali o tym premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas konferencji prasowej. Ograniczenia wprowadzone dzisiaj dotyczą przemieszczania się ludzi, podobnie jak we Francji i Niemczech. Obejmują:
– zakaz wychodzenia z domu poza niezbędnymi sytuacjami tj. do sklepu, do pracy, apteki, lekarza czy wyprowadzenie psa oraz
– zakaz zgromadzeń na zewnątrz powyżej 2 osób, z wyłączeniem rodzin (tj. spotkania na placach zabaw, spotkań na zewnątrz). Ten zakaz nie obejmuje pomocy osobom bliskim.
– w kościołach zakaz zgromadzeń powyżej 5 osób.

Przestrzeganie zakazu będzie monitorować policja. Kara to mandat do 5 tys. zł. Te obostrzenia zapisane zostają w rozporządzeniu ministra zdrowia. Obostrzenia obowiązują od dzisiaj, 24 marca do 11 kwietnia br.Musimy wdrożyć kolejne ograniczenia, w przemieszczaniu. Będą dotyczyć każdego z nas. Jest to niezbędne, żeby ograniczyć naszą aktywność – powiedział premier Mateusz Morawiecki. – Wszystkie modele i analizy z innych państw pokazują, że ograniczenia kontaktów skutkują zatrzymaniem fali zakażeń. Jeśli nie ograniczymy naszych kontaktów do minimum to nie ograniczymy liczby chorych, nie uratujemy większej liczby ludzkich żyć. Wiem że jest trudno, ale proszę o jeszcze większe ograniczenia – dodał minister zdrowia, Łukasz Szumowski.

Informacja oficjalna (gov.pl):

Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

  • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
  • wolontariatu. Jeślidziałasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

W autobusie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących

Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Zależy nam na tym, aby Polacy mieli dostęp do komunikacji. Musimy jednak zadbać o to, by autobusy nie były przepełnione.

Całkowity zakaz zgromadzeń – chyba że z najbliższymi

Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będziesz mógł się jednak spotykać z najbliższymi.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie uroczystości religijnych

Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadziliśmy kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

Zachęcamy jednak do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu.

Zakłady pracy

Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

Pozostałe ograniczenia nadal obowiązują

Mimo wprowadzanych zmian, w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.

Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj swój podpis