Ruszają prace budowlane związane z inwestycją Wód Polskich w korycie Białej Lądeckiej w Lądku-Zdroju i Srtoniu Śląskim. Generalny wykonawca inwestycji pn. ” Ochrona przeciwpowodziowa doliny rzeki Białej Lądeckiej i potoku Morawa (ochrona bierna”, firma Eko-Wod poinformowała o rozpoczęciu robót budowlanych. W związku z tym, wykonawca prosi o zachowanie szczególnej ostrożności w miejscu prowadzenia inwestycji i przestrzeganie obowiązujących znaków informacyjnych i ostrzegawczych.
Co będzie wykonanie w obrębie murów przeciwpowodziowych i w korycie rzeki?
Lądek – Zdrój:
Inwestycja obejmie rzekę Białą Lądecką w km 21+000 do 25+350 i w km 26+414 oraz ujścia potoków Wiosennik, Wądół, Karpowski i Rudnia. Długość odcinków, na których prowadzone będą prace remontowo-modernizacyjne na obu brzegach rzeki Białej Lądeckiej to około 8500 m. W zakres inwestycji wchodzi przebudowa, budowa i odcinkowa rozbiórka zniszczonych murów brzegowych (regulacyjnych), podniesienie korony istniejących murów do rzędnej wody Q10%+0,5m, umocnienie skarp brzegowych z regulacją linii brzegowej oraz umocnienie filarów i przyczółków mostów, udrożnienie ichtiologiczne rzeki poprzez remont jazu i progów wraz z budową przepławki w korycie dawnej młynówki, przebudowa progu piętrzącego na bystrze w km 26+414, przebudowa i budowa wylotów wód wraz z klapami zwrotnymi, budowa drenaży, zwiększenie przepustowości koryta poprzez lokalną likwidację odkładów rumoszu z koryta rzeki, przebudowa i remont odcinków ujściowych dopływów Białej Lądeckiej.
Stronie Śląskie:
Inwestycja obejmie rzekę Białą Lądecką w km 30+450 do 32+500 oraz potok Morawa w km 0+021 do 1+784. Długość odcinków, na których prace remontowo-modernizacyjne prowadzone będą na obu brzegach rzeki Białej Lądeckiej wyniesie 4100 m a potoku Morawa to około 3600 m. W zakres inwestycji wchodzi odbudowa i budowa murów regulacyjnych, umocnień brzegowych i skarp, udrożnienie ichtiologiczne koryta rzek poprzez przebudowę progów na bystrza, przebudowa lub budowa schodów dojściowych do rzeki, umocnienie i udrożnienie koryta, budowa rampy dla ryb i bystrza na jazie stałym w km 30+914 Białej Lądeckiej, odbudowa kanału i remont urządzeń ujęcia wody dla nieczynnej obecnie huty szkła, remont ujęcia wody na potoku Morawa, remont wylotów kanalizacji deszczowej i rowów. Mury oporowe stanowią fundament budynków mieszkalnych i przyległej zabudowy, które wymagają wykonania remontu i ich reprofilacji.