Rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju

0

W piątek, 2 sierpnia br., w Dusznikach-Zdroju rozpoczyna się 74. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski. Święto muzyki fortepianowej potrwa do 10 sierpnia.

Festiwal otworzy koncert inauguracyjny, który odbędzie się w piątek o godz. 20.00 w Dworku Chopina. Wystąpi Lucas i Arthur JUSSEN Piano Duo, czyli duet utalentowanych braci, którzy występowali ze słynnymi orkiestrami na całym świecie.

W kolejnych dniach w Dusznikach-Zdroju wystąpią laureaci wielu bardzo prestiżowych konkursów pianistycznych, m.in. Kate Liu (uznana za największe objawienie XVII edycji Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina), Yasuko Furumi (laureatka I nagrody na Międzynarodowym Konkursie w Takamatsu – 2018), Aristo Sham (laureat głównej nagrody oraz nagrody specjalnej Bärenreiter Urtext na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Ettlingen w Niemczech w 2006 roku, zwycięzcy Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Gina Bachauer w 2008 roku), George Harliono (laureat Gina Bachauer Piano Competition w Utah i Dinu Lipatti Piano Competition w Bukareszcie), a także Aleksander Kantorow (laureat I nagrody na Konkursie Piotra Czajkowskiego w Moskwie w czerwcu tego roku).

Organizatorzy zapowiadają także polskie akcenty na Festiwalu – w Dusznikach-Zdroju wystąpi prof. Joanna Marcinkowska, od wielu lat związana z Akademią Muzyczną w Poznaniu oraz jeden z najwybitniejszych polskich pianistów – Janusz Olejniczak. Zaplanowany jest również występ Tomasza Rittera, zwycięzcy pierwszej edycji Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w 2018 r.

Jak informują organizatorzy: – Tegoroczny, 74 Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju tradycyjnie upłynie pod znakiem recitali młodych oraz bardziej już doświadczonych triumfatorów, laureatów prestiżowych konkursów pianistycznych światowej rangi, a także cenionych w pianistycznym świecie muzyków nie związanych ze ścieżką konkursową.

Szczegółowe informacje o Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim oraz program koncertów dostępne są na stronie http://festival.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj swój podpis