6.1 C
Kłodzko
środa, 24 kwietnia 2024
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Remonty umocnień i wałów oraz błonia kłodzkie. Po konsultacjach z Wodami Polskimi

W czwartek 12 grudnia br. w Kłodzku odbyły się konsultacje przedstawicieli Wód Polskich z mieszkańcami na temat planowanych prac w korycie Nysy Kłodzkiej w granicach miasta. Ta duża inwestycja wraz z wykonaniem ma zakończyć się już w 2022 roku.

Na czwartkowym spotkaniu obecni byli przedstawiciele Wód Polskich: dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu – Mariusz Przybylski, Jolanta Rędowicz – zastępca dyrektora ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą, Anna Jastrzębska z biura prezesa z Warszawy oraz specjaliści: Krzysztof Kitowski i projektant Paweł Bobrowski. Na konsultacjach pojawili się burmistrz Kłodzka Michał Piszko, radni miejscy – chociaż nie wszyscy, tylko kilku niestety mieszkańców. Sporą reprezentację stanowili także przedstawiciele gminy wiejskiej Kłodzko – wójt Zbigniew Tur, członek zarządu powiatu kłodzkiego – Ryszard Niebieszczański, przewodniczący Rady Gminy Ryszard Jastrzębski, sołtys Krosnowic i radna gminy Urszula Borkowska.

Spotkanie rozpoczął dyrektor RZGW we Wrocławiu, Mariusz Przybylski wyjaśniając cel projektu, który przygotowały Wody Polskie dla dziewięciu miejscowości z ziemi kłodzkiej: – To jest ochrona bierna przed powodzią. Będziemy odmulać, odkrzaczać, usuwać drzewa, wzmacniać przyczółki mostowe i mury, a jeśli są w złym stanie to będziemy stawiać nowe. Prace, łącznie z wykonaniem, muszą się zakończyć w 2022 roku. Są straszne zaniedbania w tym zakresie – z różnych powodów i nie zaprzeczam temu, ale ma się to zmienić. Chcemy to robić lepiej i przy waszym współudziale.

Anna Jastrzębska z biura prezesa Wód Polskich w Warszawie doprecyzowała założenia projektu: – To, co państwu proponujemy, zakłada modernizację istniejącej już infrastruktury. Chodzi nam przede wszystkim o likwidację wąskich gardeł, czyli miejsc, w których może dojść do zatorów, woda może mieć utrudniony przepływ, w różnych miejscach są namuliska, różnego rodzaju przeszkody. Chodzi o to, żeby ułatwić na terenach silnie zurbanizowanych, gdzie rzeczywiście te szkody materialne mogą być większe, bezpieczne przejście fali powodziowej.

Co zatem zakłada plan zaprezentowany dla Kłodzka? Ogólnie mówiąc na całej długości w granicach administracyjnych Kłodzka mają być modernizowane mury, wały, a koryto rzeki ma zostać wyczyszczone z namulisk, krzaków i drzew. Oto szczegóły:

Prace rozpoczynają się od jazu zlokalizowanego między estakadą nad DK-8 a oczyszczalnią ścieków, na górnym stanowisku jazu. Na lewym brzegu będzie remont nadbrzeży oraz usunięcie osypiska, na brzegu prawym remonty murów oporowych. Na estakadzie zostanie udrożnione światło mostu, wykarczowane zostaną drzewa na tarasie zalewowym. Remonty nadbrzeży będą polegały na wymianie obrukowania, jego uzupełnienia, dogęszczenia skarpy i oczyszczenia z zakrzaczeń i zadrzewień.

Podobną czynność, jeśli chodzi o udrożnienie światła mostu, Wody Polskie planują na moście kolejowym, czyli wykarczowanie na tarasie zalewowym, a powyżej mostu na prawym brzegu wzdłuż ul. Szpitalnej aż do ul. Dworcowej remont ubezpieczeń brzegowych, tak samo na prawym brzegu wzdłuż ul. Fortecznej. Most kolejowy zostanie udrożniony, na prawym brzegu zostaną przeprowadzone wykarczowania.

Powyżej mostu będą remonty ubezpieczeń aż do ujścia potoku Jodłownik, którego mury oporowe zostaną wyremontowane oraz zostanie wykształcone koryto dwudzielne, w celu usunięcia odkładania się tam rumowiska. Powyżej ujścia potoku Jodłownik będą remonty murów nabrzeżnych na całej długości, a lewy brzeg zostanie wykarczowany, wykształcona będzie półka oraz wybudowane zostaną schody zejściowe. Te prace pozwolą na udrożnienie światła mostu przy ul. Matejki aż do mostu żelaznego. Powyżej mostu Matejki będą remontowane mury na łuku wklęsłym i wypukłym.

Powyżej mostu żelaznego planowane są wykształcenie półki na brzegu prawym, uformowanie krzywizny tej półki, ubezpieczenia jej, obrukowania i usunięcie zadrzewień i zakrzaczeń, a na brzegu lewym reprofilacja murów oraz remont ubezpieczeń pod mostem na ul. Kościuszki.Powyżej mostu na ul. Kościuszki na lewym brzegu planowana jest rozbiórka i odbudowa murów oporowych oraz budowa schodów zejściowych i remont wału od mostu do kładki pieszej przy ul. Malczewskiego. Powyżej kładki na lewym brzegu ma być przeprowadzona rozbiórka i odbudowa muru oporowego oraz przebudowa jazu H4 (tzw. wodospadu), żeby umożliwić trwałe usunięcie osypiska na dolnym stanowisku (czyli „wyspy”) i żeby tam nie odkładało się to osypisko. Przebudowa jazu będzie kompleksowa, wraz z urządzeniami, wybudowana zostanie również przepławka dla ryb.

Powyżej jazu na lewym brzegu zostaną wykonane mury regulacyjne na długości ok. 150 metrów, a powyżej będzie remont ubezpieczeń brzegowych na długości około 300 metrów. Na brzegu prawym powyżej jazu planowany jest remont ubezpieczeń brzegowych wraz z udrożnieniem ujściowego odcinka potoku Jaszkówka.

Co wynikło z konsultacji? Nysa Kłodzka ma szansę stać się przyjaznym mieszkańcom miejscem rekreacji i wypoczynku. Burmistrz Kłodzka Michał Piszko zgłosił wniosek o ujęcie w planach niektórych elementów zagospodarowania rzeki dla potrzeb rekreacji (tzw. błonia kłodzkie), które miasto przygotowało już kilka lat temu, a które nie mogły zostać zrealizowane właśnie ze względu na sprzeciw Wód Polskich. Teraz przy okazji inwestycji mają one zostać uwzględnione, a projektanci już opracowują w jaki sposób można pewne pomysły bezpiecznie wkomponować – od mostu przy ul. Kościuszki aż do kłodzkiego wodospadu (jazu). Postulat utworzenia miejsca, które mogłoby stać się plażą miejską na wysokości wodospadu także spotkał się z przychylnością Wód Polskich. Należy zaznaczyć, że remont wałów na kłodzkiej promenadzie będzie wiązać się także z remontem schodów prowadzących do rzeki, remontem wysłużonych ścieżek spacerowych na wałach i na promenadzie, a także wymianą barierek na nowe i estetyczne. Miejsce to więc ma dużą szansę służyć wypoczynkowi i rekreacji mieszkańców, a nie być tylko wstydliwą i zaniedbaną przestrzenią miejską (pisaliśmy o tym m.in. tutaj: Bulwary nad Nysą Kłodzką. To nie wizualizacja i niestety nie Kłodzko).

Jeden z mieszkańców zgłosił także problem lasu, który rośnie wzdłuż koryta rzeki przy ul. Chełmońskiego, nad czym pochylić mają się Wody Polskie. Problemem jednak okazuje się ochrona przed falą powodziową okolic mostu żelaznego i generalnie starówki. Jest to wąskie gardło w mieście, a mieszkańcy i przedsiębiorcy co roku walczą z wdzierającą się do piwnic wodą. Problem ten zgłaszała Barbara Glińska, właścicielka hotelu i restauracji „Przy Żelaznym Moście” (dawna Casa D’oro). Jak mówili przedstawiciele Wód Polskich, bez dużej inwestycji, która wiązałaby się z wysiedleniami, tego wąskiego gardła nie uda się w mieście zlikwidować. Mieszkańcy będą jednak postulować do Wód Polskich o takie rozwiązania, które zwiększą ich poczucie bezpieczeństwa (np. poprzez instalacje tzw. zapór wodnych). Podniesiony został także problem zalewanych domów przy ulicy Korczaka – te tereny nie zostały jednak ujęte na tym etapie inwestycji. Prezes Wodociągów Kłodzkich, Waldemar Bicz z kolei postulował, żeby nie kończyć inwestycji zaraz za stadionem, lecz pociągnąć ją dalej, żeby ochronić także tereny wodonośne spółki wodociągowej.

Po zebraniu uwag od mieszkańców i władz miasta Wody Polskie mają przystąpić do przygotowania konkretnych projektów. Cała inwestycja ma zakończyć się już w 2022 roku, czyli praktycznie za dwa lata. Do poniedziałku można wysyłać uwagi i postulaty na adres mailowy: ziemiaklodzka@wody.gov.pl.

W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele władz gminy wiejskiej z pytaniem, kiedy Wody Polskie pochylą się nad terenami wiejskimi, które najbardziej cierpią podczas wezbrań i powodzi. Jak zapewnili obecni przedstawiciele Wód Polskich, etap miejski jest pierwszym, a wiosną przyszłego roku mają ruszyć konsultacje odnośnie terenów wiejskich. Generalnie Wody Polskie mają w planach budowę m.in. małych zbiorników retencyjnych, odtwarzanie naturalnych rozlewisk dla wody oraz wraz z Lasami Państwowymi budowę małych zbiorników retencyjnych w terenach leśnych, bo w ostatnich latach problemem jest nie tylko powódź ale coraz bardziej dotkliwa susza. Potwierdzono także, że trzy, z czterech budowanych obecnie suchych zbiorników (w Boboszowie, Roztokach i Krosnowicach), po okresie trwałości projektu – czyli po 5 latach – mogą zostać częściowo zalane, żeby zbilansować gospodarkę wodną oraz służyć rekreacji. Problemem będzie zbiornik w Szalejowie, jednak być może uda się i jego częściowo zalać, o co postulował wójt.

Joanna Żabska

Fot. Joanna Żabska

WAŻNE TEMATY

Strażacy z Jaszkowej Dolnej zbierają na kamerę termowizyjną. Dorzuć się do wirtualnej skarbonki!

Strażacy z OSP z Jaszkowej Dolnej chcą zakupić bardzo ważny i przydatny podczas akcji gaśniczych sprzęt - kamerę termowizyjną. Niestety, koszt przekracza możliwości finansowe...

Natalia Kurowska z Nowej Rudy została Miss Nastolatek Województwa Dolnośląskiego!

18-letnia Natalia Kurowska z Nowej Rudy została wybrana najpiękniejszą nastolatką województwa dolnośląskiego podczas gali finałowej Miss Województwa Dolnośląskiego 2024, które odbyło się w sobotę,...

Młodzież na scenie KOK w antyhejtowym musicalu „Stacja do marzeń”

W czwartek 18 kwietnia br. w Kłodzkim Ośrodku Kultury odbył się musical „Stacja do marzeń” w wykonaniu uczniów Niepublicznej Szkoły Muzycznej I stopnia w...

Kolorowa fontanna w dusznickim Parku Zdrojowym w tym sezonie będzie nieczynna

Dusznicki magistrat poinformował, że w związku z planowaną przebudową Parku Zdrojowego, znajdująca się w nim kolorowa fontanna w tym sezonie będzie nieczynna. Jak przekazuje Urząd...

Małżeństwo strażaków z OSP Nowa Ruda straciło dom w pożarze. Potrzebna pomoc

W nocy z 23 na 24 kwietnia br. małżeństwo druhów z OSP Nowa Ruda - Michał i Klaudia Majerczyk straciło w pożarze domu dobytek...

Gmina Bystrzyca Kłodzka. Uczniowie z Pławnicy ze spektaklem „Zwierzęta ratują planetę”

Z okazji Dnia Ziemi uczniowie Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Pławnicy przygotowali pokaz mody z wykorzystaniem materiałów pochodzących z recyklingu oraz spektakl pt....

Dzieciaki sadzeniaki w bibliotece w Ołdrzychowicach Kłodzkich

W sobotę, 20 kwietnia br. w Bibliotece Publicznej Gminy Kłodzko w Ołdrzychowicach Kłodzkich bibliotekarka Alina poprowadziła warsztaty ogródkowe dla najmłodszych. Głównym celem zajęć było rozwijanie...

Duszniki-Zdrój. Trening z MaSzyną na trasach Muflona

W sobotę, 27 kwietnia br. Duszniki-Zdrój zapraszają na trening po trasach Muflona z Mariuszem Stojanowskim – MaSzyną. Trening rozpocznie się o godzinie 8.00 na Placu...

Slow Jogging w Lądku-Zdroju. Otwarte warsztaty dla każdego!

4 maja br. do Lądka-Zdroju, w ramach aktywnej majówki, zawita Slow Jogging. To będzie pierwsze tego typu wydarzenie w powiecie kłodzkim. Organizatorem wydarzenia jest Centrum...

Koleje Dolnośląskie pojadą tego lata do Świnoujścia 

Dolnośląski przewoźnik ponownie uruchomi popularne wakacyjne połączenie Wrocław – Świnoujście. Pociąg KD Premium Nadmorski będzie kursować w weekendy od 22 czerwca do 1 września. Podróż...

Kolizja z udziałem 3 aut na DK8 w Szalejowie Górnym

We wtorek, 23 kwietnia br. około godziny 15.00 na drodze krajowej nr 8 w Szalejowie Górnym doszło do kolizji z udziałem trzech aut. W...

W Polanicy-Zdroju będą odstraszać dziki. Zabezpiecz zwierzęta domowe!

Jak informuje burmistrz Polanicy-Zdroju, w piątek 26 kwietnia br. odbędzie się akcja odstraszania dzików, które na schodząc z lasów na tereny miejskie wyrządzają szkody....

7 medali oraz świetne starty młodych zawodników HS Team Kłodzko w Legnicy

20 kwietnia br. zawodnicy HS' Team Kłodzko wzięli udział w II Pucharze Marszałka Województwa Dolnośląskiego w Legnicy i po raz kolejny udowodnili, że mogą...