7.6 C
Kłodzko
piątek, 19 kwietnia 2024
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ranking szkół w powiecie kłodzkim 2020. Sprawdzamy, jak poszły w nich matury

Tegoroczne matury, z powodu epidemii koronawirusa, przebiegały w całej Polsce w szczególnych warunkach: szkoły zamknięte były już od marca, uczniowie przygotowywali się do egzaminów zdalnie, a matury odbyły się z miesięcznym opóźnieniem. Wyniki matur są więc także egzaminem z tego, jak szkoły poradziły sobie w specyficznych warunkach nauczania zdalnego. Sprawdzamy, jak poszły matury w liceach i technikach w powiecie kłodzkim.

W tym tygodniu Centralna Komisja Egzaminacyjna we Wrocławiu opublikowała wstępne wyniki matur w województwie dolnośląskim. Powiat kłodzki, na tle innych powiatów, nie wypadł źle. W sumie do egzaminów przystąpiło 722 absolwentów liceów i techników, a zdało go 494, co daje średnią 68,4% (średnia dla województwa wyniosła 72,1%). Matura zdecydowanie lepiej poszła absolwentom liceów niż techników. W liceach w powiecie kłodzkim do egzaminu dojrzałości przystąpiło 422 maturzystów, zdało go 357, czyli 80,8% (średnia dla województwa wśród absolwentów liceów to 81,1%). Jeśli chodzi o absolwentów techników, to w powiecie kłodzkim do matury przystąpiło 280 osób, zdało 137, czyli 48,9%, podczas gdy średnia dla województwa dolnośląskiego wyniosła 56,1%.

ZDAWALNOŚĆ EGZAMINU MATURALNEGO W POWIECIE KŁODZKIM

Warte podkreślenia jest, że jednej szkole w powiecie zdali wszyscy przystępujący do egzaminu maturzyści (wynik 100%!) – w Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Śląskich w Bystrzycy Kłodzkiej (do matury przystąpiło tutaj 54 uczniów i wszyscy zdali). Wyższą niż średnia na Dolnym Śląsku zdawalność matury miały jeszcze cztery szkoły – dwie prywatne: Zespół Szkół Społecznych w Kłodzku (93,8%), Zespół Szkół Alternatywnych (91,9%) i dwie prowadzone przez powiat kłodzki: I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku (86,9%) i Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Nowej Rudzie (86,7%).

Z kolei tylko jedna szkoła techniczna w powiecie kłodzkim uzyskała wyższą niż średnia na Dolnym Śląsku zdawalność – to prowadzona przez powiat Regionalna Szkoła Turystyczna w Polanicy-Zdroju – Technikum im. Jana Pawła II, w której maturę pomyślnie zdało 56,7% absolwentów. Powyżej średniej powiatowej znalazły się jeszcze: Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Bystrzycy Kłodzkiej – Technikum im. prof. Sylwestra Kaliskiego (53,3%), Noworudzka Szkoła Techniczna w Nowej Rudzie – Technikum im. Stanisława Staszica (50%) oraz Zespół Szkół Samorządowych w Stroniu Śląskim – Technikum (50%).

Z trzech szkól dla dorosłych maturę pomyślnie zdali tylko absolwenci Szkoły Edukacji Europejskiej w Kłodzku – Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych. Przystąpiło tutaj do egzaminu 27 maturzystów, zdało 6, co daje wynik 35,3%. W pozostałych dwóch szkołach: Centrum Kształcenia „Profesja” w Nowej Rudzie – Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych oraz Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych „Omega” w Bystrzycy Kłodzkiej wszyscy maturzyści polegli na matematyce.

ŚREDNIE WYNIKI PROCENTOWE Z PRZEDMIOTÓW OBOWIĄZKOWYCH W LICEACH

Kolejnym wyznacznikiem o tym, jak szkoły przygotowały maturzystów do egzaminów w tym roku, jest średnia liczba punktów, jakie uzyskali absolwenci podczas egzaminów z przedmiotów obowiązkowych, czyli z j. polskiego, matematyki i języka obcego. Warto przy tym pamiętać, że w tym roku egzamin maturalny odbył się tylko pisemnie. W województwie dolnośląskim średnia z j. polskiego wyniosła 52,6%, a powiat kłodzki nie odbiegał tutaj od województwa – średnia wyniosła 52,7%*. Maturzyści z pięciu liceów w powiecie uzyskali zdecydowanie wyższą średnią. Najlepiej poradzili sobie w Zespole Szkół Alternatywnych – 72,7%, nieco mniejszą średnią mieli uczniowie z kłodzkiego liceum społecznego, dwóch powiatowych liceów: w Kłodzku i Nowej Rudzie oraz w kudowskim liceum, prowadzonym przez gminę.
(*średnia liczona jest łącznie dla liceów i techników).

Matematyka od kilku lat stanowi przedmiot, z którym maturzyści mają największy problem, tego przedmiotu także najczęściej nie zdają. W tym roku średni wynik procentowy, jaki uzyskali maturzyści w województwie dolnośląskim wyniósł 51,1%, w powiecie kłodzkim był on znacznie mniejszy – 46,1%. Tegorocznych maturzystów do egzaminu z matematyki najlepiej przygotowało prowadzone przez gminę bystrzycką liceum – maturzyści uzyskali średni wynik 67,2%, za nim uplasowały się ponownie dwa niepubliczne licea: Zespół Szkół Społecznych (64%) i Zespół szkół Alternatywnych (62,4%). Więcej niż średnia wojewódzka mieli także maturzyści z „Chrobrego”, noworudzkiego i kudowskiego liceum.

Najlepiej naszym maturzystom poszedł w tym roku język angielski i – co trzeba podkreślić – był najczęściej wybieranym językiem podczas matury. W większości liceów średnia była zdecydowanie wyższa niż w województwie (średni wynik procentowy z j. angielskiego w województwie to 73,5%, w powiecie kłodzkim – 70,9%). W czołówce znowu znalazły się dwa niepubliczne licea oraz „Chrobry”.

Dobre wyniki osiągnęli także uczniowie z języka niemieckiego. W szkołach, w których przeprowadzono egzamin maturalny z tego języka, średnia była zdecydowanie wyższa niż w województwie dolnośląskim.

ŚREDNIE WYNIKI PROCENTOWE Z PRZEDMIOTÓW OBOWIĄZKOWYCH W TECHNIKACH

Słabiej poszły matury w technikach, ale to jest tendencja ogólnopolska. Absolwenci szkół technicznych zawsze słabiej wypadają w ogólnych statystykach maturalnych. Warto jednak wspomnieć, że w kilku szkołach technicznych w powiecie uczniowie wypadli lepiej w przedmiotach obowiązkowych niż w niektórych liceach. Jeśli chodzi o język polski, najlepiej uczniów przygotowała Kłodzka Szkoła Przedsiębiorczości (średnia 48% i jest wyższa niż w dwóch liceach), matematyka najlepiej poszła uczniom Regionalnej Szkoły Turystycznej (średnia 36%), ale średnia większości techników jest także wyższa niż trzech liceów. Jeśli chodzi o języka angielski, matura obowiązkowa z tego przedmiotu najlepiej poszła w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Bystrzycy Kłodzkiej (średnia 67,3%), z języka niemieckiego w Dolnośląskim Zespole Szkół w Bożkowie (54%).

ŚREDNIE WYNIKI PROCENTOWE Z PRZEDMIOTÓW OBOWIĄZKOWYCH W SZKOŁACH DLA DOROSŁYCH

ŚREDNIE WYNIKI PROCENTOWE Z PRZEDMIOTÓW DODATKOWYCH (POZIOM ROZSZERZONY) W LICEACH

Jeśli chcemy po prostu zdać maturę, te dwa kryteria (zdawalność i średnia z przedmiotów obowiązkowych) mogą wystarczyć przy wyborze szkoły ponadpodstawowej. Jeśli jednak myślimy o dobrej uczelni, to pomocne przy wyborze jest trzecie kryterium, czyli jak poszły matury w poszczególnych szkołach jeśli chodzi o rozszerzenia. W naszym rankingu ponownie przyjęliśmy, jaką zdobyli tegoroczni maturzyści z poszczególnych przedmiotów. A do wyboru mieli: j. polski, matematyka, język obcy, biologia, chemia, fizyka, geografia,historia, informatyka i wiedza o społeczeństwie.

Matura rozszerzona z języka polskiego najlepiej poszła w Liceum Ogólnokształcącym im. Józefa Lompy w Kudowie-Zdroju – średnia to aż 77%, jaką uzyskali maturzyści na egzaminie i jest zdecydowanie wyższą niż w województwie dolnośląskim i w powiecie kłodzkim. Warto także podkreślić, że prawie we wszystkich liceach ta średnia była wyższa.

W matematyce bezkonkurencyjni w tym roku byli maturzyści z Zespołu Szkół Alternatywnych w Kłodzku, którzy uzyskali 47%, podczas gdy średnia z matematyki rozszerzonej w województwie dolnośląskim wyniosła 32,5%, a znacznie niższa była w powiecie kłodzkim – 25,2%. Całkiem dobrze poradzili sobie z matematyką także absolwenci „Chrobrego” (34,7%) oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bystrzycy Kłodzkiej (34,6%).

Uczniowie Zespołu Szkół Alternatywnych najlepiej poradzili sobie także z językiem angielskim, uzyskując średnią z egzaminu 68,2% (średnia dla województwa to 57,1, a dla powiatu – 50,6%). Dobrze także poszła matura z j. angielskiego w dusznickim liceum (63%) oraz Zespole Szkół Społecznych w Kłodzku (61,2%).

Z języka niemieckiego najlepiej poszła matura uczniom Zespołu Szkół Alternatywnych w Kłodzku, którzy uzyskali średnią aż 72,8% (średnia dla województwa to 50,7%, dla powiatu kłodzkiego – 39,1%). Dobrze z tego języka napisali maturę także absolwencie „Chrobrego” i noworudzkiego liceum.

W trzech szkołach rozszerzenia z biologii wypadły lepiej niż średnia wojewódzka (42,7%): ponownie w Zespole Szkół Alternatywnych ( 49,9%), w „Chrobrym (46,2%) i Zespole Szkół Społecznych (45,2%).

Także w chemii najlepsi okazali się absolwenci Zespołu Szkół Alternatywnych ze średnią 48,4% oraz ZSO w Bystrzycy Kłodzkiej (44,3%). Średnia dla województwa wyniosła 36,2, a dla powiatu kłodzkiego 30,5%.

Jeśli chodzi o fizykę to jedynie uczniowie z Zespołu Szkół Alternatywnych uzyskali wynik wyższy niż średnia wojewódzka – 37% (w województwie – 32,3%). Powyżej średniej powiatowej (27,8%) uzyskali wynik uczniowie „Chrobrego” (32,2%) oraz ZSO w Bystrzycy Kłodzkiej (28,8%).

Rozszerzenia z geografii wypadły w tym roku słabo. Średnia dla województwa wyniosła 19%, dla powiatu – 15%. Najlepiej poradzili sobie uczniowie „Chrobrego” uzyskując 29,9%, trochę poniżej średniej wojewódzkiej uzyskali także uczniowie dwóch niepublicznych kłodzkich liceów: Zespołu Szkół Społecznych i Zespołu Szkół Alternatywnych (uzyskali tyle samo procent – 18,5%).

Jeśli chodzi o historię to ponownie na podium stanęły trzy kłodzkie szkoły: dwie niepubliczne i prowadzony przez powiat „Chrobry”:

Informatyka nie była w tym roku przedmiotem, w którym którakolwiek szkoła w powiecie kłodzkim wybiła się. Średnia dla województwa wyniosła 33,5%, w powiecie była dwukrotnie niższa – 14,5%. Najlepszy wynik osiągnęli absolwenci „Chrobrego (24,8%).

Bardzo dobrze poszedł w tym roku WOS. Średnia w powiecie kłodzkim wyniosła 34,6% i była wyższa niż w województwie dolnośląskim (28,7%). Najlepsze znowu okazały się dwa niepubliczne szkoły: Zespół Szkół Społecznych (52,7%) i Zespół Szkół Alternatywnych w Kłodzku (50%) oraz „Chrobry” (38,6%).

ŚREDNIE WYNIKI PROCENTOWE Z PRZEDMIOTÓW DODATKOWYCH (POZIOM ROZSZERZONY) W TECHNIKACH

Całkiem przyzwoity poziom z rozszerzeń zaprezentowali także uczniowie techników w powiecie kłodzkim. Z języka polskiego średnią 44,3% mogą pochwalić się uczniowie Noworudzkiej Szkoły Technicznej, Regionalnej Szkoły Turystycznej w Polanicy-Zdroju – 44% i KSP – 39%. Matematyka wypadła zdecydowanie najsłabiej – najlepszą średnią – 8,1% uzyskali uczniowie KSP,. Z języka angielskiego najlepiej poszła matura w Noworudzkiej Szkole Technicznej (40,8%) i Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Bystrzycy Kłodzkiej (38,2%), z j. niemieckiego w Zespole Szkół Technicznych w Kłodzku (24%) i Dolnośląskim Zespole Szkół w Bożkowie (24%). Bardzo dobrze poszła matura z rozszerzonej geografii w Regionalnej Szkole Turystycznej, której uczniowie uzyskali 21,2%, plasując się, po kłodzkim „Chrobry” na drugim miejscu ze wszystkich szkół technicznych i liceów w powiecie kłodzkim.

ŚREDNIE WYNIKI PROCENTOWE Z PRZEDMIOTÓW DODATKOWYCH (POZIOM ROZSZERZONY) W SZKOŁACH DLA DOROSŁYCH

PODSUMOWANIE

Jak pokazują wyniki matur, w powiecie kłodzkim mamy kilka szkół, które śmiało mogą konkurować z innymi, dobrymi placówkami w województwie. Są to dwa niepubliczne licea: Zespół Szkół Alternatywnych i Zespół Szkół Społecznych w Kłodzku. Dobre wyniki uzyskują także absolwenci I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku i Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza w Nowej Rudzie (obie prowadzone przez powiat). Bardzo dobrze sobie radzą także dwa licea, prowadzone przez gminy: w Kudowie-Zdroju oraz w Bystrzycy Kłodzkiej.

Jeśli chodzi o technika to żadne z funkcjonujących w powiecie kłodzkim nie wypadło źle w tym roku. Każde z nich ma mocne i trochę słabsze strony, a niektóre wypadły w poszczególnych przedmiotach nawet lepiej niż licea. Na uwagę zasługują Regionalna Szkoła Turystyczna, gdzie matury wypadły w tym roku dobrze, KSP i ZSA, dobrze sobie radzi także bystrzyckie i noworudzkie technikum.

Zobacz też nasz zeszłoroczny ranking w powiecie kłodzkim: Ranking szkół w powiecie. Sprawdzamy, jak poszły w nich matury

Joanna Żabska

Źródła danych: Centralna Komisja Egzaminacyjna. Opracowanie: 24klodzko.pl

Zdjęcie ilustracyjne: budynek Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. B. Chrobrego w Kłodzku, autor: Jacek Halicki/commons.wikimedia.org

* W powiecie kłodzkim działa dziewięć liceów ogólnokształcących, siedem techników i trzy szkoły dla dorosłych, które przeprowadzają maturę. Różne są organy prowadzące dla tych szkół. W większości obowiązek ten leży na powiecie kłodzkim, ale są i gminy, które przejęły od powiatu prowadzenie szkół ponadpodstawowych:
Licea:
Zespół Szkół Społecznych w Kłodzku – szkoła niepubliczna
Zespół Szkół Alternatywnych w Kłodzku – szkoła niepubliczna
I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku – powiat kłodzki
Zespół Szkół Publicznych im. Jana Pawła II w Kudowie-Zdroju – Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Lompy gmina Kudowa-Zdrój
Miejski Zespół Szkół w Dusznikach Zdroju Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowegogmina Duszniki-Zdrój
Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bystrzycy Kłodzkiej – I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich gmina Bystrzyca-Kłodzka
Liceum Ogólnokształcące m. Henryka Sienkiewicza w Nowej Rudzie powiat kłodzki
Liceum Ogólnokształcące im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju – gmina Lądek-Zdrój
Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące „Medical” w Kłodzku szkoła niepubliczna
Technika:
Kłodzka Szkoła Przedsiębiorczości w Kłodzku – Technikum nr 2 – powiat kłodzki
Regionalna Szkoła Turystyczna w Polanicy-Zdroju – Technikum im. Jana Pawła II – powiat kłodzki
Zespół Szkół Technicznych w Kłodzku – Technikum nr 1 im. prof. Wacława Żenczykowskiego – powiat kłodzki
Dolnośląski Zespół Szkół w Bożkowie – Technikum im. Władysława Stanisława Reymonta w Bożkowie – samorząd województwa dolnośląskiego
Noworudzka Szkoła Techniczna w Nowej Rudzie – Technikum im. Stanisława Staszica – powiat kłodzki
Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Bystrzycy Kłodzkiej – Technikum im. prof. Sylwestra Kaliskiego – gmina Bystrzyca-Kłodzka
Zespół Szkół Samorządowych w Stroniu Śląskim – Technikum – gmina Stronie Śląskie

WAŻNE TEMATY

Ruszyła termomodernizacja szpitala uzdrowiskowego „Polonia” w Kudowie-Zdroju

W uzdrowisku Kudowa-Zdrój w połowie kwietnia br. rozpoczęły się prace remontowo-budowlane w związku z realizacją przez Uzdrowiska Kłodzkie SA - Grupa PGU projektu "Termomodernizacja...

Vito Bambino wystąpi podczas 29. Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju!

Kolejne ciekawe ogłoszenie dotyczące 29 Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady. 6 września w Lądku-Zdroju wystąpi Vito Bambino! To obecnie jeden z najbardziej rozchwytywanych artystów,...

Zbigniew Piotrowicz nowym dyrektorem Centralnego Ośrodka Sportu w Dusznikach-Zdroju

Zbigniew Piotrowicz został nowym dyrektorem Centralnego Ośrodka Sportu - Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Dusznikach-Zdroju, wygrywając konkurs na to stanowisko. Mieszkający w Radochowie (gm. Lądek-Zdrój)...

Młodzież na scenie KOK w antyhejtowym musicalu „Stacja do marzeń”

W czwartek 18 kwietnia br. w Kłodzkim Ośrodku Kultury odbył się musical „Stacja do marzeń” w wykonaniu uczniów Niepublicznej Szkoły Muzycznej I stopnia w...

W „Budowlance” powstanie nowoczesne Centrum Energii Odnawialnej

Dzięki staraniom starostwa powiatowego oraz dyrektora Zespołu Szkół Technicznych w Kłodzku Rafała Olechy projekt pn. „Rozwój techniczny kierunków zawodowych i utworzenie Centrum Energii Odnawialnej...

Jaskry dla najlepszych. Można zgłaszać kandydatów do Nagrody Roku Gminy Kłodzko

Do 10 maja br. można zgłaszać kandydatów do dorocznych nagród Gminy Kłodzko „Ranunculus Penicillatus” za ubiegły rok. Kandydatów do nagrody, którzy w opinii zgłaszających w...

PoMOC dla Amelii z Bystrzycy Kłodzkiej! Przyjaciele uruchomili zbiórkę na leczenie i rehabilitację

Potrzebna jest pomoc, teraz, już dla znanej i lubianej w Bystrzycy Kłodzkiej Amelii Jęczmiennej (Iwańskiej), która od roku walczy ze złośliwym nowotworem. Amelia to...

Muzeum Ziemi Kłodzkiej zaprasza na finisaż wystawy malarstwa

Trzy rzeźby oraz 69 wielkoformatowych obrazów olejnych obejrzeć będzie można podczas finisażu wystawy malarstwa Wojtka Kielara, na który zaprasza Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Podczas spotkania, które...

Gmina Kłodzko. Diamentowy jubileusz w Wojborzu

Diamentowy jubileusz, czyli 60 rocznicę zawarcia związku małżeńskiego, obchodzili państwo Krystyna i Janusz Dzierzbiccy z Wojborza w Gminie Kłodzko. O diamentowej parze pamiętali członkowie rodziny,...

Basen w Jugowie i zalew w Dzikowcu już w tym sezonie przyciągną amatorów wodnych...

Trwa remont basenu odkrytego w Jugowie oraz zalewu w Dzikowcu w gminie Nowa Ruda. Już w tym sezonie obie atrakcje mają cieszyć amatorów wodnych...

Do Nysy Kłodzkiej wpuszczono blisko ćwierć tony pstrąga potokowego

W czwartek 18 kwietnia br. do Nysy Kłodzkiej wpuszczono blisko ćwierć tony pstrąga potokowego. Coroczną akcję Polskiego Związku Wędkarstwa tradycyjnie wsparł powiat kłodzki. Zarybianie...

Rok Arnošta z Pardubic w Kłodzku. Na domu jezuitów powieszono tablice informacyjne o praskim...

Sześć eleganckich plansz od czwartku 18 kwietnia br. zdobi dom jezuitów w Kłodzku. Prezentują one życie i dokonania blisko związanego z Kłodzkiem Arnošta z...

Sala widowiskowa w Ludwikowicach do modernizacji. Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda pozyskało fundusze

Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kłodzkich pozyskało środki na pierwszy etap remontu sali widowiskowej. W ramach zadania "Artystyczna gmina - modernizacja sali...