Radni z Bystrzycy uchwalili nowe stawki za odbiór śmieci. Będzie drożej

0

W poniedziałek, 2 grudnia br. na nadzwyczajnej sesji radni z Bystrzycy Kłodzkiej uchwalili nowe stawki za odbiór śmieci w gminie Bystrzyca Kłodzka, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2020 r. Będzie drożej, ale stawki nie wzrosną tak dużo, jak zostało to zaproponowane w projekcie uchwały.

Mieszkańcy Bystrzycy Kłodzkiej od 1 stycznia 2020 r. zapłacą nowe, wyższe stawki za odbiór śmieci. Kształtować się będą następująco: 26 zł za odbiór śmieci segregowanych od mieszkańca, 20 zł w przypadku kompostowania oraz dwukrotność stawki podstawowej w przypadku braku segregacji (czyli 52 zł). Tym samym radni nie przyjęli proponowanych w projekcie uchwały jeszcze wyższych stawek za odbiór śmieci w wysokości: 29 zł za śmieci segregowane, 26 zł za odbiór śmieci w przypadku kompostowania (czyli dla budynków jednorodzinnych) i 58 zł (dwukrotności stawki podstawowej) w przypadku braku segregacji. Odrzucono także propozycje jeszcze niższych stawek wnioskowanych przez radnych Jana Szkwarka i Dariusza Piotrowskiego.

To, o czym powinni przede wszystkim wiedzieć mieszkańcy gminy Bystrzyca Kłodzka, to że nowa uchwała podjęta została już zgodnie z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przyjętą przez Sejm w lipcu tego roku. Tak więc nie ma już możliwości wyboru braku segregacji śmieci – wszyscy mają taki obowiązek. Jeśli ktoś będzie uchylał się od obowiązku segregacji, zapłaci podwójną stawkę podstawową. Podwyżki motywowane są wzrostem kosztów związanych bezpośrednio z odbiorem śmieci tj. wzrostem od nowego roku opłaty marszałkowskiej za przyjęcie tony śmieci na składowiskach ze 170 zł na 270 zł, wzrostem opłat za energię i płacy minimalnej. Wzrasta także ustawowo częstotliwość odbioru odpadów. Od kwietnia do października śmieci nie mogą być odbierane rzadziej niż raz na tydzień.

Nie wiadomo, czy nowe stawki opłat pokryją koszty gospodarowania odpadami w Bystrzycy Kłodzkiej. Radni mają przyjrzeć się temu w przyszłym roku i ewentualnie podjąć kolejną decyzję. Bystrzyca Kłodzka jest czwartą już gminą, która podjęła uchwałę w sprawie wyższych opłat za odbiór śmieci. Wcześniej uchwały podjęli Stronie Śląskie i Polanica Zdrój (pisaliśmy o tym tutaj: Stronie i Polanica wprowadzają obowiązek segregacji śmieci) i miasto Nowa Ruda (Nowa Ruda znacznie podniosła cenę za śmieci).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj swój podpis