Radni jednogłośnie wyrazili zgodę na postawienie pomnika Emila Czecha w Kłodzku

0

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Kłodzku, która odbyła się w czwartek 28 listopada br., radni miejscy jednogłośnie przegłosowali uchwałę w sprawie wzniesienia pomnika upamiętniającego plutonowego Emila Czecha.

Jak już pisaliśmy wcześniej, we wrześniu tego roku został powołany Społeczny Komitet Organizacyjny ds. Budowy Pomnika Emila Czecha w składzie: Krzysztof Baldy (przewodniczący), Dorota Strug, Dariusz Chojecki i Robert Lebda. Budowa pomnika to inicjatywa Stowarzyszenia Żołnierzy i Przyjaciół Wojsk Górskich „Karpatczycy”, które od kilku lat podejmuje starania, żeby w ten sposób upamiętnić postać mieszkającego w Kłodzku Emila Czecha, którego zdjęcie jak odgrywa hejnał na ruinach klasztoru Monte Cassino jest jednym za najbardziej rozpoznawalnych zdjęć z okresu II wojny światowej.

Inicjatywa ta zyskała duże poparcie wśród mieszkańców Kłodzka i nie tylko, zostało uruchomione specjalne konto, na które można już wpłacać pieniądze, a na czwartkowej sesji 28 listopada br. wszystkim formalnościom stało się zadość – radni w formie uchwały wyrazili zgodę na postawienie pomnika Emila Czecha w Parku Przyjaźni Wojsk Górskich. Po podjęciu uchwały wiceprzewodniczący stowarzyszenia „Karpatczycy”, Krzysztof Baldy podziękował radnym za wyrażenie zgody i udzielone poparcie, informując także, że inicjatywa ta spotkała się także z przychylnością Marszałka Województwa Dolnośląskiego.

Jak dowiedziała się nasza redakcja, został już wybrany wykonawca pomnika – ma być nim Wojciech Batko, artysta-rzeźbiarz, który swój warsztat ma w Gorzanowie.

O inicjatywie pisaliśmy tutaj: Rusza zbiórka pieniędzy na rzecz budowy pomnika Emila Czecha w Kłodzku oraz tutaj: Karpatczycy chcą postawić pomnik Emila Czecha w kłodzkim parku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj swój podpis