19.1 C
Kłodzko
wtorek, 30 maja 2023
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Protestowali przeciwko planom budowy elektrowni w Młotach

W niedzielę, 26 marca br. w Młotach grupa mieszkańców z Bystrzycy Kłodzkiej, Spalonej, Mostowic, Wójtowic protestowała przeciwko planom budowy elektrowni szczytowo-pompowej w Młotach. Organizatorem było Stowarzyszenie Niezatapialna Wioska Młoty.

Stanowisko stowarzyszenia Niezatapialna Wioska Młoty przedstawiła jego prezes Agnieszka Skimina, podkreślając, że mieszkańcy Młotów i Gór Bystrzyckich mają już dość 50-letniego życia w zawieszeniu, ciągłego odgrzewania projektu, który nie jest opłacalny już w latach 80-tych zwieszenia i domagają się zaprzestania wszelkich prac związanych z przygotowaniami do wznowienia prac budowy elektrowni szczytowo-pompowej w Młotach.

W obronie Młot, które w planach budowy elektrowni szczytowo-pompowej przewidziane są do zalania, głos zabrali także mieszkańcy innych wsi. Krystyna Kolonko, prowadząca gospodarstwo ekoturystyczne w pobliskiej Nowej Bystrzycy mówiła m.in. o negatywnym wpływie ESP Młoty na turystykę regionu: – Dwa ogromne zbiorniki wodne zmienią mikroklimat Gór Bystrzyckich w promieniu 5-10 km, ociepli się. Tymczasem zimą ta gmina żyje z turystyki narciarskiej – podkreśliła K. Kolonko. O wyjątkowych walorach krajoznawczych i architektonicznych wsi Młoty opowiedziała Martyna Urban z Towarzystwa Przewodników Sudeckich: – Młoty to jedna z niewielu tak dobrze zachowanych wsi sudeckich. To nasz skarb, którego musimy chronić i z którego powinniśmy być dumni.

Głos zabrał także sołtys Mostowic i Piaskowic, Dariusz Mielniczek, który odczytał „10 kłamstw na temat ESP Młoty”. Według niego kłamstwem jest m.in to, że inwestycja dotknie tylko wieś Młoty, że mieszkańcom innych wsi nie zabraknie wody, że nie wpłynie na lokalny klimat, że zalew będzie wykorzystywany rekreacyjnie. Obecny na proteście przedstawiciel dolnośląskich Zielonych Michał Suchor podsumował stan prac nad specustawą w sejmie, którego tryb według niego jest skandaliczny.

Stowarzyszenie zapowiedziało też interwencję na najbliższej sesji Rady Miejskiej, na której domagać się będą od burmistrz Renaty Surmy wyliczeń, na podstawie których podaje do publicznej wiadomości kwotę 100 mln zł z tytułu wpływów podatkowych dla gminy z ESP Młoty.

(Źródło: Stowarzyszenie Niezatapialna Wioska Młoty)


Zobacz też:

WAŻNE TEMATY

Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma odznaczona przez prezydenta Srebrnym Krzyżem Zasługi

Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma odznaczona została przez prezydenta Andrzeja Dudę Srebrnym Krzyżem Zasługi. Burmistrz, wraz z innymi samorządowcami, medal odebrała...

Strefa Aktywności powstanie w Dusznikach-Zdroju. Gmina podpisała umowę z wykonawcą

W Urzędzie Miejskim w Dusznikach-Zdroju została podpisana umowa na budowę Strefy Aktywności na terenie miasta. Koszt inwestycji wyniesie ponad 7 mln złotych.

Kłodzko: miasto ostrzega przed osuwiskiem brzegu rzeki a Wody Polskie szukają pieniędzy

Coraz bardziej osuwa się brzeg Nysy Kłodzkiej pomiędzy Kłodzkiem a Krosnowicami, na popularnej ścieżce spacerowej, tuż za ścieżką rowerową (tzw. ścieżka za...

Samorząd powiatu kłodzkiego dofinansuje in vitro

Powiat kłodzki dofinansuje leczenie niepłodności metodą in vitro. Dofinansowanie przewidziane jest dla mieszkańców powiatu, a program ruszy 1 sierpnia 2023 r.

Oldboje powalczą w Polanicy-Zdroju na Mistrzostwach Polski w Piłkę Nożną

W najbliższy weekend, od 2 do 4 czerwca br. w Polanicy-Zdroju odbędą się XI Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej 50+. W...

Powiat kłodzki promował się we wrocławskim Decathlonie

Promocyjne stoisko w sklepie Decathlon na Bielanach Wrocławskich wystawił powiat kłodzki. Prezentowana na nim była oferta turystyczna ziemi kłodzkiej.

Dycha z Mamą. Nietypowa impreza biegowa na Górze Iglicznej

Nietypowa impreza biegowa odbyła się w niedzielę, 28 maja br. na Górze Iglicznej i w jej okolicach. Wokół Sanktuarium Maria Śnieżna biegały między...

Duszniki-Zdrój. Nietrzeźwy nastolatek jeździł samochodem rodziców

Podczas minionego weekendu policjanci zatrzymali w Dusznikach-Zdroju 16-latka, który prowadził samochód będąc pod wpływem alkoholu. Chłopiec odpowie za swoje zachowanie przed sądem rodzinnym.

Zdrowy styl życia królował na Festiwalu „Na Zdrowie!” w Polanicy-Zdroju

Zdrowa rywalizacja, zdrowe porady, zdrowa żywność i zdrowy styl życia królowały w sobotę, 27 maja br. w Polanicy-Zdroju podczas drugiej edycji Festiwalu „Na Zdrowie!”.

Pędził autem 116 km/h w obszarze zabudowanym. Stracił prawo jazdy

W niedzielę, 28 maja br. podczas nadzorowania ruchu na drogach powiatu kłodzkiego nieoznakowanym radiowozem z videorejestratorem podczas realizacji zadań na drodze krajowej...

The Partisan. W Siennej ekipa filmowa opowiedziała o realizacji filmu o Krystynie Skarbek

W sobotę, 27 maja br., w Siennej na Czarnej Górze została zorganizowana konferencja prasowa związana z realizacją filmu „The Partisan” o...

5 tytułów Mistrzów Dolnego Śląska i 10 medali dla zawodników HS Team Kłodzko!

Kolejne wspaniałe występy młodych pływaków z HS Team Kłodzko. Na Letnich Mistrzostwach Dolnego Śląska łącznie wywalczyli 10 medali, w tym...

Tomasz Duszyński oprowadził po Kłodzku śladem swoich powieści z cyklu „Glatz”

Dni Kłodzka to nie tylko koncerty na stadionie, ale także wydarzenia towarzyszące. Wśród nich w tym roku był spacer po Kłodzku...

10 KOMENTARZE

 1. Ad vocem…

  1. Szanowna Pani Anno z Bystrzycy.
  Elektrownie szczytowo – pompowe (esp) to potężne magazyny, akumulatory nadwyżek energii (zwłaszcza nocnych gdy zapotrzebowanie na energię jest mniejsze) o wydajności 70-80 procent (sic!). A zatem to bardzo efektywna forma gromadzenia, zagospodarowania nadwyżek.
  Są one na bieżąco budowane na świecie.
  Zatem argument o peerelowskim pochodzeniu pomysłu jest nietrafiony. Nie jestem zwolennikiem PRL-u ale miał ci on swoje blaski i cienie. Funkcjonowanie na zasadzie totalnej negacji zwłaszcza w ekonomii, gospodarce jest niemerytoryczne. Należy też odróżnić „nabijanie tzw. kabzy politycznej” od naturalnej aktywności społecznej, politycznej (a nie jest to łatwe) NASZYCH parlamentarzystów z różnych opcji politycznych. Taka pozytywna aktywność to ich obowiązek i zadanie.
  To dobrze, że się angażują w nasze sprawy. Polska jest jedna i jest jedynym płatnikiem m. in. mojej emerytury, i jestem żwywotnie zainteresowany jej prosperitą, a więc i dobrym mixtem energetycznym. Ale to tak na marginesie.
  Serdecznie pozdrawiam. I dam się porwać na kawę.
  2. Szanowny Panie Jacku Tuszyński.
  Nie rozumiem tak do końca Pańskiej argumentacji. Proszę o bliższe wyjaśnienia.
  Elektrownie szczytowo -pompowe to potężne i wydajne .agazyny nadwyżek energii (patrz pkt. 1).
  Odnoszę wrażenie, że nie do końca Pan rozumie ideę esp. To magazyny, akumulatory nadwyżek.
  W Chinach w ubiegłym roku oddano do użytku esp o mocy ok. 4 GW (sic!).
  Serdecz ue pozdrawiam.

  • W Chinach Tik-Tok jest zabroniony. W Chinach robia co chce partia bez oporu. Do czego zmierzam? Wez nawet te cale 4GW. Co ci to da??? Polska zuzywa gdzies kolo 40GW pradu w danym momencie. Co mowia fachowcy o takich projektach jak Mloty? Duzo szumu i roboty i w sumie kropla w morzu bez znaczenia. Jest teraz kilkanascie roznych sposobow magazynowania energji. Cierzary, gaz pod cisnieniem, woda i tama, ztopiony metal, piasek, sol, wodor. Wszystkie traca gdzies kolo 20-30%. Wodor traci gdzies kolo 60%. Baterie traca zaledwie 1% i ich cena spada gwaltownie. Polska na calym swiecie jest slwana za to ze tu sa najwieksze fabryki akumulatrow. Najwiekszy zdaje mi sie w Nowej Rudzie teraz szykuja. Produkcja ma siegac nawet 1500GW rocznie. 1500GW vis a vis 40GW to juz mozna cos zdzialac. Mamy Baltyk. Nie mamy wymowki czemu tu ma byc jaki kolwiek problem z energetyka u nas.

 2. Niech już te młoty wybudują , potrzebna nam taka inwestycja , duży magazyn energii. Po co te protesty, ktoś chce nabić jakiś kapitał polityczny? Od zawsze było wiadomo że kiedyś powstanie ta elektrownia dziwie się że tak późno. Nie uciekniemy od takich inwestycji a to miejsce już od dawna przeznaczone na taką inwestycję. Klimat się nie ociepli , śnieg się nie stopi. Jakoś koło czeskiej stacji narciarskiej Kouty w Jesioniakach jest taka elektrownia i śnieg tam leży długo

  • Tak, na budowie elektrowni chce zdobyć kapitał polityczny honorowy obywatel Bystrzycy Kłodzkiej pan Michał Dworczyk, który wyciągnął ten projekt z archiwum PRL.

  • Wybudowac wybuduja. Ale czy beda uzywac? Wplac do banku 1000 zl. W bankomacie zauwazysz ze masz tylko 750 zl. Czy dalej bedziesz uzywac ten bank? Zreszta teraz wszystko sie zmienia. W Texas-ie USA ludzie placa abonament 130 zl/miesiac za nie staly prad tylko wtedy kiedy jest nadmiar z wiatrakow. Za ta cene laduja sobie akumulatory w samochodach i w domach. Akumulator w samochodzie lub w garazu ktory zasila ci dom przez 12, 24, lub 48 godzin nie potrzebuje staly prad. Mloty to dinozaur. Pomysl na wiek ktory minal.

 3. Ad vocem vitjac…

  Tere-fere kuku….
  Cóż za „święte oburzenie”. Zdania „okrąglaki”. Ktoś powiedział dość samowoli…., wspaniała atmosfera….
  Zdania jak z dzbana urbana. Wyklęty powstań ludu ziemi tzn. Młotów…
  A konkretnie?!
  Sprawa eletrowni w Młotach trwa lata.
  Owszem trzeba ją w końcu rozwiązać.
  Ale dlaczego protestujący obudzili się nagle teraz?! Woniajet wyborczą propagandą. A może moni sisi kazali?!

 4. W końcu ktoś powiedział dość samowoli i arogancji władzy. Wspaniała atmosfera i energia do działania tych dzielnych ludzi walczących w słusznej sprawie.

  • I tak czy siak zbuduja Mloty. Nie ma co sie przeciwstawiac. Zacofane podejscie do Energji to nie tylko nasz problem. W Niemczech tez modla sie zeby wrocil wegiel. Mloty to jest czesc starego systemu. Minie wiele lat nim sie to zmieni. W Australji 85% energji w lecie pochodzi z OZE, glownie z wiatrakow przy brzegu. Wkrotce juz bedzie to minusowa liczba, czyli ponad 100%. Czy buduja tam tamy jak Mloty zeby magazynowac nadmiar? Wogule taki pomysl tam nie wchodzi im na mysl. Wegiel Australja ekportuje bo nie oplaca sie tworzyc prad z wegla. Wegiel to paliwo. Za paliwo trzeba placic przez 30 lat. Za 6 lat splaci sie wiatrak + baterie i potym masz 24 lat pradu za darmo. Musk tam ustawil kilka magazynow z bateriami, pokazal ze mozna, i teraz tylko takie rozwiazania wchodzi w gre. U nas jeszcze beda ryc ziemie jak dziki i kopcic cierzkim sprzetem. No i promowac hasla jak „czysty wegiel”.

Comments are closed.