Prokuratura okręgowa o bezpieczeństwie w Dusznikach Zdroju

0

W ostatnim czasie ogólnopolskiego rozgłosu nabrała sprawa bezpieczeństwa, a raczej poczucia jego braku, wśród mieszkańców Dusznik Zdroju. Stało się tak za sprawą publikacji „Gazety Wyborczej” oraz materiału TVN w sprawie śmierci 67-letniego mieszkańca Dusznik Zdroju, który został pchnięty nożem przez młodocianego przestępcę. Do publikacji odniosła się w specjalnym komunikacie Prokuratura Okręgowa w Świdnicy.

Duszniki Zdrój ponownie stały się bohaterem reportażów w ogólnopolskich mediach. 27 września „Gazeta Wyborcza” opublikowała artykuł „Miasteczko sterroryzowane przez młodych bandziorów”, a 30 września stacja TVN wyemitowała reportaż w programie „Uwaga” pt. „Młodzi bandyci terroryzują miasto. Po zmroku nie wychodzimy z domu”. Obie publikacje dotyczą grupy młodych i agresywnych ludzi, którzy opanowali to miasteczko, a mieszkańcy obawiają się o swoje życie i zdrowie. Tragicznym finałem ich działalności w mieście jest śmierć 67-letniego mężczyzny, który 6 września br. został ugodzony nożem przez młodocianego przestępcę. Do publikacji TVN oraz „Gazety Wyborczej” odniosła się Prokuratura Okręgowa w Świdnicy w specjalnym komunikacie prasowym, wydanym 2 października br.

Komunikat prasowy Prokuratury Okręgowej w Świdnicy wydany 2 października br.

W nawiązaniu do treści artykułu, zamieszczonego w Gazecie Wyborczej z dnia 27 września 2019 r. pod tytułem „Miasteczko sterroryzowane przez młodych bandziorów”, oraz w odniesieniu do treści materiału „Młodzi bandyci terroryzują miasto. Po zmroku nie wychodzimy z domu” Prokuratura Okręgowa w Świdnicy informuje, iż nieprawdą jest jakoby organy ścigania nie reagowały na przestępstwa popełniane przez grupę mężczyzn wobec mieszkańców Dusznik Zdroju, albowiem zdarzenia, o których mowa, już wcześniej były przedmiotem postępowań, prowadzonych, bądź nadzorowanych przez Prokuraturę Rejonową w Kłodzku.

Odnośnie zdarzenia z dnia 06 września 2019 r. dotyczącego zgonu Zdzisława G., sprawca został zatrzymany, ogłoszono mu zarzut popełnienia czynu, opisanego w art. 148§1 kk., a następnie skierowano do Sądu Rejonowego w Kłodzku wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Postanowieniem z dnia 08 września 2019 r. sąd zastosował w/w środek zapobiegawczy na okres 3 miesięcy.

Natomiast co do innych zdarzeń należy podnieść, iż również prowadzone są postępowania karne, a mianowicie w zakresie trzech zdarzeń mających miejsce w okresie czerwca – lipca 2019 r., dotyczących pobić mieszkańców Dusznik Zdroju i wymuszenia rozbójniczego na pracownikach stacji benzynowej w Dusznikach Zdrój.

Z uwagi na to, iż odnośnie pobicia z dnia 19 czerwca 2019 r. osobą podejrzaną o jego popełnienie jest nieletni, tj. sprawca, który w chwili popełnienia czynu nie miał ukończonych lat 17, sprawa ta prowadzona jest przez Sąd Rejonowy Wydział Rodzinny i Nieletnich w Kłodzku. Prokurator zgłosił swój udział w tym postępowaniu.

Prokuratura jako organ państwa odpowiedzialny za ściganie przestępstw prowadzi politykę zerowej tolerancji dla przestępców popełniających czyny godzące w porządek publiczny i bezpieczeństwo obywateli. W niniejszej sprawie wszystkie działania Prokuratury, w tym dotyczące zatrzymania i tymczasowego aresztowania podejrzanego o popełnienie zabójstwa były podejmowane bez zbędnej zwłoki.

Fot. monitoring miejski, za: TVN Uwaga

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj swój podpis