Powstanie trasa turystyczna „Szlakiem sudeckich hut”. Podpisano list intencyjny

0

14 września br. burmistrzowie trzech gmin: Stronia Śląskiego, Polanicy Zdroju i Szczytnej podpisali list intencyjny, w którym wyrażają wolę współpracy w sprawie budowy budowy trasy turystycznej pn. „Szlakiem sudeckich hut – stare huty nowe życie”. Ma ona prowadzić przez miejsca związane ze zlikwidowanymi hutami: Violetta, Barbara i Sudety.

– Mając na uwadze konieczność upamiętnienia historii Naszych Gmin związanych z przemysłem szklarskim i zachowania tejże wiedzy dla potomnych, realizując zadania własne gmin w zakresie upowszechniania i dbania o dziedzictwo historyczne, Strony wyrażają wolę współpracy w zakresie budowy trasy turystycznej pod roboczą nazwą „Szlakiem sudeckich hut – stare huty, nowe życie” – czytamy w liście intencyjnym podpisanym przez burmistrzów: Stronia Śląskiego – Dariusza Chromca, Polanicy Zdroju – Mateusza Jellina i Szczytnej – Jerzego Króla.

Trasa obejmować będzie trzy, nieistniejące już huty szkła, które działały na naszym terenie: „Violettę” w Stroniu, „Barbarę” w Polanicy Zdroju i „Sudety” w Szczytnej. Zgodnie z listem intencyjnym gminy mają wspólnie opracować koncepcję trasy, promować ten nowy regionalny produkt turystyczny i już w przyszłym roku zabezpieczyć pieniądze w swoich budżetach na ten cel. W ramach tego pomysłu powstaną m.in. muzea, które będą przypominać o długiej tradycji hutniczej naszego regionu.

List intencyjny został podpisany podczas uroczystego otwarcia Wystawy Szkła Kolorowego poświęconej pamięci Zbigniewa Horbowego. Stała ekspozycja szkła, zgromadzonego dzięki Towarzystwu Miłośników Polanicy i darczyńcom mieści się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Polanicy Zdroju.

Fot. fb/M. Jellin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj swój podpis