Poszukiwacze minerałów zawitają do Kletna

0

W najbliższą sobotę, 17 sierpnia br. w Kletnie odbędą się Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Poszukiwaniu Minerałów. To już czternasta edycja tej imprezy.

Mistrzostwa Polski od lat przyciągają uczestników, którzy chcą sprawdzić się w poszukiwaniu i rozpoznawaniu minerałów. Wybór miejsca imprezy nie jest przypadkowy, Kletno bowiem przez wielu określane jest mianem „Mekki dla zbieraczy minerałów”. Na niezwykle bogatym mineralogicznie obszarze stwierdzono występowanie około 60 różnych minerałów – m.in. ametyst, kwarce krystaliczne , morion, kwarc dymny i kryształ górski, fluoryt, kalcyt, malachit, azuryt czy marmur w kilku kolorach. Szanse na odnalezienie tych minerałów, będą mieli zawodnicy, którzy zmierzą się w czterech kategoriach: dzieci i młodzież do lat 15, dorośli, rodziny oraz pracownicy KGHM.

Lokalizacja Mistrzostw to hałda w Kletnie, która zostanie podzielona na działki po ok 20 m2 każda, przydzielone drużynom liczącym od 1 do 3 zawodników. Poszukiwania potrwają 45 minut dla juniorów oraz 90 minut w kategorii dorosłych i rodzin. Spośród znalezionych minerałów każda z drużyn wybiera jeden okaz, który zostanie poddany ocenie jury. Dla najlepszych organizatorzy ufundowali atrakcyjne nagrody.

Ilość miejsc w zawodach jest ograniczona, dlatego też warto zapisać się wcześnej. Zapisy prowadzone są na stronie Mistrzostw – https://kletno.pl/mistrzostwa

Imprezie towarzyszyć będą dodatkowe atrakcje – m.in. warsztaty geologiczne i pszczelarskie.

[fot. Kopalnia Uranu Kletno]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj swój podpis