Postawił szlaban na drodze powiatowej, bo przebiega przez jego działkę. Sprawa trafiła do wojewody

0

Trwa postępowanie administracyjne u Wojewody Dolnośląskiego dotyczące „spowiatyzowania” odcinka drogi w Bielicach w gminie Stronie Śląskie, która, jak okazało się kilka miesięcy temu, przebiega przez działki prywatne. W wakacje właściciel na drodze postawił szlaban.

Przez Bielice w gminie Stronie Śląskie przebiega droga powiatowa. W wakacje, na samym końcu drogi prowadzącej do parkingu przy leśniczówce i dalej do popularnych szlaków turystycznych i narciarskich tras biegowych, a także do wielu atrakcji jak wieża widokowa w Czernicy, pojawił się szlaban. Okazało się, że część działek, przez które przebiega droga powiatowa należy do osoby prywatnej. Nie wiadomo, jak to się stało, że nikt wcześniej nie dopatrzył się tego błędu, a sprawa wyszła dopiero na jaw, kiedy powiat kłodzki zaczął przygotowywać dokumentację na remont tej drogi. – Zaczęliśmy przygotowywać dokumentację projektowo-kosztorysową na całą drogę powiatową do Bielic, a także na mosty, które tam są i wtedy okazało się, że część działek nie jest w pasie drogowym, a stanowią własność prywatną – przyznaje Piotr Marchewka, etatowy członek zarządu powiatu kłodzkiego.

Właściciel wykorzystał ten fakt i postawił szlaban – tak więc nie można dojechać do samego końca drogi, są za to strzałki kierujące na pobliski parking – oczywiście płatny. Kiedy zamieszanie z własnością działek wyszło na jaw, powiat kłodzki wystąpił do wojewody z wnioskiem o spowiatyzowanie tych działek pod drogę publiczną. Trwa właśnie postępowanie administracyjne, które, jak się okazuje, jest czasochłonne i nie jest wcale takie proste, bo powiat musi udowodnić, że kiedyś była to droga powiatowa, a nie prywatna. Do tego potrzebni są m.in. świadkowie. – Na wniosek starostwa u Wojewody Dolnośląskiego trwa postępowanie administracyjne, żeby stwierdzić, że droga stanowi część drogi powiatowej. Musimy udowodnić, że działki, które nie są w naszym posiadaniu, były przed 1999 rokiem i stanowiły drogę powiatową – mówi P. Marchewka. – Jest też powołanych dwóch świadków, którzy pracowali wówczas i są związani z drogownictwem. Powołał ich Zarząd Dróg Powiatowych i będą oni wzywani do Wojewody celem potwierdzenia, że kiedyś była to droga publiczna i na tej podstawie – miejmy nadzieję – doprowadzimy sprawę do końca i ten odcinek, który jest przedmiotem sporu, będzie faktycznie drogą powiatową i zostanie on spowiatyzowany – dodaje przedstawiciel zarządu powiatowego.

Świadkowie w tej sprawie będą zeznawać w styczniu, a prawdopodobny termin rozpatrzenia przez wojewodę wniosku starostwa powiatowego w Kłodzku to marzec przyszłego roku. W takich sytuacjach decyzją administracyjną wojewody może nastąpić wywłaszczenie, a właściciel działek ma prawo do odszkodowania.

Szlabanu nie mogli oczywiście nie zauważyć turyści, którzy odwiedzają pobliskie atrakcyjne szlaki turystyczne. Taki oto wpis turysty, wraz ze zdjęciami, pojawił się na jednej z grup na portalu społecznościowym (fb/Korona Gór Polski – forum) w lecie tego roku.

Joanna Żabska

Fot. ilustracyjne: Joanna Żabska. Droga powiatowa w Bielicach. Za przystankiem autobusowym na końcu drogi stoi szlaban.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj swój podpis