Polski Komitet Paraolimpijski zorganizuje u nas europejskie zawody sportów zimowych

1

W dniach 24 lutego – 2 marca 2020 roku w centrach sportów zimowych – Czarnej Górze i Dusznikach Zdrój odbędzie się European Winter Para Sports Event, Poland 2020. Do Polski przyjedzie 150 niepełnosprawnych sportowców z 13 krajów Europy. Wezmą oni udział w rywalizacji w czterech konkurencjach sportów zimowych – para-narciarstwie alpejskim, para-snowboardzie, para-narciarstwie biegowym i para-biatlonie. Organizatorem wydarzenia jest Polski Komitet Paraolimpijski.

European Winter Para Sports Event, Poland 2020 jest pierwszą tego typu w Europie, niekomercyjną imprezą sportową w sportach zimowych dla niepełnosprawnych sportowców. Organizatorzy spodziewają się ok. 300 uczestników, w tym ok. 150 niepełnosprawnych sportowców w różnym wieku i na różnym poziomie sportowym z 13 krajów Europy. W czasie blisko tygodniowego pobytu w naszym kraju będą mogli wziąć udział w treningach w czterech dyscyplinach paraolimpijskich obecnych w programie zimowych igrzysk – para-narciarstwie alpejskim, para-snowboardzie, para-narciarstwie biegowym i para-biatlonie. Wydarzenie zwieńczą zawody w poszczególnych konkurencjach. Łukasz Szeliga, Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, niegdyś para-alpejczyk i wielokrotny uczestnik zimowych igrzysk paraolimpijskich nie ukrywa, że bardzo zależy mu na rozwoju zimowych sportów nie tylko w Polsce, ale także w Europe.

– Jesteśmy teraz na bardzo intensywnym etapie przygotowań. To moment, kiedy jeszcze wciąż przyjmujemy zgłoszenia– mówi koordynator zawodów, Romuald Schmidt. – Mamy już 13 krajów. Niektóre ze zgłoszeń zaskakują pozytywnie – nie spodziewaliśmy się weteranów armii brytyjskiej, młodych ludzi po wypadkach, którzy szukają nowej drogi życia. Mamy też zgłoszenia z Izraela – jesteśmy totalnie zaskoczeni, bo nigdy nie spotkaliśmy się w sportach zimowych z Izraelczykami. Wydawało by się, że ta bezśnieżna zima powinna nas mocno niepokoić, ale widać na żywo, że zarówno w Dusznikach jak i w Czarnej Górze jest śnieg i nie martwimy się o podstawowy warunek zawodów.

Projekt ParaSki4Europe jest próbą wyjścia naprzeciw tej sytuacji, gdy mamy coraz mniej zawodników w paraolimpijskich konkurencjach zimowych takich jak narciarstwo alpejskie, narciarstwo biegowe, biathlon czy parasnowboard. Wydarzenie organizowane jest po to, by mogli się spotkać ludzie, którzy rozpoczynają przygodę ze sportami zimowymi, są początkującymi zawodnikami. European Winter Para Sports Event, Poland 2020 jest współfinansowany ze środków unijnych w ramach programu Erasmus+ Sport: niekomercyjne, europejskie imprezy sportowe. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły antena TVP Sport oraz portal niepełnosprawni.pl.

Fot. ilustracyjne: Igor Sikorski. Fot Bartłomiej Zborowski @PZSNStart
Źródło: Polski Komitet Paraolimpijski

1 KOMENTARZ

  1. Tak więc Ziemia Kłodzka (mówiąc historycznie), zaczyna powoli tętnić europejskim życiem. Super sprawa. O Burmistrza Stronia jestem spokojny. Na pewno poradzi sobie z wyzwaniem, czyli napływem Gości. Tylko poprawić komunikację autobusową!! z Kłodzkiem, Wrocławiem. Dawniej, w latach 70. i 80. XX wieku, jeździł autobus relacji Międzygórze – Wrocław lotnisko. Tak to prawda. Pozdrawiam Leszek Kumor

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj swój podpis