Polanica bez plastiku. Urząd będzie dawać przykład

1

Polanica Zdrój jest pierwszym miastem w powiecie kłodzkim, które podjęło uchwałę o eliminowaniu plastiku z codziennego użycia. Na początek nowe zasady mają obowiązywać w Urzędzie Miejskim oraz w jednostkach podległych. Urzędnicy chcą zachęcać także mieszkańców i przedsiębiorców.

Na poniedziałkowej sesji 2 grudnia br. radni w Polanicy Zdrój podjęli uchwałę w sprawie wytyczenia zasad i kierunku kampanii pn. „Polanica bez plastiku”. Na jej podstawie – zarówno w Urzędzie Miejskim, jak i w jednostkach mu podległych – ma zacząć obowiązywać system ograniczania i eliminowania użytkowania produktów z tworzyw sztucznych tj. jednorazowych talerzy, sztućców, kubeczków i słomek z plastiku i zastąpienie ich ekologicznymi zamiennikami, produktami ulegającymi biodegradacji lub odpowiednikami wielokrotnego użytku. Ponadto do urzędu nie będzie się już zakupywać wody w jednorazowych plastikowych butelkach lub innych jednorazowych opakowaniach, a zastąpi się je wodą w szklanych opakowaniach lub wodą z kranu. Padła także deklaracja rezygnacji z używania plastikowych toreb, siatek oraz reklamówek oraz dążenie do unikania wykorzystywania folii do opakowania przesyłek. Urząd Miasta ma przeprowadzić przegląd wszystkich dostawców świadczących usługi na jego rzec i w miarę możliwości ma wybierać tych dostawców, którzy stosują dla swoich produktów opakowania inne niż plastikowe.

Co więcej, w promocji miasta gmina – w miarę możliwości – zrezygnuje z plastikowych gadżetów i będzie wykorzystywać takie, które podlegają procesowi recyklingu. Gmina będzie także prowadzić szeroko zakrojoną i długofalową kampanię wśród mieszkańców oraz przedsiębiorców działających na jej terenie, zwłaszcza w gastronomii i hotelarstwie, w celu eliminowania jednorazowych, plastikowych opakowań z codziennego użytku.

W ten sposób Polanica Zdrój jest pierwszą gminą w naszym powiecie, która pochyliła się nad problemem śmieci, plastiku i konieczności zmiany naszych codziennych przyzwyczajeń na rzecz ekologii – i podjęła taką uchwałę. Wcześniej podobne kampanie podjęły m.in. władze w Wałbrzychu, Warszawie i Gdańsku.

Fot. 24klodzko.pl

1 KOMENTARZ

  1. Stek bzdur! Zostało wprowadzone przez „światłych POwskich” włodarzy w Wałbrzychu, Wrocławiu, Gdańsku, … . Napiszcie proszę o efektach w tych miastach – nie ma źadnych. Czy na prawdę nie można postępować z odpadem plastykowym tak jak np z puszkami aluminiowymi! Z tym surowcem nie ma żadnych problemów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj swój podpis