-5.6 C
Kłodzko
niedziela, 3 grudnia 2023
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Podczas uroczystej sesji wręczono odznaki honorowe „Zasłużeni dla Powiatu Kłodzkiego”

W piątek, 6 października br. Auli Arnoszta w Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku, odbyła się uroczysta sesja Rady Powiatu Kłodzkiego podczas której wręczono odznaki honorowe – Zasłużony dla Powiatu Kłodzkiego.

Odznaka, która ustanowiona została w 2015 roku, przyznawana jest uchwałą Rady Powiatu osobom i organizacjom za zasługi dla powiatu kłodzkiego, znaczący wkład w jego rozwój oraz promocję. Wzór odznaki zaprojektował kłodzki artysta plastyk Bogdan Wieczorek. Ma ona kształt okrągłego medalu o średnicy 38 mmm wykonanego w metalu w kolorze złotym.  Z jednej strony widnieje na niej herb powiatu otoczony napisem „ZASŁUŻONY DLA POWIATU KŁODZKIEGO”, a z drugiej wizerunek róży kłodzkiej. Jest zawieszona na czerwonej wstążce z żółtym pasem po środku. Od 2016 roku powiat uhonorował odznaką 109 osób i 17 organizacji.

Odznaki „Zasłużony dla Powiatu Kłodzkiego” w tym roku trafiły do 17 osób i organizacji. Wręczyli je: przewodniczący rady – Zbigniew Łopusiewicz oraz członkowie zarządu powiatu: Maciej Awiżeń, Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk, Piotr Marchewka, Małgorzata Kanecka i Ryszard Niebieszczański.

Odznaki „Zasłużony dla Powiatu Kłodzkiego” w 2023 roku otrzymali:

Marek Biernacki – od 2011 jest dyrektorem Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego – Skansenu w Kudowie-Pstrążnej. Organizator wielu wydarzeń kulturalnych, sportowych i społecznych, które m.in. przybliżają kulturę, tradycje i zwyczaje ludowe.

Grażyna Bróż – instruktorka Związku Harcerstwa Polskiego w stopniu harcmistrzyni. W Hufcu Kłodzko działa od ponad 20 lat, pełniąc różne funkcje, w tym przez 7 lat komendantki hufca.

Jan Florowski – od 1960 r. pracował w Hucie Szkła Kryształowego „Violetta”, początkowo jako hutnik szkła. Następnie odbywał zasadniczą służbę wojskową. Trenował jako czynny zawodnik w dyscyplinach: zapasy i podnoszenie ciężarów. Po powrocie w 1962 r. do Stronia Śląskiego założył Ludowy Zespół Sportowy, a w nim sekcje: zapasów, podnoszenia ciężarów i tenisa stołowego.

Zbigniew Franczukowski – dziennikarz i publicysta, honorowy prezes Wydawnictwa „Press-Forum”. Organizator zagranicznych konferencji propagujących polskie uzdrowiska, rzecznik prasowy sympozjów i kongresów.

Miroslav Kociánburmistrz gminy Bílá Voda – od stycznia 1995 r., obecnie prezes czeskiej części Euroregionu Glacensis. Tę funkcje pełnił także wielokrotnie w poprzednich kadencjach, począwszy od 2005 r. Miroslav Kocián jest również prezesem wspólnej polsko-czeskiej Rady Eurioregionu Glacensis.

Andrzej Kociński – jako projektant znacząco przyczynił się  do realizacji zadań projektu „Czesko-Polski Szlak Grzbietowy – Część Wschodnia”. Zaprojektował cztery wieże na terenie powiatu kłodzkiego i nadzorował budowę ich budowę. Były to wieże widokowe na: Trójmorskim Wierchu, Jagodnej, Kłodzkiej Górze, Czerńcu.

Barbara Korbas – pedagog, psycholog, kulturotwórca. Przez 20 lat uczyła historii. Od 2002 roku Barbara Korbas zarządza Muzeum Górnictwa w Nowej Rudzie, a od 2006 roku jest jego właścicielem.

Witold Kozakowski – muzyk, pedagog, animator kultury, dziennikarz, nauczyciel dyplomowany z ponad 25-letnim stażem pedagogicznym. Uczy gry na gitarze, a oprócz aktywności pedagogicznej jest też pomysłodawcą i organizatorem Ogólnopolskiego Kolędowego Konkursu Gitarowego w Bystrzycy Kłodzkiej (8 edycji), od blisko 25 lat Kłodzkiego Festiwalu Muzycznego GITARIADA (wraz z ogólnopolskim konkursem gitarowym) oraz Zimowych Warsztatów Gitarowych w Dusznikach-Zdroju (8 edycji).

Bogusław Michnik – poeta, animator życia artystycznego i kulturalnego na ziemi kłodzkiej, redaktor wydawnictw, grafik, karykaturzysta i fotografik, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Przez kilkadziesiąt lat był związany z Kłodzkim Ośrodku Kultury, w latach 1980-2008 pełnił funkcję dyrektora.

Zofia Mirska – poetka, po studiach na Uniwersytecie Wrocławskim związała się z Kłodzkiem. Początkowo jako pracownik kultury w Kłodzkim Ośrodku Kultury, następnie wieloletnia nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 7 w Kłodzku. Publikowała w licznych pismach, periodykach i almanachach. Jej wiersze były tłumaczone na język czeski i ukraiński.

Bogusław Piątek – w latach 1978-1998 był członkiem Automobilklubu Dolnośląskiego. Z jego inicjatywy w 1998 r. powstał Automobilklub Ziemi Kłodzkiej, którego był członkiem w latach 1998-2018. Obecnie należy do Auto Moto Klubu Kłodzko. Zajmował się organizacją imprez w ramach Samochodowych Mistrzostw Polski, jak Zimowy Rajd Dolnośląski (16 edycji do 2002 r.) i Rajd Dolnośląski (9 edycji) oraz Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski w latach 1986-2012.

Marian Ptak – wieloletni nauczyciel, pedagog, działacz społeczno-kulturalny, dyrygent orkiestr i chórów, instruktor zespołów wokalno-instrumentalnych, komendant szczepu ZHP „Zawisza Czarny” przy Szkole Podstawowej nr 1 w Kłodzku.

Jaroslav Štefek – sekretarz Euroregionu Glacensis, wiceburmistrz gminy Synkov-Slemeno. Od 2014 r. kieruje grupą roboczą ds. współpracy euroregionalnej przy Czesko-Polskiej Komisji Międzyrządowej przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Był głównym koordynatorem zespołu projektowego w kilku ważnych projektów inwestycyjnych, w tym dużych inwestycji na terenie powiatu kłodzkiego, jak np. projekt z 18 partnerami pod nazwą „Czesko-Polski Szlag Grzbietowy – Część Wschodnia”, realizowany w latach 2018 – 2022, czy przebudowy transgranicznych odcinków dróg w Górach Stołowych, Orlickich i Bystrzyckich.

Kazimierz Szatan – z zawodu i wykształcenia pedagog. Przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora lądeckich placówek oświatowych, w latach 1998-2002 pełnił funkcję Burmistrza Miasta Lądka-Zdroju. Prowadził remonty i inwestycje przywracające funkcjonowanie infrastruktury zniszczonej podczas powodzi stulecia w 1997 r.

Bernadeta Tambor – od 1998 r. jest pracownikiem polskiej części Euroregionu Glacensis. Jako Sekretarz polskiej części Euroregionu Glacensis koordynuje rozwój współpracy z czeską częścią Euroregionu Glacensis oraz uczestniczy w wielu wspólnych projektach. Od wielu lat jest również zastępcą członka komitetu monitorującego czesko-polskiego programu Interreg, gdzie promuje interesy współpracy czesko-polskiej.

Waldemar Załuski – od urodzenia mieszkaniec Kłodzka, animator życia kulturalnego regionu. Od wielu lat współorganizuje ze Starostwem Powiatowym Festiwal Pstrąga, który jest flagowym produktem regionalnym powiatu kłodzkiego. Właściciel największej w Polsce patelni plenerowej promując przy okazji ziemię kłodzką.

Zespół Ludowy „Siekiereczki” – powstał w 1985 r. w Starym Gierałtowie w gminie Stronie Śląskie. Zespół działa przy Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury w Stroniu Śląskim. Grupa bierze udział w konkursach, festiwalach i przeglądach zespołów ludowych. W 2020 r. nagrał płytę zawierającą 20 piosenek.

WAŻNE TEMATY

Kryte lodowisko w Kłodzku ruszy niebawem. Znane są już ceny biletów

Jak informuje burmistrz Kłodzka Michał Piszko, między 7 a 10 grudnia br. ma zostać uruchomione kryte lodowisko na stadionie w Kłodzku. Znany jest już cennik...

Zakaz odwiedzin w SCM w Polanicy-Zdroju. Wizyta u lekarza tylko z maseczką na twarzy!

W związku ze wzrostem zachorowań na infekcje grypopodobne, kolejny szpital w powiecie kłodzkim wprowadza rygory. Jak informuje Specjalistyczne Centrum Medyczne w Polanicy-Zdroju, w trosce o bezpieczeństwo pacjentów wprowadza się...

PGE zaprasza uczniów do udziału w drugiej edycji konkursu „Spotkania ze sztuką”

Do dnia 4 stycznia 2024 roku można przesyłać prace plastyczne w drugiej edycji konkursu plastycznego „Spotkania ze sztuką” zorganizowanego przez Fundację PGE. Konkurs skierowany...

Uwaga na drogach! Przez cały dzień ma padać śnieg. Już są utrudnienia na drogach

Intensywne opady śniegu spowodowały, że na drogach powiatu kłodzkiego panują trudne warunki. Z utrudnieniami należy się liczyć nie tylko na drogach gminnych i powiatowych,...

Tajemnicza świąteczna kolejka przejechała przez Kłodzko. Wzbudziła duże zainteresowanie

W piątek, 1 grudnia br. ulicami Kłodzka przejechała świąteczna kolejka. Kolorowy, grający pojazd wzbudził duże zainteresowanie mieszkańców, od których otrzymaliśmy pytania, czy w Kłodzku...

Nowy kryminał z cyklu „Glatz” Tomasza Duszyńskiego ukończony!

Kolejna część powieści kryminalnej, której akcja rozgrywa się na ziemi kłodzkiej w latach 20. ubiegłego wieku, pojawi się na rynku wydawniczym zapewne na wiosnę...

„Drogę czystą chcemy, bo my tu żyjemy”. Mieszkańcy Tłumaczowa protestują na drodze wojewódzkiej

W Tłumaczowie w gminie Radków na drodze wojewódzkiej protestują mieszkańcy tej niedużej, przygranicznej miejscowości. Mają dosyć ciągle zabłoconej drogi i poboczy, czego sprawcami są...

W Nowej Rudzie wykoleił się pociąg Kolei Dolnośląskich

Nowej Rudzie na trasie w kierunku Wałbrzycha wykoleił się pociąg Kolei Dolnośląskich. Jak informuje Andrzej Padniewski z Biura Prasowego Kolei Dolnośląskich, nikomu z podróżnych...

Powstał Dolnośląski Zespół Parlamentarny. Posłowie przyjrzą się inwestycjom drogowym, w tym S8

Jak informuje portal conadrogach.pl, posłowie Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050 i PSL i Lewicy utworzyli w sejmie Dolnośląski Zespół Parlamentarny. Zespół ma nadzorować i pilnować...

Wyciek danych medycznych z ALAB laboratoria! Polanicki szpital apeluje o sprawdzenie bezpieczeństwa swoich danych...

To jest największy wyciek danych medycznych w Polsce! Instytucje medyczne i rządowe apelują o sprawdzenie bezpieczeństwa swoich danych osobowych. ALAb przeprowadzał testy na koronawirusa...

W Starostwie Powiatowym w Kłodzku podsumowano projekt „Głos Młodych Ziemi Kłodzkiej”

W czwartek, 30 listopada br. w Starostwie Powiatowym w Kłodzku odbyło się spotkanie podsumowujące projekt „Głos Młodych Ziemi Kłodzkiej”. W spotkaniu uczestniczyli: Zbigniew Łopusiewicz, przewodniczący...

Kłodzko. Jest już pozwolenie na budowę mieszkań czynszowych w ramach SIM Sudety! [FILM]

Jak informuje burmistrz Kłodzka Michał Piszko, spółka SIM Sudety (Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa), której Kłodzko jest wspólnikiem razem z 16 innymi samorządami, uzyskała już pozwolenie...

W Polanicy-Zdroju ulicom nadano imiona znanych polskich artystów!

W Polanicy-Zdroju pojawiły się nowe ulice. Jak informuje burmistrz miasta Mateusz Jellin, nadano im imiona znanych polskich artystów. Nowo nazwane ulice leżą w obrębie...

1 KOMENTARZ

  1. Mam pytanie do Pana Starosty dlaczego pominięty został Pan Janusz Skrobot, który tyle lat wspólne z Panem Załuskim robił Festiwal Pstrąga?

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.