W piątek, 6 października br. Auli Arnoszta w Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku, odbyła się uroczysta sesja Rady Powiatu Kłodzkiego podczas której wręczono odznaki honorowe – Zasłużony dla Powiatu Kłodzkiego.
Odznaka, która ustanowiona została w 2015 roku, przyznawana jest uchwałą Rady Powiatu osobom i organizacjom za zasługi dla powiatu kłodzkiego, znaczący wkład w jego rozwój oraz promocję. Wzór odznaki zaprojektował kłodzki artysta plastyk Bogdan Wieczorek. Ma ona kształt okrągłego medalu o średnicy 38 mmm wykonanego w metalu w kolorze złotym. Z jednej strony widnieje na niej herb powiatu otoczony napisem „ZASŁUŻONY DLA POWIATU KŁODZKIEGO”, a z drugiej wizerunek róży kłodzkiej. Jest zawieszona na czerwonej wstążce z żółtym pasem po środku. Od 2016 roku powiat uhonorował odznaką 109 osób i 17 organizacji.
Odznaki „Zasłużony dla Powiatu Kłodzkiego” w tym roku trafiły do 17 osób i organizacji. Wręczyli je: przewodniczący rady – Zbigniew Łopusiewicz oraz członkowie zarządu powiatu: Maciej Awiżeń, Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk, Piotr Marchewka, Małgorzata Kanecka i Ryszard Niebieszczański.
Odznaki „Zasłużony dla Powiatu Kłodzkiego” w 2023 roku otrzymali:
Marek Biernacki – od 2011 jest dyrektorem Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego – Skansenu w Kudowie-Pstrążnej. Organizator wielu wydarzeń kulturalnych, sportowych i społecznych, które m.in. przybliżają kulturę, tradycje i zwyczaje ludowe.


Grażyna Bróż – instruktorka Związku Harcerstwa Polskiego w stopniu harcmistrzyni. W Hufcu Kłodzko działa od ponad 20 lat, pełniąc różne funkcje, w tym przez 7 lat komendantki hufca.


Jan Florowski – od 1960 r. pracował w Hucie Szkła Kryształowego „Violetta”, początkowo jako hutnik szkła. Następnie odbywał zasadniczą służbę wojskową. Trenował jako czynny zawodnik w dyscyplinach: zapasy i podnoszenie ciężarów. Po powrocie w 1962 r. do Stronia Śląskiego założył Ludowy Zespół Sportowy, a w nim sekcje: zapasów, podnoszenia ciężarów i tenisa stołowego.


Zbigniew Franczukowski – dziennikarz i publicysta, honorowy prezes Wydawnictwa „Press-Forum”. Organizator zagranicznych konferencji propagujących polskie uzdrowiska, rzecznik prasowy sympozjów i kongresów.


Miroslav Kocián, burmistrz gminy Bílá Voda – od stycznia 1995 r., obecnie prezes czeskiej części Euroregionu Glacensis. Tę funkcje pełnił także wielokrotnie w poprzednich kadencjach, począwszy od 2005 r. Miroslav Kocián jest również prezesem wspólnej polsko-czeskiej Rady Eurioregionu Glacensis.


Andrzej Kociński – jako projektant znacząco przyczynił się do realizacji zadań projektu „Czesko-Polski Szlak Grzbietowy – Część Wschodnia”. Zaprojektował cztery wieże na terenie powiatu kłodzkiego i nadzorował budowę ich budowę. Były to wieże widokowe na: Trójmorskim Wierchu, Jagodnej, Kłodzkiej Górze, Czerńcu.


Barbara Korbas – pedagog, psycholog, kulturotwórca. Przez 20 lat uczyła historii. Od 2002 roku Barbara Korbas zarządza Muzeum Górnictwa w Nowej Rudzie, a od 2006 roku jest jego właścicielem.
Witold Kozakowski – muzyk, pedagog, animator kultury, dziennikarz, nauczyciel dyplomowany z ponad 25-letnim stażem pedagogicznym. Uczy gry na gitarze, a oprócz aktywności pedagogicznej jest też pomysłodawcą i organizatorem Ogólnopolskiego Kolędowego Konkursu Gitarowego w Bystrzycy Kłodzkiej (8 edycji), od blisko 25 lat Kłodzkiego Festiwalu Muzycznego GITARIADA (wraz z ogólnopolskim konkursem gitarowym) oraz Zimowych Warsztatów Gitarowych w Dusznikach-Zdroju (8 edycji).


Bogusław Michnik – poeta, animator życia artystycznego i kulturalnego na ziemi kłodzkiej, redaktor wydawnictw, grafik, karykaturzysta i fotografik, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Przez kilkadziesiąt lat był związany z Kłodzkim Ośrodku Kultury, w latach 1980-2008 pełnił funkcję dyrektora.


Zofia Mirska – poetka, po studiach na Uniwersytecie Wrocławskim związała się z Kłodzkiem. Początkowo jako pracownik kultury w Kłodzkim Ośrodku Kultury, następnie wieloletnia nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 7 w Kłodzku. Publikowała w licznych pismach, periodykach i almanachach. Jej wiersze były tłumaczone na język czeski i ukraiński.


Bogusław Piątek – w latach 1978-1998 był członkiem Automobilklubu Dolnośląskiego. Z jego inicjatywy w 1998 r. powstał Automobilklub Ziemi Kłodzkiej, którego był członkiem w latach 1998-2018. Obecnie należy do Auto Moto Klubu Kłodzko. Zajmował się organizacją imprez w ramach Samochodowych Mistrzostw Polski, jak Zimowy Rajd Dolnośląski (16 edycji do 2002 r.) i Rajd Dolnośląski (9 edycji) oraz Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski w latach 1986-2012.


Marian Ptak – wieloletni nauczyciel, pedagog, działacz społeczno-kulturalny, dyrygent orkiestr i chórów, instruktor zespołów wokalno-instrumentalnych, komendant szczepu ZHP „Zawisza Czarny” przy Szkole Podstawowej nr 1 w Kłodzku.


Jaroslav Štefek – sekretarz Euroregionu Glacensis, wiceburmistrz gminy Synkov-Slemeno. Od 2014 r. kieruje grupą roboczą ds. współpracy euroregionalnej przy Czesko-Polskiej Komisji Międzyrządowej przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Był głównym koordynatorem zespołu projektowego w kilku ważnych projektów inwestycyjnych, w tym dużych inwestycji na terenie powiatu kłodzkiego, jak np. projekt z 18 partnerami pod nazwą „Czesko-Polski Szlag Grzbietowy – Część Wschodnia”, realizowany w latach 2018 – 2022, czy przebudowy transgranicznych odcinków dróg w Górach Stołowych, Orlickich i Bystrzyckich.


Kazimierz Szatan – z zawodu i wykształcenia pedagog. Przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora lądeckich placówek oświatowych, w latach 1998-2002 pełnił funkcję Burmistrza Miasta Lądka-Zdroju. Prowadził remonty i inwestycje przywracające funkcjonowanie infrastruktury zniszczonej podczas powodzi stulecia w 1997 r.


Bernadeta Tambor – od 1998 r. jest pracownikiem polskiej części Euroregionu Glacensis. Jako Sekretarz polskiej części Euroregionu Glacensis koordynuje rozwój współpracy z czeską częścią Euroregionu Glacensis oraz uczestniczy w wielu wspólnych projektach. Od wielu lat jest również zastępcą członka komitetu monitorującego czesko-polskiego programu Interreg, gdzie promuje interesy współpracy czesko-polskiej.


Waldemar Załuski – od urodzenia mieszkaniec Kłodzka, animator życia kulturalnego regionu. Od wielu lat współorganizuje ze Starostwem Powiatowym Festiwal Pstrąga, który jest flagowym produktem regionalnym powiatu kłodzkiego. Właściciel największej w Polsce patelni plenerowej promując przy okazji ziemię kłodzką.


Zespół Ludowy „Siekiereczki” – powstał w 1985 r. w Starym Gierałtowie w gminie Stronie Śląskie. Zespół działa przy Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury w Stroniu Śląskim. Grupa bierze udział w konkursach, festiwalach i przeglądach zespołów ludowych. W 2020 r. nagrał płytę zawierającą 20 piosenek.
Mam pytanie do Pana Starosty dlaczego pominięty został Pan Janusz Skrobot, który tyle lat wspólne z Panem Załuskim robił Festiwal Pstrąga?