Osteoporoza – sprawdź czy nie masz jej w kościach

0

Osteoporoza to metaboliczna choroba kości i stawów, skutkująca rozrzedzeniem, a więc i osłabieniem struktur kostnych. Jej przebieg jest często bezobjawowy, stąd nazywana jest często cichym złodziejem kości. Ma ona charakter cywilizacyjny i dotyczy przede wszystkim kobiet. Osteoporoza nasila się głównie w okresie około menopauzalnym ale może dotyczyć także kobiet młodszych. Choroba często diagnozowana jest również u mężczyzn, gdzie jej proces wywołuje znacznie więcej powikłań i jest trudniejsza do leczenia.

Badanie gęstości kości bezwzględnie zalecane jest:

  • osobom powyżej 40 roku życia,
  • osobom, u których występują schorzenia związane z niewielką masą kostną lub utratą masy kostnej (np. po menopauzie, w chorobach nerek, w chorobach reumatycznych, z powodu niedoboru hormonów płciowych),
  • osobom po złamaniach kości nadgarstka, kręgosłupa lub biodra, które nie były związane z urazem,
  • kobietom przyjmującym hormonalną terapię zastępczą lub w okresie menopauzalnym,
  • pacjentom leczonym z powodu osteoporozy (jako monitoring skuteczności leczenia).

Badanie densytometryczne wykonasz w naszej pracowni w Dusznikach – Zdroju. Dysponujemy tutaj najnowocześniejszym w regionie sprzętem diagnostycznym do badania zaburzeń kośćca światowego lidera w produkcji sprzętu medycznego General Electric Lunar Prodigy PRIMO.

Technologia Prodigy oferuje najlepszą w branży precyzję oraz niską dawkę promieniowania. Na systemie Prodigy można polegać pod względem dokładności danych dotyczących składu tkanek miękkich i kości, w tym gęstości mineralnej kości (BMD), masy tkanki beztłuszczowej i tłuszczowej oraz procentowej zawartości tłuszczu.

W porównaniu z innymi procedurami RTG dawka promieniowania przy ocenach DXA jest stosunkowo niska. Technologia DXA wymaga minimalnego poziomu promieniowania przy generowaniu pomiarów składu tkankowego ciała. Jednakże w porównaniu z urządzeniami DXA innych producentów densytometry Lunar DXA firmy GE przeprowadzają skanowanie z niższą dawką, a mimo to osiągają wyższą dokładność.

Po wykonaniu badania oferujemy konsultację lekarską u certyfikowanego specjalisty, z opisem i profilem leczenia na cały rok.

Umów się na badanie i sprawdź w jakim stanie są Twoje kości:
Planowanie Zabiegów:
ul. Zielona 23, 57-340 Duszniki-Zdrój
tel. 74 86 67 892
e-mail: planowanie.duszniki@uzdrowiska-klodzkie.pl