Orkan „Sabine”. IMGW wprowadza najwyższy stopień ostrzeżenia w naszym powiecie!

0

Sprawdzą się niepokojące prognozy pogody. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wprowadził dzisiaj trzeci, najwyższy stopień ostrzeżenia meteorologicznego dla 6 dolnośląskich powiatów: powiat kłodzki, Jelenia Góra, powiat jeleniogórski, Wałbrzych, powiat wałbrzyski i kamiennogórski. Dla reszty województwa dolnośląskiego obowiązuje drugi stopień zagrożenia. Nadciąga orkan „Sabine” (w Anglii nazwany „Ciara”). Będzie wiało i będzie niebezpiecznie!

Stan alarmowy obowiązuje od godz. 17.00 w niedzielę 9 lutego br. do godz. 8.00 w poniedziałek 10 lutego br. Najgroźniej ma być jednak w nocy i nad ranem. Prognozuje się pojawienie się bardzo silnego wiatru o prędkości do 70 km/h, a w porywach do 110-120 km/h z południa i południowego zachodu.

Trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pogodowego wydaje się bardzo rzadko, w przypadku wystąpienia groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności. Trzeba być przygotowanym na znaczące zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana jest najwyższa ostrożność, konieczność częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej, przestrzegania wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Koniecznie należy dostosować swoje plany do warunków pogodowych.

Należy zabezpieczyć swój dobytek przed skutkami wiatru, nie parkować pojazdów pod drzewami, jeśli to możliwe, nie planować podróży samochodem w tym czasie. Najlepiej zostać w domu. Mogą pojawić się problemy z prądem, dostawami wody.

O nadciągającym do nas orkanie „Sabine” ostrzegaliśmy wczoraj tutaj: Niepokojące prognozy pogody. Nadciąga do nas orkan „Sabine”. Może być groźnie. Dzisiaj będziemy na bieżąco aktualizować informacje pogodowe.

[AKTUALIZACJA 13.20]
Wiać będzie także przez cały poniedziałek. IMGW wprowadziło drugi stopień ostrzeżenia dla powiatu kłodzkiego obowiązujący od godz. 8.00 w poniedziałek 10 lutego br. do godz. 20.00 w poniedziałek 10 lutego br. Przewiduje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 90 km/h, lokalnie do 100 km/h, z południowego zachodu i zachodu. Najsilniejszy wiatr prognozowany jest rano oraz po południu.

[AKTUALIZACJA 22.00]

Meteo Alert-Dolny Śląsk opublikował bardziej szczegółowe dane związane z prognozowaną siłą wiatru. W godzinach wieczornych przekraczać będzie wartości oscylujące do 75-85 km/h. Wysoko w Karkonoszach oraz w Masywie Śnieżnika sięgnie granicy 120-140 km/h. Na Śnieżce porywy będą przekraczać wartość 160-190 km/h. W obszarze nizinnym porywy wieczorem oraz w pierwszej części nocy mieszczące się w przedziale 55-75 km/h, na zachodzie do 80-85 km/h.

W drugiej części nocy oraz rano porywy osiągać będą wartości w przedziale od 70 do 90 km/h. W powiecie kłodzkim, wałbrzyskim, kamiennogórskim i jeleniogórskim porywy osiągną 90-110, lokalnie punktowo nawet 120 km/h.

Godziny południowe i popołudniowe w poniedziałek 10 lutego br. przyniosą kolejną porcję silnego i bardzo silnego wiatru, które będą osiągały wartości do 90-110 km/h. Wysoko w Karkonoszach, na Masywie Śnieżnika porywy przekraczające 140-150 km/h. Na Śnieżce porywy powyżej 190-200 km/h. Wieczorem wiatr będzie stopniowo słabł.

Fot. ilustracyjne: pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj swój podpis