Od marca nielimitowane wizyty do endokrynologa, neurologa, ortopedy i kardiologa

1

Jak zapowiada Ministerstwo Zdrowia od 1 marca br. zostaną zniesione limity na porady pierwszorazowe do neurologa, ortopedy, endokrynologa i kardiologa. Ma także wzrosnąć wycena tych świadczeń o prawie 30%.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński tłumaczy, że właśnie w tych czterech rodzajach poradni w Polsce są obecnie największe kolejki: – W sumie czeka w nich ok. 700 tysięcy pacjentów. Zapisanie się na pierwszą wizytę do lekarza specjalisty jest kluczowe dla przygotowania planu leczenia, które może później być kontynuowane u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej wyjaśnia J. Cieszyński.

Pierwsze efekty mają pojawić się jeszcze w tym półroczu i czas oczekiwania na pierwszą wizytę ma istotnie się skrócić. Narodowy Fundusz Zdrowia ma zwiększyć także wycenę wszystkich świadczeń specjalistycznych. W lipcu 2020 r. o ok. 17 procent, a od stycznia 2021 r. o kolejne 10 procent. Narodowy Fundusz Zdrowia szacuje, że zniesienie limitów oraz podniesienie wycen dla wybranych czterech rodzajów porad w 2020 roku będzie kosztować ok. 300 mln zł.

Ma tutaj zadziałać podobny mechanizm, jak w przypadku m.in. operacji zaćmy. W zeszłym roku zniesione zostały limity do badań tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego oraz na operacje zaćmy oraz endoprotezoplastyki. Dzięki temu, co podkreśla ministerstwo, w ciągu roku, od listopada 2018 do listopada 2019 r., liczba badań rezonansu magnetycznego wzrosła o 30 proc., a średni czas oczekiwania spadł o 35-36 proc. w zależności od trybu przyjęcia pacjenta. Najbardziej jednak kolejki zmniejszyły się do operacji zaćmy, gdzie średni czas oczekiwania spadł o 25-34 proc.

Ile dzisiaj trzeba czekać na wizytę u lekarza specjalisty? W Kłodzku najbliższy wolny termin do poradni endokrynologicznej to 1 kwietnia 2020 r. Zdecydowanie dłużej trzeba czekać na przyjęcie u specjalisty endokrynologa we Wrocławiu w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Jana Mikulicza-Radeckiego – termin to 2 czerwca. Jeśli chodzi o przyjęcie u kardiologa w Kłodzku najbliższy termin to listopad 2020 r. lepiej jest w szpitalu klinicznym we Wrocławiu – kardiolog może przyjąć już14 lutego br. (dane za: terminyleczenia.nfz.gov.pl).

(red.)

Źródło: Ministerstwo Zdrowia
Fot. ilustracyjne: publicdomainpictures.net

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj swój podpis