Oczyszczono koryta rzek w trzech miejscowościach. To efekt konsultacji Wód Polskich

6

Jak informują Wody Polskie jeszcze w grudniu 2019 r. udało się oczyścić koryta rzek i potoków z zakrzaczeń i samosiejek w trzech miejscowościach powiatu kłodzkiego. Jak podkreślają przedstawiciele tej instytucji, prace zostały zrealizowane dzięki wnioskom mieszkańców i władz samorządowych podczas przeprowadzonych w ubiegłym roku konsultacji społecznych.

Prace zrealizowane zostały w Dusznikach-Zdroju na rzece Bystrzyca Dusznicka na terenie miasta, w Szczytnej na Kamiennym Potoku wzdłuż ulicy Wolności oraz w Polanicy-Zdroju na rzece Bystrzyca Dusznicka w obrębie ulicy Tranzytowej. – To jeden z pierwszych wymiernych efektów konsultacji społecznych w ramach kampanii pod hasłem „Stop powodzi!” w regionie, podczas których mieszkańcy sami mogli zgłaszać przedstawicielom Wód Polskich zapotrzebowanie na przeprowadzenie robót porządkowych na ich terenie – czytamy w komunikacie Wód Polskich.

Przypomnijmy, że Wody Polskie przygotowują się do realizacji pierwszego etapu ochrony przeciwpowodziowej ziemi kłodzkiej, w ramach którego planowane są prace remontowo-odtworzeniowe na wybranych odcinkach Nysy Kłodzkiej, Bystrzycy Dusznickiej i Kamiennego Potoku oraz Białej Lądeckiej i Morawki. Proponowane inwestycje, obejmą miejscowości: Duszniki-Zdrój, Szczytna, Polanica-Zdrój (ochrona przeciwpowodziowa doliny rzeki Bystrzycy Dusznickiej i Kamienny Potok), Stronie Śląskie, Lądek-Zdrój (ochrona przeciwpowodziowa doliny rzeki Białej Lądeckiej i Morawki), Kłodzko, Bystrzyca Kłodzka, Długopole-Zdrój, Międzylesie (ochrona przeciwpowodziowa doliny rzeki Nysy Kłodzkiej).
Celem inwestycji będzie likwidacja tzw. wąskich gardeł, które utrudniają przejście fali wezbraniowej w granicach zabudowań miejskich i wiejskich. Planowana jest m.in. budowa kanałów ulgi, mostów i odtworzenie zniszczonych murów oporowych w celu ograniczenia powstawania ewentualnych zatorów, zwłaszcza na terenach mocno zurbanizowanych. Jak podkreślają przedstawiciele Wód Polskich, realizacja prac nie będzie wiązała się z wywłaszczeniami ani znaczącą ingerencją w środowisko naturalne.

W kolejnych etapach planowane jest stworzenie szerszej strategii inwestycyjnej dla ziemi kłodzkiej, w tym działania minimalizujące skutki suszy, m.in. poprzez zwiększenie retencji na obszarach leśnych i rolniczych. Z uwagi na nasilające się ekstremalne zjawiska atmosferyczne, konieczne są wielokierunkowe działania, których celem jest ochrona ludzkiego życia oraz mienia.

red.

(źródło: informacja prasowa RZGW we Wrocławiu)

Fot. Prace wykonano między innymi w rejonie ulicy Zdrojowej w Dusznikach-Zdroju/Wody Polskie

6 KOMENTARZE

  1. Pierwsze koty za płoty. Lifting ruszył. Tylko Władze Samorządowe muszą chyba zabezpieczyć całodobowy monitoring. Bo za miesiąc znów się mogą pojawić pralki, kanapy, szafy w nurtach oczyszczonych koryt. Może to być walka z wiatrakami. Zobaczymy co przyniesie życie. Może pojawią się patrole rzeczne? A Mieszkańcy muszą wykazać postawę społeczną, a nie pisać potem że rzeka jest zanieczyszczona i ich zalewa.

    • W Lewinie gdzie mieszkam mozna bylo za darmo kiedykolwiek zostawic smieci w Jeleniowie. Te wyjscie zamkneli. Ustawili znaki i monitoring. Teraz widzimy mase smieci podrzucone w lasach i w potokach. Raz na jakis czas widac ze policja patroluje. Nikt ci nie wyrzuci smieci gdzie i jak ktos patrzy. W potokach tez jest plastyk ktory plynie do Baltyku. W Oregon i na Litwie biora 1/2 zloty za kazda puszke lub butelke. Kazdy producent butelek musi ustawic punkty ktore odkupia ich smieci. Tworza zrzeszenia roznych producentow plastyku. Kupuje sie torby na butelki, puszki, etc. Na torbie jest nalepka. Zostawia sie torby w punktach odbioru. Przez nalepke wiedza komu do konta zrobic przelew. Jest to zwrot 1/2 zloty za kazda butelke, puszke, opakowanie w torbie. Ten program jest skuteczny i sie rozszeza do roznych stanow w USA. Mam nadzieje ze Polska od Litwy sie zarazi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj swój podpis