Dopisała pogoda, dopisała też publiczność, która w sobotę 18 maja br. licznie przybyła do Muzeum Ziemi Kłodzkiej na Noc w Muzeum. A było co oglądać.
Oficjalnego otwarcia Nocy w Muzeum dokonali dyrektor MZK Krzysztof Miśkiewicz oraz burmistrz Kłodzka Michał Piszko, który zachęcał do zwiedzania wystaw: – Dziś mamy kolejną Noc w Muzeum – pod hasłem przewodnim ?Obraz miasta?. W ramach dzisiejszego wydarzenia prezentowane są dwie wystawy. Pierwsza pokazuje prace i projekty znanego kłodzkiego architekta Andreasa Ernsta. Druga natomiast przedstawia Kłodzko w fotografiach z lat 1959-1975, wykonanych przez byłego kłodzczaniana, organisty w kościele Najświętszej Marii Panny – Władysława Winiewskiego.
Wystawa poświęcona Andreasowi Ernstowi to ogromna ekspozycja projektów, rysunków, a także fotografii budynków, które wyszły spod ręki wybitnego architekta na przełomie XIX i XX wieku. Jak mówiła kurator wystawy Joanna Jakubowicz: – Prace nad wystawą trwały blisko dwa lata. Rozpoczęły się od wykładów o życiu i twórczości artysty, po których nastąpił etap mozolnego gromadzenia materiałów źródłowych pochodzących głównie z akt Policji Budowlanej znajdujących się w Archiwum Państwowym we Wrocławiu. Ogrom materiałów prezentowanych na wystawie rzeczywiście pokazuje, jak duży wpływ na obraz miasta miał kłodzki architekt.
Prezentując spuściznę artysty J. Jakubowicz podkreślała: – Andreas Ernst zaprojektował blisko 90 budynków w Kłodzku – w różnych stylach, począwszy od historyzmu poprzez specyficzną dla niego secesję po modernistyczne realizacje. Projektował i budował wille, kamienice, a nawet fabryki. Stworzone przez niego obiekty mieszczą się też w Polanicy-Zdroju – Andreas Ernst zaprojektował i wybudował między innymi Sanatorium ?Wielka Pieniawa?.
Wystawa prac Andreasa Ernsta została zrealizowana we współpracy z Muzeum Śląskim w Görlitz i dofinansowana ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. W tym roku zostanie jeszcze wydany przez Muzeum katalog wystawy.
Druga wystawa to zbiór fotografii Władysława Winiewskiego pochodzący ze zbiorów przekazanych Muzeum przez Panią Małgorzatę Bicz. Kilkadziesiąt czarno-białych fotografii zostało wybranych i opracowanych spośród negatywów przez kuratora wystawy – Tomasza Gmerka. Jak podkreślał T. Gmerek: – Oglądanie i wybór tych zdjęć było wielkim przeżyciem, gdyż każda fotografia mówi wiele o człowieku. Dzięki temu poznawałem pana Władysława Winiewskiego, jako człowieka, który kochał i dostrzegał piękno.

Prezentowane na wystawie fotografie ukazują miasto Kłodzko z lat 1959-1975 w czarno-białych, często unikalnych ujęciach. Wiele z obiektów widocznych na zdjęciach już nie istnieje, wiele miejsc zmieniło swój wygląd, stąd też ekspozycja ta jest tak wyjątkowa.
W podziemiach Muzeum w czasie trwania Nocy zwiedzający mogli również oglądać prezentację obiektu malarskiego zrealizowanego przez Tomasza Czyżewskiego. Trwały również warsztaty prowadzone przez wolontariuszy z Europejskiego Forum Młodzieży.
Zwieńczeniem tegorocznej Nocy w Muzeum był koncert Pualiny Gołębiewskiej z zespołem. Grupa grająca utwory z pogranicza soulu i jazzu znakomicie wpisała się w panujący na dziedzińcu Muzeum Ziemi Kłodzkiej klimat.
tz