Nietypowo, bo w Twierdzy Kłodzko, w sobotę 11 listopada br. zorganizowano miejskie i powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości. Tradycją już się stało, że tego dnia także uroczyście złożyli przysięgę uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół Technicznych w Kłodzku.
Miejskie i powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się polową mszą świętą w intencji Ojczyzny. Swoje poczty sztandarowe wystawiły kłodzkie szkoły oraz instytucje i służby mundurowe, a asystę honorową zapewnił tradycyjnie 22. Karpacki Batalion Piechoty Górskiej w Kłodzku. Po raz pierwszy w tym roku zdecydowano się zorganizować obchody nie w rynku, a w Twierdzy Kłodzko i wypadły one naprawdę dobrze.
Gości przywitał starosta Maciej Awiżeń, a wystąpienie okolicznościowe wygłosił burmistrz Kłodzka Michał Piszko. Podkreślił w nim, że że Polska odzyskała niepodległość po 123 latach nie dzięki elitom, a zwykłym ludziom, których słowo Polska przez lata zaborów było synonimem godności i dumy. W swoim wystąpieniu mocno nawiązał do ostatnich wyborów parlamentarnych: – 15 października tego roku również dzięki zwykłym ludziom. obywatelom, mieszkańcom mniejszych i większych miast, miasteczek i wsi udało nam się obronić Polskę demokratyczną i europejską. Polskę, w której prawo ma obowiązywać każdego, a sprawiedliwość ma dosięgnąć tych, którzy je łamią – mówił burmistrz Kłodzka. – Dzisiejsza niepodległa Polska jest w Europie. Suwerenność nie musi oznaczać izolacji, a patriotyzm zaściankowości. Bo niepodległa znaczy dzisiaj otwarta, mądra i skuteczna w działaniu na rzecz swoich obywateli.
Tradycją już stało się, że podczas obchodów Święta Niepodległości w Kłodzku uczniowie klas mundurowych z Zespołu Szkół Technicznych w Kłodzku składają przysięgę. W tym roku złożyło ją 114 uczniów klas pierwszych mundurowych i strażackich.
Podczas uroczystości wręczono także medale za Zasługi dla Obronności Kraju przyznane przez Ministra Obrony Narodowej. Srebrny medal otrzymali Waldemar Pliszka i Albert Roda, a brązowy – Grażyna Kotyra – pracownicy Wojskowego Centrum Rekrutacji.
Wśród gości byli przedstawiciele służb mundurowych, instytucji oraz z kłodzkich szkół podstawowych i średnich, posłanka Monika Wielichowska, wójt gminy Kłodzko Zbigniew Tur, radni miejscy oraz powiatowi, oraz przybyli licznie mieszkańcy Kłodzka.
jż






























































Co Karpacki Batalion robi w Sudetach? Proponuję mu zmienić nazwę na właściwą że względu na region gdzie przebywa…
Widać Marku że podstawowego pojęcia nie masz dlaczego ma taką nazwę, Po drugie : gdybyś służył w wojsku takiej gafy byś nie popelnil.
Dowiedział byś się dlaczego jednostki wojskowe mają określone imiona i skąd się wziely. Olądajasz wojsko tylko na defiladzie i nic dziwnego że taka Twoja propozycja.
C.d Marku. Mundur galowy 22kbpg z Kłodzka jest tradycyjnym mundurem przejętym po 49. Huculskim Pułku Strzelców i dlatego tak wygląda – peleryna i charakterystyczny kapelusz.
Marku – odpowiedź jest prosta – służy. Wyróżnik „karpacki” odnosi się do historii jednostki a nie jej geograficznego ulokowania.