8.5 C
Kłodzko
środa, 31 maja 2023
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O produkcji biogazu rozmawiano na konferencji w Kłodzku

W środę, 22 marca br. w Centrum Aktywności Lokalnej w Kłodzku odbyła się konferencja pn. „Produkcja biogazu z odpadów rolniczych i organicznych”, na której przedstawiono duński model biznesowy związany z produkcją biometanu.

Metan to bardzo cenny składnik, który z powodzeniem może zastąpić gaz ziemny, służący do produkcji ciepła i energii elektrycznej i służyć do produkcji pofermentu, zielonego nawozu alternatywnego do nawozów syntetycznych. Na konferencji przedstawiono biometan jako zielony „stabilizator” systemu energetycznego opartego na odnawialnych źródłach energii (OZE). W przyszłości ma to być także substytut gazu ziemnego sprowadzanego z Rosji. Polska ma potencjał do wyprodukowania 8 mld m3 biometanu czyli takiej ilości, jaką wynosił jego import z Rosji i prawie tyle, ile wynosić będzie jego przesył z gazociągu Baltic Pipe. W Polsce zużywamy około 20 mld m3 gazu ziemnego, z czego sami wydobywamy około 4 mld, a resztę musimy importować.

Na dzisiaj cała Unia Europejska produkuje 3 mld m3 biometanu, ale ambitne cele zakładają zwiększenie jego produkcji na 35 mld m3 do 2030 roku. Wymagałoby to zbudowania około 5000 nowych biometanowni, a Komisja Europejska przeznacza na te technologie aż 80 mld euro tylko w najbliższych 7 latach. Liderami produkcji biometanu na starym kontynencie są Francja posiadająca 337 instalacji, Niemcy mające 242 biometanowni i Wielka Brytania posiadająca ich 98. W Polsce, na dzień dzisiejszy nie ma ani jednej instalacji produkującej biometan, a pierwsza, realizowana za 30 mln zł przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, ma być uruchomiona w grudniu tego roku.

Według rejestru wytwórców biogazu, w Polsce w roku 2021 funkcjonowało 117 biogazowni, ale ani jedna nie wytwarza biometanu. To bardzo dynamiczny rynek, bo ostatnie dane mówią już o ponad 300 takich instalacjach, ale są to raczej tradycyjne biogazownie rolnicze, które wytwarzają biogaz o zawartości około 55% metanu. Nowoczesne biometanownie, których technologie zaprezentowali w Kłodzku Duńczycy, produkują biometan o zawartości około 98% metanu, co odpowiada parametrom gazu ziemnego.

Podczas spotkania Duńczycy zaprezentowali swoje własne rozwiązania technologiczne, które pozwalają, jak w przypadku firmy GreenLab, na postawienie elektrowni o mocy 23 MW, do której, aby wyprodukować taką energię, potrzeba wsadu biomasy o wadze około 500 000 ton na rok. To ogromna szansa na zagospodarowanie bioodpadów, których na przykład w Trenton w USA miejscowa elektrownia zużywa 400 ton dziennie, ale również ogromnej masy obornika, której w Polsce powstaje rocznie 106 mln ton.

Podczas konferencji w Kłodzku zaprezentowały się duńskie firmy należące tak do sektora prywatnego, jak i państwowego, w tym m. in. GreenFarm, Renew Energy A/S, Nature Energy, Energinet prezentujące technologie wytwarzania biometanu i zagospodarowania odpadów oraz NEFCO i EKF zajmujące się finansowaniem takich inwestycji.

Organizatorem wydarzenia była Dolnośląska Izba Rolnicza we współpracy z Ambasadą Królestwa Danii w Polsce, miastem Kłodzko oraz Starostwem Powiatowym w Kłodzku.

Maciej Sergel

WAŻNE TEMATY

Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma odznaczona przez prezydenta Srebrnym Krzyżem Zasługi

Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma odznaczona została przez prezydenta Andrzeja Dudę Srebrnym Krzyżem Zasługi. Burmistrz, wraz z innymi samorządowcami, medal odebrała...

Strefa Aktywności powstanie w Dusznikach-Zdroju. Gmina podpisała umowę z wykonawcą

W Urzędzie Miejskim w Dusznikach-Zdroju została podpisana umowa na budowę Strefy Aktywności na terenie miasta. Koszt inwestycji wyniesie ponad 7 mln złotych.

Kłodzko: miasto ostrzega przed osuwiskiem brzegu rzeki a Wody Polskie szukają pieniędzy

Coraz bardziej osuwa się brzeg Nysy Kłodzkiej pomiędzy Kłodzkiem a Krosnowicami, na popularnej ścieżce spacerowej, tuż za ścieżką rowerową (tzw. ścieżka za...

Samorząd powiatu kłodzkiego dofinansuje in vitro

Powiat kłodzki dofinansuje leczenie niepłodności metodą in vitro. Dofinansowanie przewidziane jest dla mieszkańców powiatu, a program ruszy 1 sierpnia 2023 r.

Oldboje powalczą w Polanicy-Zdroju na Mistrzostwach Polski w Piłkę Nożną

W najbliższy weekend, od 2 do 4 czerwca br. w Polanicy-Zdroju odbędą się XI Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej 50+. W...

Powiat kłodzki promował się we wrocławskim Decathlonie

Promocyjne stoisko w sklepie Decathlon na Bielanach Wrocławskich wystawił powiat kłodzki. Prezentowana na nim była oferta turystyczna ziemi kłodzkiej.

Dycha z Mamą. Nietypowa impreza biegowa na Górze Iglicznej

Nietypowa impreza biegowa odbyła się w niedzielę, 28 maja br. na Górze Iglicznej i w jej okolicach. Wokół Sanktuarium Maria Śnieżna biegały między...

Duszniki-Zdrój. Nietrzeźwy nastolatek jeździł samochodem rodziców

Podczas minionego weekendu policjanci zatrzymali w Dusznikach-Zdroju 16-latka, który prowadził samochód będąc pod wpływem alkoholu. Chłopiec odpowie za swoje zachowanie przed sądem rodzinnym.

Zdrowy styl życia królował na Festiwalu „Na Zdrowie!” w Polanicy-Zdroju

Zdrowa rywalizacja, zdrowe porady, zdrowa żywność i zdrowy styl życia królowały w sobotę, 27 maja br. w Polanicy-Zdroju podczas drugiej edycji Festiwalu „Na Zdrowie!”.

Pędził autem 116 km/h w obszarze zabudowanym. Stracił prawo jazdy

W niedzielę, 28 maja br. podczas nadzorowania ruchu na drogach powiatu kłodzkiego nieoznakowanym radiowozem z videorejestratorem podczas realizacji zadań na drodze krajowej...

The Partisan. W Siennej ekipa filmowa opowiedziała o realizacji filmu o Krystynie Skarbek

W sobotę, 27 maja br., w Siennej na Czarnej Górze została zorganizowana konferencja prasowa związana z realizacją filmu „The Partisan” o...

5 tytułów Mistrzów Dolnego Śląska i 10 medali dla zawodników HS Team Kłodzko!

Kolejne wspaniałe występy młodych pływaków z HS Team Kłodzko. Na Letnich Mistrzostwach Dolnego Śląska łącznie wywalczyli 10 medali, w tym...

Tomasz Duszyński oprowadził po Kłodzku śladem swoich powieści z cyklu „Glatz”

Dni Kłodzka to nie tylko koncerty na stadionie, ale także wydarzenia towarzyszące. Wśród nich w tym roku był spacer po Kłodzku...

3 KOMENTARZE

  1. Szanowni Organizatorzy…

    Proszę przemyśleć kwestię aby na takie spotkania zapraszać szerokie grono potencjalnie zainteresowanych np. sołtysów, szersze grono samorządowców, zainteresowanych. Idea, pomysł, temat spotkania wręcz b. dobre. Mam na myśli formułę otwartą. A tak sądząc po zdjęciach (mowa o ilości uczestników) spotkanie przypominało nieco „towarzystwo wzajemnej adoracji” (bez jakichkolwiek ujemnych konotacji).
    Mam też pytanie. Czy znamy szacunkową ilość biomasy potrzebnej do wytwarzania biogazu, a powstającą, wytwarzaną w Naszym Powiecie?
    Gratuluję pomysłu i życzę zdrówka.

  2. Wszystko zalezy od tego co bedzie tansze, gaz czy baterie? Prad z gazu konkuruje z „bateriami + wiatraki”. Baterie ogolnie spadly w cenie gdzies kolo 20% od Stycznia. Cena litu spadla gdzies kolo 50% od Listopada 2022. Dlaczego? Tanie baterie ze soli wchodza w gre. Takie cos ma racje bytu tylko po to zeby cos zrobic z odpadami z rolnictwa. Nie koniecznie zeby to mialo sens jako zrodlo pradu. Zreszta 23MW to pikus.

  3. Dlaczego nie zaproszono reprezentanta FRANCJI – LIDERA w tym temacie. Duńczycy jak widać chcą u nas zrobić interes , choć nie są liderami !!!

Comments are closed.