W czwartek, 12 października br. do jednostki Państwowej Straży Pożarnej w Kłodzku przyjechał nowy, średni samochód ratowniczo-gaśniczy. Auto marki Iveco z napędem na cztery koła kosztowało ponad 1,5 mln zł, a środki pochodziły z budżetu państwa oraz funduszy Unii Europejskiej.
– Będzie to samochód numer jeden – pierwszy do wyjazdów w jednostce Państwowej Straży Pożarnej w Kłodzku i będzie dysponowany praktycznie do wszystkich zdarzeń, które będą miały miejsce w rejonie działań jednostki z Kłodzka, a w razie potrzeby również i w Nowej Rudzie czy w Bystrzycy Kłodzkiej. Jest autem uniwersalnym, z napędem na cztery koła, posiadający wyposażenie standardowe dla takich jednostek jak autopompę, węże gaśnicze, zbiornik wody, podstawowy sprzęt burzący czy tnący jak pilarki do drzewa, stali czy betonu, ale, co najważniejsze, posiada także innowacyjne urządzenie gaśniczo-tnące „Coldcut Cobra”, które za pomocą wody pozwala ciąć różne materiały budowlane, a tym samym umożliwia gaszenie pożarów wewnętrznych bez konieczności wejścia do pomieszczenia czy budynku – opisuje w rozmowie z portalem nową jednostkę młodszy brygadier Marcin Kosiński, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Kłodzku.
Urządzenia tego typu oferują rewolucyjne i skuteczne podejście do gaszenia pożarów, które generuje strumień wody pod wysokim ciśnieniem, i które, zmieszane ze ścierniwem, wytwarza efekt cięcia na tyle silny, aby przebić się przez dowolny materiał budowlany. W przypadku pożaru wewnętrznego „Coldcut Cobra” jest używany do przecinania elementów ograniczających, takich jak ściany czy drzwi, a po przebiciu kropelki wody są przekształcane w parę pod wpływem ciepła i w konsekwencji chłodzą gazy pożarowe. Dzięki niemu strażacy będą mogli ugasić pożar w kontrolowanych warunkach, bez konieczności radzenia sobie z zagrożeniami związanymi z ciągiem wstecznym. Urządzenie jest także bardzo przydatne do wykrywania ukrytych pożarów wewnątrz konstrukcji takich jak podłogi czy ściany.
Nowe Iveco przyjechało do Kłodzka z firmy Moto-Truck Sp. z o.o. z Kielc. Zadanie było zrealizowane w ramach programu „Infrastruktura i środowisko 2014-2020” i projektu „Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach – etap V”. Beneficjentem jest Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, a celem projektu jest „optymalna efektywność prowadzenia akcji ratowniczych w transporcie drogowym przez Państwową Straż Pożarną na obszarze całej Polski”.
ms





