W piątek, 24 stycznia br., w Muzeum Ziemi Kłodzkiej odbędzie się premiera nowej publikacji poświęconej Andreasowi Ernstowi – wybitnemu kłodzkiemu architektowi przełomu XIX i XX wieku. Początek premierowego spotkania o godz. 17.00.
Dwujęzyczna publikacja „Andreas Ernst (1861-1929) – kłodzki architekt” to kolejne – po wystawie, nocnym zwiedzaniu i „Spacerowniku” przedsięwzięcie Muzeum prezentujące twórczość kłodzkiego artysty. Wydawnictwo jest efektem kilkuletniej pracy badawczej nad życiem, działalnością i twórczością Andreasa Ernsta i stanowi próbę podsumowania wiedzy o kłodzkim architekcie.
W publikacji wyróżnione zostały wille oraz budynki powstałe przy ulicy Okrzei i Łużyckiej w Kłodzku. Ponadto można w nim znaleźć chronologiczne zestawienie kłodzkich budowli Andreasa Ernsta oraz projekty budynków powstałych na terenie starego miasta, przedmieścia południowego i przedmieścia wschodniego Kłodzka. Czytelnicy tej pozycji znajdą w niej także kolorowe, współczesne fotografie detali architektonicznych oraz wnętrz klatek schodowych budynków. Nie zabrakło w niej także przedwojennych zdjęć omawianych budowli. Publikacja unaocznia ogrom dorobku architekta w Kłodzku. Zwraca uwagę na oryginalność, wartość i nieprzemijające piękno architektury Andreasa Ernsta, a mieszkańców Kłodzka zachęca do pogłębiania wiedzy na temat historii swoich domów.
Autorką tekstów zawartych w publikacji jest Joanna Jakubowicz, koncepcję, redakcję oraz korektę opracowała Irena Klimaszewska. Tłumaczeniem na język niemiecki zajęła się Jolanta Szafarz, konsultacjami językowymi i korektą wersji niemieckiej – Agnieszka Bormann. Zdjęcia współczesne wykonał Tomasz Gmerek, natomiast dawne fotografie pochodzą ze zbiorów Towarzystwa Miłośników Kłodzka, Muzeum Filumenistycznego w Bystrzycy Kłodzkiej i Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Projekty zamieszczone w publikacji pochodzą ze zbiorów Archiwum Państwowego we Wrocławiu.
Spotkanie promocyjne będzie jednocześnie ostatnią okazją do obejrzenia wystawy prac kłodzkiego architekta, która eksponowana jest z Muzeum od maja ubiegłego roku.


red. [na podst. inf. Muzeum Ziemi Kłodzkiej]