Nowa DK-8. Wójt gminy Kłodzko wskazuje najlepszy wariant

0

Pełna sala ludzi, sporo ważnych informacji i trochę ? chociaż wydawało się, że będzie ich więcej – emocji. Wójt gminy Kłodzko Zbigniew Tur na spotkaniu z projektantami oficjalnie poparł wariant A4 przebiegu drogi ekspresowej do Wrocławia, jako najmniej ingerujący w życie mieszkańców gminy.

W środę, 5 czerwca odbyło się pierwsze zaplanowane w naszym powiecie spotkanie informacyjne na temat czterech wariantów przebiegu drogi ekspresowej z Kłodzka do Wrocławia. Dotyczyło ono odcinka na terenie gminy wiejskiej Kłodzko. Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z Wrocławia i Kłodzka, projektanci z firmy Halcrow Group, którzy przygotowują projekt na zlecenie GDDKiA, wójt gminy Kłodzko Zbigniew Tur oraz mieszkańcy miejscowości, przez które może przebiegać droga ekspresowa: Ścinawicy, Boguszyna, Jaszkówki, Podzamka.

Jak zaznaczył na samym początku przedstawiciel GDDKiA, nie są to jeszcze konsultacje społeczne, ale spotkania informacyjne, które mają na celu zebranie opinii mieszkańców na temat każdego z czterech proponowanych wariantów. – To nie są jeszcze oficjalne konsultacje na etapie wydawania decyzji środowiskowej ? mówił przedstawiciel GDDKiA. – Chcemy państwa wysłuchać i na podstawie tego, co od państwa usłyszymy, wyciągnąć wnioski, żeby podjąć decyzję.

O tym, jakie parametry ma mieć nowa DK 8 mówił z kolei projektant z Helcrow Group: – Parametry techniczne drogi są bardzo wysokie, bo to jest klasa ?S?, czyli droga ekspresowa, prawie autostrada. Przekrój drogi na całej długości od Kłodzka do Wrocławia jest 2×2, prędkość projektowa to 100 km/h, a w terenie zabudowanym 70 km/h. Nie będzie na niej skrzyżowań, dostępność będzie tylko poprzez węzły. To są najwyższe parametry, jakie dopuszcza teraz prawo. Śmiało można powiedzieć, że będzie wyglądała jak Autostradowa Obwodnica Wrocławia.

Projektanci przedstawili cztery wybrane warianty, zaznaczając, że początkowo było ich 17, później 7, 5 i ostatecznie do publicznej prezentacji wybrane zostały 4.

Wariant A1 zaczyna się od ul. Zajęczej w Kłodzku, biegnie ul. Piłsudskiego, następnie nową estakadą (w miejsce obecnie istniejącej, starej), w kierunku Boguszyna, gdzie będzie węzeł, dalej równolegle do obecnej DK8 droga ma wchodzić w Góry Bardzkie.

Wariant A2, który wzbudza wiele emocji, zaczyna się od ul. Zajęczej w Kłodzku, biegnie również nową estakadą w kierunku Wrocławia, później odbija na Wojciechowice, Jaszkówkę, rondem wpina się do DK46, dalej do Podzamku, następnie przebiegiem DK46 w kierunku Lasek.

W wariancie A3 droga ekspresowa odbija przy galerii w kierunku Minieurolandu, biegnie przez Scinawicę, Wojbórz, Młynów w kierunku Bada. Jak zaznaczył projektant, ten wariant ma najwięcej kolizji z obszarem Natura 2000.

Wariant A4 rozpoczyna się jak A1 do węzła na Boguszynie, następnie w kierunku Podtynia, a potem droga ekspresowa biegnie nowym korytarzem po granicy obszaru Natura 2000 i do Barda przebija się 600 metrowym tunelem. Jak zaznaczył projektant, ten przebieg nie ma kolizji z żadną zabudową (co nie do końca jest prawdą, bo w tym przebiegu ucierpi kilka domów w Boguszynie).

Mieszkańców interesowały konkretne sprawy ich dotyczące, a więc np. jaka musi być odległość domu od drogi, żeby zainstalować ekrany akustyczne (odpowiedź projektanta: żaden przepis nie określa odległości, bo to zależy od ukształtowania terenu. Robi się analizę akustyczną). Pytano także o koszty poszczególnych wariantów (odpowiedź projektanta: wszystkie cztery są zbliżone kosztowo, ale kwoty na tym etapie nie można podać). Pytano również o to, po co tyle wariantów, w tym niektóre są mocno ingerujące w życie społeczne (odpowiedź: żeby wybrać wariant najlepszy).

Głos zabrał także wójt gminy Kłodzko, Zbigniew Tur, który powiedział, że gmina wcześniej nie miała informacji o przebiegu konkretnych wariantów, a inwestycja realizowana ma być na podstawie specustawy, więc inwestor nie musi przejmować się planami zagospodarowania gminy. Wójt podkreślił także, że dwa z czterech prezentowanych wariantów są nie do przyjęcia dla gminy: A2 i A3. – Co do budowy S8 to wszyscy się zgadzamy, że jest taka potrzeba. Dzisiaj, po całym dniu pobytu z projektantami i przestudiowaniu wariantów powiem wprost, że dla mnie, jako wójta gminy, nie do przyjęcia jest koncepcja A3 i nie do przyjęcia jest koncepcja A2, bo ingerują one w nowe osiedla i tereny inwestycyjne gminy ? mówił Z. Tur. – Jaszkówka jest miejscowością, która się rozbudowuje, jest sprzedanych dużo działek budowlanych, a ta obwodnica pruje przez środek Jaszkówki. To samo Wojciechowice: przechodzi ona przez nowe działki budowlane i estakadą nad domami, które już są. Koncepcja A3 to nowe domy w Ścinawicy, przez sam środek Wojborza ? te dwie koncepcje są dla nas nie do przyjęcia ? mówił wójt.

Jak podkreślił Z. Tur, najlepszy (dla gminy) jest wariant A4, który, jak mówił na spotkaniu wójt, popiera także burmistrz Barda. – Będę rozmawiał z burmistrzem Barda, bo wiem, że koncepcja A4 to jest ta, którą Bardo popiera, bo omija Bardo i z punktu widzenia gminy Kłodzko najmniej ingeruje w nasze tereny inwestycyjne, najmniej powoduje wysiedleń i emocji społecznych. A w Kłodzku z wejściem w ósemkę z koncepcji A2. Będę starał się to przeforsować ? mówił Z. Tur i po tych słowach zebrał z sali oklaski od mieszkańców.

Na miejscu można było również wypełnić ankiety, do których należało wpisać preferowany wariant i podać argumenty za wyborem lub przeciw innemu wariantowi. Ankietę nadal można wypełnić, pobierając ją ze strony www.dk8.pl lub w Urzędzie Gminy Kłodzko i dostarczyć ją do GDDKiA we Wrocławiu bądź w formie papierowej lub po zeskanowaniu elektronicznie na adres: sekretariat.wroclaw@gddkia.gov.pl w ciągu 2 tygodni (do 19 czerwca).

Kolejne zaplanowane spotkania w sprawie przebiegu drogi ekspresowej odbędą się: 6 czerwca w Bardzie ? i tutaj zapowiada się wiele emocji, 10 czerwca w mieście Kłodzko i 11 czerwca w Złotym Stoku.

Mapy każdego wariantu oraz ankiety można pobrać ze strony:
http://dk8.pl/spotkania-stes/

Joanna Żabska

4 warianty przebiegu drogi ekspresowej przez gminę Kłodzko:

Wariant A4 rekomendowany przez władze gminy wiejskiej Kłodzko:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj swój podpis