19.1 C
Kłodzko
wtorek, 30 maja 2023
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nietypowy pomysł na ciekawy biznes, czyli Wykop Sobie Sam

Jest takie miejsce na ziemi kłodzkiej, gdzie po wcześniejszym umówieniu się można przyjechać i samemu wykopać sobie warzywa, zerwać owoce, pozbierać zioła czy zebrać jajka w kurniku. O nietypowym pomyśle na biznes, który zrodził się z pasji, rozmawiamy z Grzegorzem Tokarzem z Niwy k. Szczytnej, pomysłodawcą Wykop Sobie Sam, bo tak właśnie to miejsce zostało nazwane.

Kiedy wpadłeś na ten nietypowy, ciekawy pomysł?

Jakieś 4 lata temu. Próbowałem znaleźć jakąś odskocznię od codziennej pracy w handlu. Zajmuję się nim ponad 20 lat. Chodziło mi po głowie, że skoro mogę być świetnym pracownikiem i handlowcem, to czemu nie mógłbym być dobrym właścicielem biznesu.

Skąd nazwa?

Nazwa siedziała mi w głowie. Generalnie wpadłem na pomysł, żeby stworzyć takie miejsce dla wszystkich, a istotą pomysłu jest to, żeby było takie miejsce na ziemi kłodzkiej, gdzie każdy będzie mógł przyjechać i zerwać, wykopać czy zebrać to, co potrzebuje do przygotowania posiłku.

Co uprawiasz?

Klasykę – buraki, ogórki, które w tym roku nie udały się przez mączniaka, cebulę, czosnek, cukinię, pietruszkę, dynię, w tym ciekawe odmiany jak hokkaido czy pyza warszawska.

Centralnym miejscem jest jednak wspaniały kurnik…

Tak. W całym pomyśle ogromnie pomagał i pomaga mi tato, Marek Tokarz oraz narzeczona – Sylwia Strzępka. Włożyliśmy w kurnik całą swoją wyobraźnię, zrobiliśmy go z najlepszych materiałów. Istotą jest, żeby wokół kurnika było cały czas czysto, a klient, który przyjedzie zebrać sobie jajka, nie będzie taplał się w błocie. Dla nas to bardzo ważne. Kurnik powstał na podwyższeniu, na filarach, żeby kury mogły się schować przed słońcem i deszczem, a także jest to super miejsce na podawanie paszy w tzw karmnikach. Podwyższenie na filarach to od razu ochrona przed wiatrem, który jest tutaj częstym gościem. Jest wykonany z takich materiałów, aby dostawały więcej światła i żeby nawet w zimie kury mogły się lepiej nieść. Klatki i wybieg czyszczone są codziennie. Bardzo ważny jest ten wolny wybieg, bo kury są wypuszczane o 5.00 rano, a wieczorem o 22.00 kogut wszystkie zapędza do kurnika.

Jaki gatunek kur hodujesz?

To polska odmiana Rosa 5. Po kilku eksperymentach z odmianą staropolską i czubatką uważam, że są najlepsze do hodowli, przede wszystkim pod względem wielkości i jakości jajka.

Ile ich masz?

Na chwilę obecną ponad 200, ale marzy mi się taki kurnik na 5000 sztuk, gdzie kury będą mogły sobie biegać po potężnym terenie.

Czym je karmisz?

Przede wszystkim pszenicą i kukurydzą zmieszanymi z olejem czosnkowym, który sam wyrabiam na bazie oleju rzepakowego. Oprócz tego kury żywią się rosnącymi na terenie wybiegu spadami z drzew owocowych i rosnącymi wszędzie ziołami, jak rumianek czy krwawnik. Nie pogardzą rosnącymi także nieopodal cukiniami, które podrzucamy im od czasu do czasu.

Opowiadałeś kiedyś, że masz kogoś na kim się wzorujesz, kto nakierował ciebie na właśnie taki, a nie inny biznes związany ze zdrowym stylem życia i odżywianiem…

Tak. To Grzegorz Śleziak, nazywany białym saibabą, mający i swoją stronę internetową i swój własny kanał na youtube. Uprawia i produkuje przeróżne rośliny i robi z nich przetwory będące produktami w skali premium, jeśli chodzi o zdrowe odżywianie.

A co jeszcze ci się marzy?

Na przykład kooperatywa rolnicza w regionie, żeby rolnicy w jakimś określonym miejscu mogli sprzedawać to, co uprawiają czy hodują.

A właśnie, czy masz wykształcenie w tym kierunku?

Oczywiście. Jestem technikiem rolnym i ukończyłem szkołę rolniczą w Bożkowie.

Realizujesz się w tym co robisz?

No jasne. Jestem szczęśliwy, że mogę się tutaj i w tym realizować. Wszystkich chętnych, którzy chcieliby skorzystać z projektu Wykop Sobie Sam, zapraszam do kontaktu telefonicznie lub przez fanpage na facebooku, gdzie można pisać i jest podany numer telefonu.
Strona na facebook’u Wykop Sobie Sam TUTAJ

Rozmawiał Maciej Sergel

GALERIA:

O idei Wykop Sobie Sam opowiada Grzegorz Tokarz:

WAŻNE TEMATY

Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma odznaczona przez prezydenta Srebrnym Krzyżem Zasługi

Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma odznaczona została przez prezydenta Andrzeja Dudę Srebrnym Krzyżem Zasługi. Burmistrz, wraz z innymi samorządowcami, medal odebrała...

Strefa Aktywności powstanie w Dusznikach-Zdroju. Gmina podpisała umowę z wykonawcą

W Urzędzie Miejskim w Dusznikach-Zdroju została podpisana umowa na budowę Strefy Aktywności na terenie miasta. Koszt inwestycji wyniesie ponad 7 mln złotych.

Kłodzko: miasto ostrzega przed osuwiskiem brzegu rzeki a Wody Polskie szukają pieniędzy

Coraz bardziej osuwa się brzeg Nysy Kłodzkiej pomiędzy Kłodzkiem a Krosnowicami, na popularnej ścieżce spacerowej, tuż za ścieżką rowerową (tzw. ścieżka za...

Samorząd powiatu kłodzkiego dofinansuje in vitro

Powiat kłodzki dofinansuje leczenie niepłodności metodą in vitro. Dofinansowanie przewidziane jest dla mieszkańców powiatu, a program ruszy 1 sierpnia 2023 r.

Oldboje powalczą w Polanicy-Zdroju na Mistrzostwach Polski w Piłkę Nożną

W najbliższy weekend, od 2 do 4 czerwca br. w Polanicy-Zdroju odbędą się XI Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej 50+. W...

Powiat kłodzki promował się we wrocławskim Decathlonie

Promocyjne stoisko w sklepie Decathlon na Bielanach Wrocławskich wystawił powiat kłodzki. Prezentowana na nim była oferta turystyczna ziemi kłodzkiej.

Dycha z Mamą. Nietypowa impreza biegowa na Górze Iglicznej

Nietypowa impreza biegowa odbyła się w niedzielę, 28 maja br. na Górze Iglicznej i w jej okolicach. Wokół Sanktuarium Maria Śnieżna biegały między...

Duszniki-Zdrój. Nietrzeźwy nastolatek jeździł samochodem rodziców

Podczas minionego weekendu policjanci zatrzymali w Dusznikach-Zdroju 16-latka, który prowadził samochód będąc pod wpływem alkoholu. Chłopiec odpowie za swoje zachowanie przed sądem rodzinnym.

Zdrowy styl życia królował na Festiwalu „Na Zdrowie!” w Polanicy-Zdroju

Zdrowa rywalizacja, zdrowe porady, zdrowa żywność i zdrowy styl życia królowały w sobotę, 27 maja br. w Polanicy-Zdroju podczas drugiej edycji Festiwalu „Na Zdrowie!”.

Pędził autem 116 km/h w obszarze zabudowanym. Stracił prawo jazdy

W niedzielę, 28 maja br. podczas nadzorowania ruchu na drogach powiatu kłodzkiego nieoznakowanym radiowozem z videorejestratorem podczas realizacji zadań na drodze krajowej...

The Partisan. W Siennej ekipa filmowa opowiedziała o realizacji filmu o Krystynie Skarbek

W sobotę, 27 maja br., w Siennej na Czarnej Górze została zorganizowana konferencja prasowa związana z realizacją filmu „The Partisan” o...

5 tytułów Mistrzów Dolnego Śląska i 10 medali dla zawodników HS Team Kłodzko!

Kolejne wspaniałe występy młodych pływaków z HS Team Kłodzko. Na Letnich Mistrzostwach Dolnego Śląska łącznie wywalczyli 10 medali, w tym...

Tomasz Duszyński oprowadził po Kłodzku śladem swoich powieści z cyklu „Glatz”

Dni Kłodzka to nie tylko koncerty na stadionie, ale także wydarzenia towarzyszące. Wśród nich w tym roku był spacer po Kłodzku...