Niepokojące prognozy pogody. Nadciąga do nas orkan „Sabine”. Może być groźnie

0

Prognozy pogody na najbliższe dni są niepokjące. Do Polski nadciąga głęboki niż, który spowoduje gwałtowne załamanie się pogody i potężną wichurę. Na Dolnym Śląsku pojawi się ona już w nocy z niedzieli na poniedziałek, a najgroźniej może być właśnie na południu Dolnego Śląska. W Niemczech, które wcześniej odczują zbliżający się niż, nazwano go „Sabine”, a służby meteorologiczne już wydają ostrzeżenia.

W powiecie kłodzkim orkan „Sabine” pojawić się ma już w nocy z niedzieli na poniedziałek (9/10 luty br.). Pierwsze prognozy mówią, że w porywach wiatr może osiągnąć do 90-110 km/h, w górach nawet 130-150 km/h, a na Śnieżniku 170-180 km/h (!). Są to na razie wstępne prognozy, ale od kilku dni meteorolodzy z niepokojem obserwują głęboki układ niskiego ciśnienia przemieszczający się przez wody Atlantyku (około 955-960 hPa) do Skandynawii, podczas gdy w tym czasie południe Europy znajdzie się w strefie oddziaływania wysokiego ciśnienia (1032 hPa), co daje ponad 70 hPa różnicy pomiędzy południem a północą Europy i załamanie pogody.

Niemieckie służby już przygotowują się na nadejście orkanu, który nazwali „Sabine” i ostrzegają przed nim radząc m.in. przełożenie podróży w tych dniach. Niebezpiecznie może być na drogach i torach kolejowych. Do naszego powiatu orkan ma nadejść w nocy z niedzieli na poniedziałek, chociaż wiatr odczuwalny może być już w niedzielę od godzin porannych, jego siła będzie rosła późnym popołudniem i wieczorem. Najgroźniejsze porywy wiatru prognozowane są na godziny późno wieczorne, nocne i wczesny poranek w poniedziałek dla gór i terenów podgórskich. W górach wiatr może przekroczyć barierę 130-150 km/h, w obszarze Masywu Śnieżnika nawet 170-180 km/h. W powiecie kłodzkim może osiągnąć 85-100 km/h, na terenach nizinnych 70-80 km/h. Wichurze będzie towarzyszyć deszcz oraz deszcz ze śniegiem.

Będzie wiało także w poniedziałek, a najnowsze dane wskazują, że druga wichura o sile 90-110 km/h może nadciągnąć również we wtorek. Taki wiatr może spowodować szkody w drzewostanie, na drogach, torach kolejowych oraz w mieniu, warto więc śledzić prognozy pogody w najbliższych godzinach i zabezpieczyć się przed nadejściem wichury. Układ niżowy spowoduje również bardzo niekorzystne warunki biometeorologiczne i osoby, które są szczególnie wrażliwe na spadek ciśnienia mogą czuć się źle.

Sytuację pogodową będziemy śledzić na bieżąco i ostrzegać. Warto również w najbliższych godzinach zapoznawać się z komunikatami publikowanymi dla Dolnego Śląska na Meteo Alert-DolnyŚląsk.

(red.)

Źródło: Meteo Alert-Dolny Śląsk
Fot. ilustracyjne: wikimedia.org

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj swój podpis