Nasi strzelcy zdobędą Twierdzę Srebrna Góra

3

W najbliższą sobotę, 8 czerwca w Twierdzy Srebrna Góra odbędzie się rekonstrukcja bitwy z 1807 r. ,kiedy to załoga twierdzy stanęła do walki z napoleońskim wojskiem. Nie zabraknie również naszych rekonstruktorów. Do wymarszu szykuje się Śląski Batalion Strzelców.

Skąd pomysł na odtworzenie historycznych oddziałów Strzelców Śląskich? 21 listopada 1808 roku zebrano na Śląsku oddziały lekkiej piechoty formując oddział strzelców, w skład którego wchodziły: von Sell, von Clausewitz, von Freyburg, von Stengel, Von Ingeheim, von Bersword, von Barst, von Offeney, von Rekowsky, von Polczinsky i Reichmeister Jager. Oficjalnie 4 marca 1809 r. w miejscowości Dzierżoniów powstałej formacji nadano nazwę: Śląski Batalion Strzelców. Żołnierze wyżej wymienionych batalionów lekkiej piechoty stali się instruktorami dla nowych rekrutów.

200 lat później, tj. 26 września 2009 roku wśród członków tzw. regimentu (grupa rekonstrukcji z Twierdzy Kłodzkiej) zapadła decyzja odtworzenia Strzelców Śląskich. Trzon oddziału stanowią dwaj żołnierze dawnej piechoty regimentu, którzy niedługo później zostają zasileni dwoma rekonstruktorami z Wrocławia, a w tym roku przyjęto jeszcze jednego rekruta.

Sam oddział jest w pełni wyposażony w umundurowania letnie i zimowe, posiada oporządzenie bojowe i przemarszowe (manierki, plecaki, patelnie itp.), co pozwala mu brać udział w rekonstrukcjach w całej Europie, miedzy innymi pod Waterloo, czy organizować historyczne przemarsze po naszych Sudetach.

Najbliższa impreza z udziałem Strzelców Śląskich odbędzie się w ten weekend w Twierdzy Srebrna Góra. Sami strzelcy wsparci kolegami z Nysy i Poznania ruszą na tak zwaną bitwę już w piątek rano ze stacji PKP Świerki. Następnie wyprowadzą atak na Wielka Sowę i rozpoczną marsz w stronę twierdzy srebnogórskiej, gdzie w sobotę odbędzie się bitwa.

W tym roku maszeruje 9 osób i mają do pokonania w pełnym wyposażeniu 32 km w marszu po górach.

Krystian Szabelski

Oto, jak się prezentuje nasza grupa rekonstrukcyjna Strzelców Śląskich:

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj swój podpis