Nadciąga wichura Julia. Najsilniej będzie wiać wieczorem i w nocy

0

Kolejny niż formujący się nad Europą przyniesie do nas silny i bardzo silny wiatr. IMGW-PIB wydało ostrzeżenie drugiego stopnia dla całego południa Polski. W naszym powiecie apogeum wichury przypadnie w niedzielę od godz. 20.00. Pojawi się też deszcz, a wysoko w górach śnieg i zamiecie.

Ostrzeżenie drugiego stopnia przed silnym wiatrem jest ważne dla naszego powiatu od niedzieli 23 lutego od godz. 15.00 do godziny 4.00 rano w poniedziałek 24 lutego. W niedzielę początkowo wiatr umiarkowany wzmagający się po południu do dość silnego i silnego, od 70 km/h do 90 km/h, a w porywach do 110 km/h, południowo-zachodni i zachodni. Z wiatrem pojawić się mogą opady deszczu do 15 mm. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) początkowo opady śniegu i deszczu ze śniegiem, później deszczu. Wiatr od 70 km/h do 85 km/h, początkowo porywy 120 km/h, po południu wzrost do 180 km/h, południowo-zachodni i zachodni.

Apogeum wichury w powiecie kłodzkim prognozowane jest od godz. 20.00 do 24.00 w niedzielę, a wiatr będzie stopniowo słabł w drugiej części nocy. Pojawią się przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem, powyżej 500 m n.p.m. opady śniegu, a w górach mogą wystąpić zawieje i zamiecie śnieżne.

Apelujemy o ostrożność, zwłaszcza w godzinach wieczornych i nocnych, kiedy prognozowane jest wystąpienie najsilniejszych podmuchów wiatru. Nie należy stawać pod drzewami, nie parkować też pod nimi aut, osoby przebywające poza domem powinny zachować szczególną ostrożność.

[AKTUALIZACJA 15.52]

Dla naszego powiatu wydano również ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia. W związku z temperaturami dodatnimi, zapowiadanymi deszczami i topniejącym śniegiem na rzekach górskich i podgórskich stany wody będą podnosić się w strefach wody średniej i wysokiej. W zależności od intensywności opadów deszczu miejscami wzrosty mogą być gwałtowne. Niewykluczone przekroczenia stanów ostrzegawczych, szczególnie w zlewniach górnej Nysy Łużyckiej, górnej Kwisy, górnego Bobru i górnej Nysy Kłodzkiej.

Fot. ilustracyjne: Powalone drzewo w Kłodzku podczas wichury Sabine 10 lutego br./24klodzko.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj swój podpis