Jeśli ogłoszony właśnie przetarg zostanie pozytywnie rozstrzygnięty, Muzeum Ziemi Kłodzkiej czeka w przyszłym roku duży remont. Zakres prac to m.in. remont elewacji, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej oraz instalacji elektrycznych i c.o., a także remont holu wejściowego, klatki schodowej oraz pomieszczeń wystawienniczych i reprezentacyjnych na pierwszym piętrze budynku.
Pretekstem do kompleksowego remontu Muzeum jest projekt „Centra dawnych rzemiosł na szlaku Via Fabrilis – uruchomienie Centrum Dawnego Szklarstwa w Kłodzku”, realizowany przez instytucję we współpracy z partnerami z Polski i Czech, a zapoczątkowany przez muzeum w Bolesławcu. Jak wyjaśnia dyrektor Muzeum Ziemi Kłodzkiej, Krzysztof Miszkiewicz: – Projekt ma przedłużyć szlak Via Fabrilis i dzięki niemu w naszym muzeum możemy położyć większy nacisk na tematykę szklarstwa, w szczególności tradycji szklarskich na Ziemi Kłodzkiej. Mamy w Muzeum wystawę szkła, ale troszeczkę się ona zestarzała, więc przy okazji będzie okazja do jej modernizacji.
Dyrektor Muzeum nie ukrywa, że – oprócz modernizacji wystawy, instytucji bardzo zależało na kwestiach budowlanych. – Oprócz remontu elewacji i wymiany okien w części zabytkowej, przeprowadzony zostanie remont sali koncertowej, sali „złotej”, holu na pierwszym piętrze oraz sali wystawienniczej, a także klatki schodowej i holu wejściowego – mówi K. Miszkiewicz i dodaje: – Remontu na taką skalę w naszym muzeum jeszcze nie było, odkąd funkcjonuje ono w obiekcie dawnego konwiktu jezuickiego. Elewacja czy stolarka okienna pochodzą jeszcze z lat 70-tych, od dawna wymagają więc remontu.
Głównym inwestorem – ze względu na skalę inwestycji – jest miasto Kłodzko, które sfinansuje wkład własny, dzięki któremu możliwe jest uzyskanie dofinansowania ze środków UE oraz środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Budżet całego przedsięwzięcia szacowany jest na ponad 4 miliony złotych.
