Po wielu tygodniach oczekiwania w Lądku-Zdroju uda się nareszcie uruchomić gminną farmę fotowoltaiczną. Trwa waśnie przyłączanie jej do sieci i w pierwszej kolejności produkować będzie prąd dla gminnych jednostek. W kolejnym etapie także dla mieszkańców i przedsiębiorców.
W czwartek, 7 września br. w Lądku-Zdroju rozpoczęło się podłączanie do sieci pierwszej w naszym regionie gminnej farmy fotowoltaicznej. To oznacza, że farma, która już jest gotowa od kilku miesięcy, rozpocznie produkcję prądu na potrzeby gminy. Jak mówi burmistrz Lądka-Zdroju Roman Kaczmarczyk to ważny dzień nie tylko dla Lądka, ale i innych samorządów w Polsce: – To pierwsza farma, która została wybudowana w tym celu, żeby prąd popłynął z niej do gminy, a nie na zasadzie ogólnej, kiedy sprzedaje się w cenie hurtowej, a kupuje w detalicznej – mówi R. Kaczmarczyk. – Ta farma docelowo będzie zasilać wszystkie jednostki gminne czyli ratusz, szkoły, przedszkole opiekę społeczną, centrum kultury, oczyszczalnię ścieków i oświetlenie nocne. Ma to działać na zasadzie auto konsumpcji energii elektrycznej wytworzonej na farmie, natomiast my będziemy płacić tylko za dzierżawę kabli.
Pierwsze tygodnie pracy farmy o mocy 1 MW pokażą, jak zachowuje się sieć, bo w najbliższej okolicy nie ma fotowoltaiki o takiej mocy. Obsługą będzie zajmowała się specjalnie zawiązana w tym celu spółdzielnia energetyczna, w skład której wchodzą przedstawiciele gminy Lądek-Zdrój, Centrum Kultury i Rekreacji oraz i gminnej spółki komunalnej LUK.
Obecna moc farmy to tylko niewielka część planowanej. Docelowo ma zostać rozbudowana do 10 MW i – jak podkreśla burmistrz Lądka-Zdroju – gmina już kończy wniosek do KPO, gdzie są dedykowane spółdzielniom energetycznym i klastrom energii fundusze: – Mamy już praktycznie na ukończeniu procedurę uzyskania pozwolenia na budowę, tak więc po złożeniu wniosku w przyszłym tygodniu będziemy starać się o dofinansowanie, które wynosi 95% i spółdzielnia energetyczna, która będzie wnioskodawcą, będzie mogła rozbudować tą farmę o kolejne moce – mówi R. Kaczmarczyk. Wówczas z produkowanego prądu będą mogli korzystać zarówno mieszkańcy jak i przedsiębiorcy.
W czwartek 7 września br. w ratuszu członkowie lądeckiej spółdzielni energetycznej pogratulowali burmistrzowi Lądka-Zdroju finalizacji pomysłu, do którego gmina przygotowywała się już od kilku lat. Końcowy odbiór prac budowlanych związanych z farmą fotowoltaiczną miał miejsce dokładnie pięć miesięcy temu, 7 kwietnia br. Gmina zgłosiła gotowość obiektu do uruchomienia i czekała na włączeniedo sieci przez operatora sieci przesyłowych – Tauron Dystrybucja S.A.
Joanna Żabska
FARMA FOTOWOLTAICZNA powinna powstać również na zrekultywowanym kłodzkim wysypisku śmieci. Ale takie tematy są za TRUDNE dla kłodzkiego burmistrza.