To, co udało się uratować ze starej architektury zostało odrestaurowane, a stare więźby dachowe ładnie współgrają z nowoczesnym wyposażeniem. Pojawiła się klimatyzacja, multimedia, światłowody i pomieszczenia biurowe. Lądecki dworzec kolejowy przeszedł metamorfozę i uzyskał nową funkcję ? będzie tutaj mieścił się inkubator przedsiębiorczości.
W piątek 28 czerwca uroczyście otwarto lądecki inkubator przedsiębiorczości. Zlokalizowany jest w zabytkowym budynku dawnego dworca kolejowego, który odkąd do Lądka przestały jeździć pociągi popadał w coraz większą ruinę. Ratunkiem dla obiektu było nadanie mu nowej funkcji. Najpierw trzeba było wymyślić, w jaki sposób i do czego można byłoby wykorzystać piękny budynek, następnie go przejąć od PKP, znaleźć pieniądze i wykonawcę.
– Trochę to trwało, bo przede wszystkim trzeba było przekonać radę i samego siebie, czy na pewno podołamy temu zadaniu, bo nie było ono proste ? mówi burmistrz Lądka Zdroju, Roman Kaczmarczyk. Decyzja zapadła i trzy lata temu gmina nabyła od PKP budynek dworca za symboliczną złotówkę. Pomysłem było utworzenie w nim lądeckiego inkubatora przedsiębiorczości połączonego z funkcją centrum przesiadkowego i dworca kolejowego – z myślą o tym, że prędzej czy później pociągi powrócą jednak do Lądka. Gmina złożyła wniosek o środki unijne, otrzymała je i przystąpiła do remontu. Nie zawsze wszystko szło zgodnie z planem, kilka razy przesuwał się termin zakończenia prac i oddania obiektu, ale w końcu udało się, a efekt końcowy przerósł oczekiwania: – W mojej ocenie to jedno z największych wydarzeń w powojennej historii Lądka Zdroju. Obiekt odzyskał nową duszę. To, co widzimy z zewnątrz to tylko odrestaurowanie obiektu, ale tak naprawdę istotne jest to, co będzie w środku ? mówi R. Kaczmarczyk.
Projekt polegał na adaptacji zabytkowego obiektu położonego przy linii kolejowej 322 dla lokalnych firm. Przestrzeń po budynku kolejowym została zaadoptowana na powierzchnie biurowe i szkoleniowe, a dawne budynki magazynowe zmieniły się w klimatyzowaną salę konferencyjną, która pomieści około 50 osób. – Łącznie do dyspozycji jest 18 pomieszczeń biurowych, na górze jeszcze mamy dwa do zaadoptowania i jest potężna piwnica, która może służyć jako magazyn. Do tego dochodzi naprawdę duży teren wokół budynku, w tym parking i odcinek aż do ul. Fabrycznej. Jeśli rozwinie się tutaj to, co planujemy, to cały teren będzie atrakcyjny gospodarczo i przemysłowo w zakresie mikroprzedsiębiorczości ? bo pamiętajmy o tym, że jesteśmy w uzdrowisku, gdzie nie może być przemysłu ? mówi burmistrz Lądka.
Inkubator będzie oferował pomieszczenia biurowe ? zarówno stacjonarne, jak i wirtualne ? dla firm. Będzie też prowadził ich obsługę prawną i księgową. W tym celu gmina ogłosiła przetarg na wyłonienie operatora inkubatora, czyli podmiotu, który będzie nim zarządzał.
W trakcie remontu 2018 r. Po remoncie 2019 r. W trakcie remontu 2018 r. Po remoncie 2019 r. W trakcie remontu 2018 r. Po remoncie 2019 r.
Zachowano także funkcję dworca kolejowego ? pełni go dawna, unikatowa drewniana poczekalnia, która pod nadzorem konserwatora zabytków została odrestaurowana. Całość psuje jedynie drewniana wiata peronowa, która aktualnie nadal jest w katastrofalnym stanie – częściowo nawet zawaliła się. Niestety, nie należy ona już do gminy, ale nadal do kolei. – Przez rok staraliśmy się doprowadzić do tego, żeby konserwator i PLK rozwiązały ten problem, bo na dzień dzisiejszy wiata peronowa straszy, jest wręcz niebezpieczna. Myślę, że perspektywa tego, że niedługo jednak linia kolejowa zostanie uruchomiona, spowodowała, że PLK wstępnie podjęło decyzję o remoncie wiaty. Mam nadzieję, że demontaż nastąpi jesienią tego roku ? tłumaczy burmistrz Lądka.
W trakcie remontu 2018 r. Po remoncie 2019 r. W trakcie remontu 2018 r. Po remoncie 2019 r. W trakcie remontu 2018 r. Po remoncie 2019 r.
Koszt remontu budynku dworca i zaadoptowanie go do nowej funkcji wyniósł około 6,5 mln zł, z czego gmina pozyskała 4,5 mln zł środków unijnych poprzez Dolnośląską Instytucję Pośredniczącą w ramach projektu pn. ?Przebudowa i i częściowa zmiana sposobu użytkowania budynku dworca kolejowego w Lądku Zdroju w celu utworzenia centrum przesiadkowego oraz inkubatora przedsiębiorczości?. Na oficjalnym otwarciu inkubatora pojawili się przedstawiciele DIP, Komisji Europejskiej, radni wojewódzcy, gminni i powiatowi oraz mieszkańcy. Jak podkreśla burmistrz Lądka, obiekt jest otwarty dla wszystkich i służyć ma lokalnej społeczności.
Zapraszamy do obejrzenia w naszej galerii zdjęć metamorfozy dworca kolejowego w Lądku Zdroju – przed, w trakcie i po remoncie.
Joanna Żabska
Inkubator przedsiębiorczości w budynku dworca kolejowego Lądka Zdroju – 2019 r.
Dworzec kolejowy w trakcie remontu – 2018 r.
Lądecki dworzec w 2015 roku
