19.1 C
Kłodzko
wtorek, 30 maja 2023
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kolejny atak wilków. Teraz na stado owiec w gm. Bystrzyca

18 maja br. w Białej Wodzie w gm. Bystrzyca Kłodzka doszło do kolejnego ataku wilków. Tym razem ich ofiarą padło kilkanaście sztuk owiec i tak jak w przypadku Słoszowa (gm. Szczytna), najprawdopodobniej była to wadera, która uczyła młode polować.

Do dzisiaj właściciel stada nie może doliczyć się jeszcze około 20 sztuk owiec. Ranne bądź nieżywe znajdowane są w promieniu kilkunastu kilometrów (m.in. w Międzygórzu). Wczoraj, 21 maja specjaliści z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu na miejscu potwierdzili, iż był to atak wilków. Obecnie hodowca, pan Władysław Bobak, stara się o odszkodowanie od Skarbu Państwa.

Materiał filmowy o tym wyemitowała dzisiaj TV Sudecka.

Zdarzenie w Białej Wodzie potwierdza, że wilki pojawiły się i zadomowiły na naszym terenie. I chociaż widywane były wcześniej – w zeszłym roku we wrześniu fotograf przyrody Maciej Kujawiński uchwycił wilka w obiektywie w Górach Sowich, to do tej pory trzymały się one z daleka od miejsc zamieszkanych przez ludzi. Potwierdzony atak wilków na stado danieli w Słoszowie w lutym tego roku i teraz na stado owiec w Białej Wodzie wskazuje, że populacja wilków na naszym terenie powiększa się.

Katarzyna Łapińska, zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu powiedziała nam, że przed lutowym atakiem RDOŚ nie miał informacji o powiększaniu się populacji wilków w Sudetach: – Przed wystąpieniem przedmiotowych zdarzeń tut. Dyrekcja nie posiadała oficjalnych danych o powiększaniu się populacji wilków w Sudetach na teren Ziemi Kłodzkiej. Dotychczas, tj. przed lutym 2019 r., nie wypłacono żadnego odszkodowania za straty spowodowane przez wilki na terenie powiatu kłodzkiego, nie otrzymano też żadnego zgłoszenia o zagrożeniach bezpieczeństwa ludzi ze strony tego gatunku z tego rejonu.

Jak mówił dla portalu 24klodzko.pl przewodniczący Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej w Kłodzku Leszek Bobula, Izba wcześniej miała informację od dyrektora Parku Narodowego Gór Stołowych o tym, że na ich terenie jest 8 sztuk wilków. Do tej pory nie było z nimi problemów, ostatnio jednak rolnicy zgłaszają, że z lasów na terenie Parku przed wilkami uciekają zwierzęta na niżej położone pola, czyniąc szkody w uprawach. Na jutrzejszym posiedzeniu Komisji Rozwoju, Promocji, Turystyki i Ochrony Środowiska w powiecie kłodzkim jej przewodniczący, Adam Łącki ma poruszyć ten temat i skierować wniosek do zarządu powiatu, żeby odpowiednie służby podjęły działania, żeby m.in. objąć kontrolą populację wilków w naszym powiecie.

Jeszcze do niedawna wilki mogliśmy podziwiać co najwyżej w ZOO, chociaż w Sudetach kiedyś te zwierzęta mieszkały i miały się zupełnie dobrze. Ostatni wilk został u nas odstrzelony w 1983 roku na terenie gminy Bystrzyca Kłodzka. Teraz wilki powróciły, są pod ścisłą ochroną, a ich populacja najprawdopodobniej powiększa się. Będziemy musieli nauczyć się żyć obok siebie. Ale do tego potrzebna jest oficjalna informacja o tym, że wilki zamieszkały w naszych lasach, na którą czekamy, edukacja mieszkańców i rolników oraz kontrola populacji wilków na naszym terenie.

Temat będziemy dalej monitorować. Wysłaliśmy zapytanie do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu o to m.in, czy planują objąć monitoringiem populację wilków na terenie naszego powiatu.

Warto jednak już teraz poczytać broszury informacyjne przygotowane przez RDOŚ:

http://wroclaw.rdos.gov.pl/czy-taki-wilk-straszny-jak-go-maluja

http://wroclaw.rdos.gov.pl/postepowanie-w-przypadku-wystapienia-szkod-wyrzadzonych-przez-wilki

http://www.polskiwilk.org.pl/download/2016_Poradnik_ochr_zwierz_hod.pdf

Joanna Żabska

[Fot: Jarek Wrona, TV Sudecka]

WAŻNE TEMATY

Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma odznaczona przez prezydenta Srebrnym Krzyżem Zasługi

Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma odznaczona została przez prezydenta Andrzeja Dudę Srebrnym Krzyżem Zasługi. Burmistrz, wraz z innymi samorządowcami, medal odebrała...

Strefa Aktywności powstanie w Dusznikach-Zdroju. Gmina podpisała umowę z wykonawcą

W Urzędzie Miejskim w Dusznikach-Zdroju została podpisana umowa na budowę Strefy Aktywności na terenie miasta. Koszt inwestycji wyniesie ponad 7 mln złotych.

Kłodzko: miasto ostrzega przed osuwiskiem brzegu rzeki a Wody Polskie szukają pieniędzy

Coraz bardziej osuwa się brzeg Nysy Kłodzkiej pomiędzy Kłodzkiem a Krosnowicami, na popularnej ścieżce spacerowej, tuż za ścieżką rowerową (tzw. ścieżka za...

Samorząd powiatu kłodzkiego dofinansuje in vitro

Powiat kłodzki dofinansuje leczenie niepłodności metodą in vitro. Dofinansowanie przewidziane jest dla mieszkańców powiatu, a program ruszy 1 sierpnia 2023 r.

Oldboje powalczą w Polanicy-Zdroju na Mistrzostwach Polski w Piłkę Nożną

W najbliższy weekend, od 2 do 4 czerwca br. w Polanicy-Zdroju odbędą się XI Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej 50+. W...

Powiat kłodzki promował się we wrocławskim Decathlonie

Promocyjne stoisko w sklepie Decathlon na Bielanach Wrocławskich wystawił powiat kłodzki. Prezentowana na nim była oferta turystyczna ziemi kłodzkiej.

Dycha z Mamą. Nietypowa impreza biegowa na Górze Iglicznej

Nietypowa impreza biegowa odbyła się w niedzielę, 28 maja br. na Górze Iglicznej i w jej okolicach. Wokół Sanktuarium Maria Śnieżna biegały między...

Duszniki-Zdrój. Nietrzeźwy nastolatek jeździł samochodem rodziców

Podczas minionego weekendu policjanci zatrzymali w Dusznikach-Zdroju 16-latka, który prowadził samochód będąc pod wpływem alkoholu. Chłopiec odpowie za swoje zachowanie przed sądem rodzinnym.

Zdrowy styl życia królował na Festiwalu „Na Zdrowie!” w Polanicy-Zdroju

Zdrowa rywalizacja, zdrowe porady, zdrowa żywność i zdrowy styl życia królowały w sobotę, 27 maja br. w Polanicy-Zdroju podczas drugiej edycji Festiwalu „Na Zdrowie!”.

Pędził autem 116 km/h w obszarze zabudowanym. Stracił prawo jazdy

W niedzielę, 28 maja br. podczas nadzorowania ruchu na drogach powiatu kłodzkiego nieoznakowanym radiowozem z videorejestratorem podczas realizacji zadań na drodze krajowej...

The Partisan. W Siennej ekipa filmowa opowiedziała o realizacji filmu o Krystynie Skarbek

W sobotę, 27 maja br., w Siennej na Czarnej Górze została zorganizowana konferencja prasowa związana z realizacją filmu „The Partisan” o...

5 tytułów Mistrzów Dolnego Śląska i 10 medali dla zawodników HS Team Kłodzko!

Kolejne wspaniałe występy młodych pływaków z HS Team Kłodzko. Na Letnich Mistrzostwach Dolnego Śląska łącznie wywalczyli 10 medali, w tym...

Tomasz Duszyński oprowadził po Kłodzku śladem swoich powieści z cyklu „Glatz”

Dni Kłodzka to nie tylko koncerty na stadionie, ale także wydarzenia towarzyszące. Wśród nich w tym roku był spacer po Kłodzku...