Kłodzko wypowiedziało walkę rozwieszanym bez pozwoleń banerom wyborczym

0

Od dzisiaj do piątku włącznie w Kłodzku będzie trwać akcja zdejmowania wywieszanych bez pozwolenia materiałów wyborczych. Konkretnie chodzi o banery wyborcze, które rozwieszane są na infrastrukturze drogowej lub nieruchomościach należących do gminy Kłodzko.

Jak zapowiedział burmistrz Kłodzka Michał Piszko od dzisiaj, czyli wtorku 8 października br. do piątku włącznie, czyli do ciszy wyborczej, w Kłodzku będą zdejmowane powieszone bez wymaganych pozwoleń na infrastrukturze drogowej lub nieruchomościach należących do gminy, banery wyborcze. Już dzisiaj komisyjnie, w obecności pracownika urzędu oraz strażnika miejskiego, usunięto materiały wyborcze w trzech lokalizacjach: na skrzyżowaniu ul. Malczewskiego z ul. Kusocińskiego, z ulicy Objazdowej oraz ze skrzyżowania ul. Korfantego z ul. Kolejową.

– Trwa akcja usuwania nielegalnie powieszonych reklamy wyborczej banerów wyborczych w infrastrukturze drogowej lub na nieruchomościach, które należą lub zarządcą jest gmina miejska Kłodzko, czyli burmistrz. Ściągać będziemy do piątku wszystkie komitety wyborcze, które powieszą swoje materiały wyborcze w miejscu nie dozwolonym do tego lub w miejscu, na które nie uzyskały zgody po złożeniu odpowiedniego wniosku. Mówimy tylko o nieruchomościach lub drogach które są w zarządzie gminy miejskiej Kłodzko – komentuje dla naszej redakcji burmistrz Kłodzka, Michał Piszko.

Wcześniej urzędnicy wzywali poszczególne komitety wyborcze do usunięcia powieszonych bez pozwoleń banerów, praktyka jednak pokazała, że kiedy znikały one z jednego miejsca, pojawiały się, również bez uzyskania pozwolenia, w innej części miasta. Przypominało to trochę grę w chowanego, dlatego też władze Kłodzka wypowiedziały walkę z takimi praktykami i już bez uprzedzania będą one komisyjnie ściągane i deponowane w Urzędzie Miasta, gdzie przedstawiciele poszczególnych komitetów wyborczych będą mogli je odebrać.

Na barierkach drogowych na skrzyżowaniu ul. Malczewskiego z Kusocińskiego jeszcze wczoraj wisiały banery wyborcze kandydatów PiS, a dzisiaj pojawił się obok baner wyborczy kandydata z PO – wszystkie zostały zdjęte i zabezpieczone w Urzędzie Miasta.

Kilka dni temu banery wyborcze zniknęły również z płotu kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego na osiedlu Kruczkowskiego, a to za sprawą oficjalnego oświadczenia wydanego 4 października br. przez kurię w Świdnicy w sprawie trwającej kampanii wyborczej do parlamentu, które publikujemy niżej.

Oświadczenie Świdnickiej Kurii Biskupiej ws. trwającej kampanii wyborczej do parlamentu

W związku z trwającą kampanią wyborczą do parlamentu Świdnicka Kuria Biskupia oświadcza, że żadna osoba duchowna zgodnie ze wskazaniami Kodeksu Prawa Kanonicznego (kan. 287 §2) oraz Soboru Watykańskiego II, nie może angażować się w kampanie wyborczą, a tym samym wspierać poszczególne ugrupowania, które starają się o miejsce w parlamencie. Sobór podkreśla jednoznacznie, że Kościół, jako wspólnota religijna „w żaden sposób nie utożsamia się ze wspólnotą polityczną”, a także „nie wiąże się z żadnym systemem politycznym”, gdyż Kościół i państwo „są w swoich dziedzinach niezależne i autonomiczne” (Konst. Soboru Watykańskiego II Gaudium et spes, nr 76).

Wobec powyższego apelujemy o zachowanie właściwego podziału ról i kompetencji zarówno duchownych, jak i świeckich, a także kultury politycznej w duchu wzajemnego szacunku.

Ks. Daniel Marcinkiewicz
Rzecznik Prasowy Świdnickiej Kurii Biskupiej

Joanna Żabska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj swój podpis