Rozpoczyna się kolejna, zapowiadana inwestycja Wód Polskich! Tym razem Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu podpisał umowę na modernizację infrastruktury przeciwpowodziowej i zwiększenie zabezpieczenia przed wodami wezbraniowymi rzek Białej Lądeckiej i Morawy w Stroniu Śląskim oraz Lądku-Zdroju.
Kontrakt dotyczący zrealizowania prac budowlanych w ramach zadania o nazwie „Ochrona przeciwpowodziowa doliny rzek Białej Lądeckiej i Morawy: Stronie Śl., Lądek – Zdrój (zadanie 2B.2/1)” podpisano 2 sierpnia 2023 roku w siedzibie Wód Polskich Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu przy ulicy Norwida.
Wykonawcą wyłonionym w postępowaniu przetargowym zostało Przedsiębiorstwo Robót Wodnych i Ekologicznych EKO-WOD sp. z o.o. ze Świdnicy. Koszt robót to 105 mln złotych. Sygnatariuszami umowy są Dariusz Karkos – Dyrektor RZGW we Wrocławiu oraz Mariusz Sośniak – Prezes Zarządu EKO-WOD sp. z o.o. Planowany okres realizacji robót budowlanych ma się zakończyć do czerwca 2025 roku.
– To drugie z zadań wchodzących w skład kompleksowej modernizacji zabezpieczeń przeciwpowodziowych największych miejscowości Kotliny Kłodzkiej. Na realizowanej przez Wody Polskie inwestycji z pewnością zyskają nie tylko sami mieszkańcy, ale także turyści, którzy licznie odwiedzają kurorty takie, jak Lądek-Zdrój czy Stronie Śląskie. Pamiętająca jeszcze poniemieckie czasy infrastruktura i zabudowa koryt rzecznych zostanie przebudowana i odnowiona, aby w większym stopniu mogła przepuszczać fale wezbraniowe, występujące w tym regionie, zwłaszcza podczas intensywnych opadów atmosferycznych, charakterystycznych dla rejonów wysokogórskich – mówi Jarosław Garbacz, rzecznik prasowy Wód Polskich RZGW we Wrocławiu.

W ramach ochrony biernej Kotliny Kłodzkiej przed powodzią zaplanowane prace budowlane dotyczą w największym aspekcie modernizacji istniejącej infrastruktury, głównie odbudowy zabudowy regulacyjnej oraz ubezpieczeń brzegowych w taki sposób, by usunąć potencjalne ograniczenia i uzyskać bezpieczne warunki przejścia wód w trakcie wezbrań. W planach przewidziane są między innymi remonty murów oporowych, budowy nowych ubezpieczeń brzegowych, zamiany progów na bystrza, budowy zapór przeciwrumowiskowych czy miejscowe zwiększenia światła mostów.
Stronie Śląskie
Inwestycja obejmie rzekę Białą Lądecką w km 30+450 do 32+500 oraz potok Morawa w km 0+021 do 1+784. Długość odcinków, na których prace remontowo-modernizacyjne prowadzone będą na obu brzegach rzeki Białej Lądeckiej wyniesie 4100 m a potoku Morawa to około 3600 m. W zakres inwestycji wchodzi odbudowa i budowa murów regulacyjnych, umocnień brzegowych i skarp, udrożnienie ichtiologiczne koryta rzek poprzez przebudowę progów na bystrza, przebudowa lub budowa schodów dojściowych do rzeki, umocnienie i udrożnienie koryta, budowa rampy dla ryb i bystrza na jazie stałym w km 30+914 Białej Lądeckiej, odbudowa kanału i remont urządzeń ujęcia wody dla nieczynnej obecnie huty szkła, remont ujęcia wody na potoku Morawa, remont wylotów kanalizacji deszczowej i rowów. Mury oporowe stanowią fundament budynków mieszkalnych i przyległej zabudowy, które wymagają wykonania remontu i ich reprofilacji.
Lądek – Zdrój
Inwestycja obejmie rzekę Białą Lądecką w km 21+000 do 25+350 i w km 26+414 oraz ujścia potoków Wiosennik, Wądół, Karpowski i Rudnia. Długość odcinków, na których prowadzone będą prace remontowo-modernizacyjne na obu brzegach rzeki Białej Lądeckiej to około 8500 m. W zakres inwestycji wchodzi przebudowa, budowa i odcinkowa rozbiórka zniszczonych murów brzegowych (regulacyjnych), podniesienie korony istniejących murów do rzędnej wody Q10%+0,5m, umocnienie skarp brzegowych z regulacją linii brzegowej oraz umocnienie filarów i przyczółków mostów, udrożnienie ichtiologiczne rzeki poprzez remont jazu i progów wraz z budową przepławki w korycie dawnej młynówki, przebudowa progu piętrzącego na bystrze w km 26+414, przebudowa i budowa wylotów wód wraz z klapami zwrotnymi, budowa drenaży, zwiększenie przepustowości koryta poprzez lokalną likwidację odkładów rumoszu z koryta rzeki, przebudowa i remont odcinków ujściowych dopływów Białej Lądeckiej.
(Źródło: Wody Polskie)
Kilka dni wcześniej, 28 lipca br. Wody Polskie podpisały umowę na rewitalizację koryta rzeki Nysa Kłodzka: