Jak w filmie. Służby ratownicze w akcji

0

Pościg, wydobywanie rannych osób z wraku samochodu, poszukiwanie porwanych z nurtem rzeki. Dzisiaj wszystkie służby ratownicze działające w powiecie kłodzkim ćwiczyły scenariusz, który mógłby się wydarzyć.

Ćwiczenia odbyły się na przystani w Podtyniu koło Kłodzka, 18 czerwca br. Podzielone zostały na dwa epizody. Scenariusz był następujący: w wyniku pościgu dwóch samochodów doszło do wypadku i jeden z pojazdów wylądował w rzece. Osoby znajdujące się w środku zostały porwane przez silny nurt. Służby ratunkowe musiały więc rozdzielić się na dwa zadania ? ewakuować ranne osoby uwięzione w samochodzie oraz szukać zaginionych w rzece i na jej brzegach.

– W ćwiczeniach wzięły udział praktycznie wszystkie służby ratownicze z terenu powiatu kłodzkiego ? mówi Michał Pawlik, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej w Kłodzku. – Oprócz tego wspierały nas Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Ząbkowicach Śląskich oraz Ochotnicza Straż Pożarna Przeworno.

Po raz pierwszy od dłuższego czasu, w ćwiczeniach, które na terenie naszego powiatu odbywają się regularnie, brali udział ratownicy z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Scenariusz ćwiczeń zakładał działania m.in. w wodzie, stąd też nie mogło zabraknąć dzisiaj druhów z OSP z Krosnowic i Wojciechowic, które na naszym terenie specjalizują się w ratownictwie wysokościowym i wodnym i posiadają odpowiedni sprzęt. Od kilku lat w tego typu symulacjach biorą udział także studenci z Wyższej Szkoły Medycznej w Kłodzku. Zapewniają oni pomoc medyczną, zaopatrzenie osób po ewakuacji oraz charakteryzację pozorantów, czyli osób, które odgrywają rolę poszkodowanych.

Nie bez przyczyny zostało również wybrane miejsce ćwiczeń, czyli przystań w Podtyniu. – Ruch turystyczny na Przełomie Bardzkim jest coraz większy. W zeszłym roku w okresie letnim ponad 100 tys. osób spłynęło Przełomem Bardzkim, tak więc do takich zdarzeń może dochodzić i ćwiczenia są po to, żebyśmy byli przygotowani na wszystkie sytuacje ? wyjaśnia M. Pawlik.

Koordynacja różnych służb, podział zadań, priorytety, zachowanie ratowników ? to wszystko było dzisiaj analizowane. Później zostaną wyciągnięte wnioski oraz sformułowane uwagi, które mają poprawić zachowania i procedury w takich kryzysowych sytuacjach.

Ćwiczenia służb pn. ?Przełom Bardzki? odbyły się w ramach 2-dniowego treningu koordynowanego przez Referat Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Kłodzku. Druga część będzie miała miejsce jeszcze dzisiaj w Zieleńcu. Ćwiczenia zrealizowane zostały przy współpracy z Rafting Bardo w Bardzie Śląskim, SKI ARENA w Dusznikach-Zdroju i Jarexs w Legnicy.

Siły i środki zostały przydzielone przez:

Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kłodzku ? Jarosława Chodorowskiego
Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Ząbkowicach Śląskich ? Bartłomieja Zarzyckiego
Komendanta Powiatowego Policji w Kłodzku ? Ryszarda Mazurkiewicza
Komendanta Placówki Straży Granicznej w Kłodzku ? Piotra Piekarskiego
Naczelnika GOPR Grupa Wałbrzysko-Kłodzka ? Łukasza Pokorskiego
Prezesa Zarządu WOPR O. w Kłodzku ? Zdzisława Grzybowskiego
Dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kłodzku ? Jadwigę Radziejewską
Rektora Wyższej Szkoły Medycznej w Kłodzku ? prof. dr. hab. Andrzeja Dżugaja
Kierownika Oddziału Inspekcji Transportu Drogowego w Kłodzku ? Wiesława Ziemianka
Kierownika Oddziału Transportowego Dozoru Technicznego we Wrocławiu ? Radosława Majewskiego
Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu ? Rafała Wolanowskiego

Joanna Żabska

[Fot.: 24klodzko.pl]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj swój podpis