Informacja starosty w sprawie Miejskiego Ośrodka Socjoterapii

7

W piątek, 7 lutego br. odbyło się spotkanie z pracownikami Miejskiego Ośrodka Socjoterapii w Kłodzku dotyczące planów reorganizacji MOS, o czym pisaliśmy o tym tutaj: Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Krosnowicach zostanie zlikwidowany? W dniu dzisiejszym, 14 lutego br. ukazała się oficjalna informacja starosty kłodzkiego, Macieja Awiżenia w tej sprawie.

Informacja Starosty Kłodzkiego po spotkaniu z pracownikami Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Kłodzku
W nawiązaniu do spotkania z pracownikami Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Kłodzku, Starosta Kłodzki, informuje o podjętych działaniach w celu dalszego funkcjonowania Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Kłodzku.
Istniejący MOS w Kłodzku, na chwilę obecną funkcjonuje w dwóch budynkach tj.: w Kłodzku przy ul. Rajskiej 1 oraz w Krosnowicach. Budynek, w którym funkcjonuje MOS w Kłodzku przy ul. Rajskiej 1, jest po generalnym remoncie i spełnia wszystkie wymogi z Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. Na dostosowanie tego budynku do wymaganych standardów w rozporządzeniu, Powiat Kłodzki zainwestował 2,8 mln zł. (1,5 to środki własne powiatu oraz 1,3 mln zł. pozyskana dotacja). Budynek jest w pełni wystandaryzowany i stanowi własność powiatu.
Problem dotyczy budynku w Krosnowicach, który nie spełnia warunków wg. rozporządzenia, a koszt remontu dostosowujący budynek w Krosnowicach do wymaganych standardów szacowany jest na ponad 1 mln zł. Powiat Kłodzki nie posiada takich środków finansowych na wykonanie tak kosztownego remontu. Co więcej budynek w Krosnowicach nie należy do powiatu, jest własnością Zgromadzenia Sióstr Pielęgniarek Trzeciego Zakonu Regularnego św. Franciszka z siedzibą w Ołdrzychowicach Kłodzkich i zainwestowanie tak dużych środków finansowych w nie swoją własność nie ma uzasadnienia ekonomicznego.
Zakup budynku od Zgromadzenia oraz jego remont nie jest możliwy, ponieważ aktualnie z tym samym Zgromadzeniem, Zarząd Powiatu Kłodzkiego negocjuje odkupienie budynku w Ścinawce Dolnej, gdzie prowadzony jest Dom Pomocy Społecznej dla 96 mieszkańców. Negocjacje są na końcowym etapie i niosą za sobą zobowiązania finansowe. Dlatego Zarząd Powiatu Kłodzkiego podjął decyzję o reorganizacji MOS w Kłodzku, i przeniesieniu uczniów z budynku z Krosnowic do budynku MOS w Kłodzku. W budynku w Kłodzku zostaną do września br. dostosowane pomieszczenia jeszcze dla 2 oddziałów, co będzie stanowiło zwiększenie o 20 miejsc.
W bieżącym roku szkolnym 2019/20 w MOS Kłodzko w obu budynkach przebywa 84 uczniów, w tym uczniowie klas ostatnich, kończących edukację. Po reorganizacji i przystosowaniu pomieszczeń w kłodzkim MOS zostaną przygotowane miejsca dla 68 podopiecznych. Biorąc pod uwagę, że Powiat Kłodzki w budżecie ma ograniczone środki oraz szereg zadań do realizacji w innych obszarach, równie ważnych dla mieszkańców powiatu z zakresu: oświaty, ochrony zdrowia, opieki społecznej, infrastruktury drogowej, musi prowadzić zrównoważone zarządzenie budżetem i optymalizować koszty. Zarząd uważa, że reorganizacja w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Kłodzku jest racjonalnym i zasadnym rozwiązaniem dla dalszego funkcjonowania MOS w Kłodzku. Działanie takie nie jest wynikiem złej woli lecz braku środków. Państwo zleca samorządom coraz więcej zadań, nie gwarantując ich finansowania.
POWIAT KŁODZKI MUSIAŁ DOPŁACIĆ!
W okresie dwóch ostatnich lat ( 2018, 2019 r.) dopłaty jakie dokonał Powiat Kłodzki ze środków własnych do oświaty, do rządowych zadań zleconych (geodezji, komunikacji) oraz do służby zdrowia daje łącznie kwotę 20 mln zł.

7 KOMENTARZE

  1. Jestem była wychowanka ośrodka na Rajskiej. Zamknięcie jednego ośrodka będzie związane z rekrutacją pracowników. Kto zostanie? Młoda kadra, bo mają siłę. Czy ktoś myśli o ludziach którzy nas wychowali??? Czy ktoś myśli o tych dzieciakach bardzo przywiazanych do opiekunów w ośrodku, opiekunów, którzy potrafią fax takim dzieciakom więcej miłości Ni z rodziny. Chory pomysł!!!

    • Dokładnie. Brak słów! Niektórzy poświęcili dla tego miejsca kawał swojego życia, a jeszcze więcej włożyli w to swojego serca.

  2. Jak to możliwe że nie ma na to pieniędzy jeżeli Pan szanowny Maciej brał i miał być remont i do tej pory go nie widać. A zakonnice takie dobro duszne i chcą pozbawić dość dużej ilości dziewczyn ośrodka tak naprawdę domu, pomyślcie o tym co piszecie.
    Od 2011-2016 miał zostać wyremontowany ośrodek dziewcząt i do tej pory go nie ma z własnych pieniędzy my dziewczyny odświeżalismy pokoje. A Pan Maciej umywał ręce…

  3. Przemyślcie jeśli chcecie złączyc dwa ośrodki. Będą ciąże itd. nikt nie bedzie w stanie upilnowac dzieciakow. Po drugie nie wierzę, ze tyle pieniedzy poszlo na Osrodek, tak czy siak jest w tragicznym stanie. Nic nie jest przystosowane do pracy z dziecmi. Remont był zrobiony po taniosci. Sciany popękane, wilgoc itd.

  4. Po co głosowaliście na PO i Koalicję i inne stowarzyszenia działające dla PO zawarte na czas wyborów teraz konsternacja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj swój podpis