Farmy fotowoltaiczne mają powstać w kolejnych gminach

0

Niedawno pisaliśmy o pomyśle budowy farmy fotowoltaicznej przez gminę Lądek Zdrój oraz o poszukiwaniach lokalizacji pod tego rodzaju inwestycje w gminie Międzylesie i Bystrzyca Kłodzka. Okazuje się, że to nie koniec planów związanych z odnawialnymi źródłami energii.

W połowie listopada br. gmina Nowa Ruda wydała decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy elektrowni fotowoltaicznej o mocy około 21 MW. Farma – składająca się z wolnostojących paneli fotowoltaicznych wraz z infrastrukturą towarzyszącą, miałaby powstać w obrębie Dworek i Krajanowa.

Również w gminie Kłodzko pojawiły się plany budowy dwóch farm fotowoltaicznych o mocy po 1 MW każda, zlokalizowanych we wsi Kamieniec. W połowie listopada br. władze gminy wydały obwieszczenie stwierdzające brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.

Sumaryczna moc potencjalnych elektrowni fotowoltaicznych na terenie powiatu kłodzkiego, o których planach powstania już wiadomo, to już blisko 50 MW. A to zapewne jeszcze nie koniec, gdyż firmy zajmujące się budową i eksploatacją tego typu elektrowni cały czas poszukują na terenie ziemi kłodzkiej działek, na których możliwe byłoby powstanie farm fotowoltaicznych.

Fotowoltaika na terenie ziemi kłodzkiej to nadal jednak raczkujący temat, choć w ostatnim czasie pojawia się coraz więcej instalacji w indywidualnych gospodarstwach domowych, realizowanych także w ramach programów ograniczania niskiej emisji (pisaliśmy o tym między innymi tutaj). Biorąc jednak pod uwagę zainteresowanie firm budujących i eksploatujących farmy naszym regionem, niewykluczone, że tego typu instalacje będą w przyszłości coraz częstszym widokiem w naszym regionie.

O planach budowy farm fotowoltaicznych pisaliśmy tutaj: Zamiast łąk farmy fotowoltaiczne? Ziemia kłodzka pod lupą firm OZE, Czy w Lądku powstanie największa w Polsce farma fotowoltaiczna?, Pierwszy krok ku budowie farmy fotowoltaicznej w Lądku Zdroju.

red. [fot. wikimedia.org]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj swój podpis