Fałszywe maile z groźbą odcięcia prądu. TAURON ostrzega klientów

0

TAURON ostrzega swoich klientów przed osobami, które podszywają się pod pracowników spółki. Klienci otrzymują fałszywe e-maile z groźbą: „Jeżeli nie odnotujemy wpłaty w przeciągu 24 godzin, będziemy zmuszeni przerwać dostawę prądu”. Klienci spółki mogą otrzymać także sms będący próbą oszustwa. Wiadomości tego typu są próbą wyłudzenia pieniędzy.

– Apelujemy do klientów o nieotwieranie plików załączonych do tych e-maili i niedokonywanie płatności na ich podstawie. Tych wiadomości nie wysyła do swoich klientów TAURON – mówi Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy TAURON Polska Energia.

Po pierwsze, gdy TAURON informuje o wstrzymaniu dostawy prądu, w przypadku braku uregulowania zadłużenia przez klienta indywidualnego, musi to zrobić w formie listownej. Tylko informacja przekazana na piśmie może być, zgodnie z prawem, podstawą wstrzymania dostaw energii z powodu zadłużenia. Tak więc klient indywidualny otrzymuje w takiej sytuacji od TAURONA list, a nie – jak w przypadku próby oszustwa – wiadomość e-mail.

Po drugie, w prawdziwym liście wzywającym do zapłaty, TAURON wyznacza termin wpłacenia zaległej kwoty do 14 dni od dnia otrzymania pisma. Zatem TAURON daje klientom na spłatę długu 14 dni, a nie – jak nieznany nadawca e-maili – 24 godziny. W liście TAURONA wzywającym do zapłaty zaległych należności wyszczególnione są wszystkie kwoty, które składają się na zadłużenie oraz podany jest numer konta bankowego, na który należy wpłacić zaległą sumę. Jest to dotychczasowy, indywidualny numer konta bankowego klienta TAURONA – ten sam, który klient ma na swoich fakturach za prąd. Ponadto w listach wzywających do zapłaty TAURON podaje konsumentom wiele dodatkowych informacji. Przede wszystkim przedstawia podstawę prawną swoich działań oraz informuje o prawie do złożenia reklamacji. Wysyłane przez firmę listy są zawsze podpisane imieniem i nazwiskiem upoważnionej osoby oraz zawierają dane kontaktowe, pod którymi klient może uzyskać informacje w tej sprawie.

Oszuści podszywając się pod TAURON rozsyłają również fałszywe SMS-y z zawiadomieniem o planowanym wyłączeniu zasilania i konieczności zapłaty niewielkiej sumy. W wiadomości znajduje się link, w który nie wolno klikać, bo w ten sposób może zostać zainstalowane złośliwe oprogramowanie lub można paść ofiarą kradzieży danych osobowych, a cyberprzestępcy mogą włamać się na konto bankowe. Jeśli ktoś to z robił należy poinformować o tym bank i zmienić hasło logując się na zaufaną stronę banku.

(Źródło: Komunikat prasowy Tauron)

Fot. ilustracyjne: pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj swój podpis