Segregacja papieru, podobnie jak szkła, nie jest trudna. Jest jednak kilka wyjątków, o których musimy pamiętać, żeby makulaturę można było poddać recyklingowi. Co zatem należy, a czego nie wolno wrzucać do niebieskiego pojemnika?
Papier można poddawać recyklingowi średnio siedem razy. Z jednej tony makulatury możemy uzyskać 900 kg dobrej jakości papieru, podczas gdy do produkcji tony „nowego” papieru trzeba wyciąć aż 17 drzew! Warto wiedzieć, że w Europie już większość gazet i opakowań z tektury pochodzi z recyklingu. Żeby jednak w pełni można było wykorzystać niepotrzebną nam w domu makulaturę, ważny jest sposób jej segregacji.
Do niebieskiego pojemnika wrzucamy więc: gazety, katalogi, czasopisma, prospekty, papier szkolny i biurowy, pudełka kartonowe i tekturowe, torebki papierowe, książki, zeszyty, papier pakowy. Bardzo ważne jest, żeby do niebieskiego kontenera nie trafiał papier brudny i zatłuszczony (jak np. papier po maśle).
Są jednak produkty, których nie należy wyrzucać do pojemnika na papier, chociaż ich nazwa tak sugeruje. A więc do niebieskiego kontenera NIE WYRZUCAMY:
kartonów po mleku i sokach – składają się one z wielu tworzyw i powinny trafić do pojemnika żółtego na tworzywa sztuczne i metal,
papierowych kubków – chociaż ich nazwa tak wskazuje, to nie są one w 100% papierowe i od wewnątrz pokryte są folią. Muszą zatem trafić do pojemnika na odpady zmieszane (dlatego najlepiej w ogóle z nich zrezygnować),
papierowe ręczniki – mokre, zabrudzone, tłuste ręczniki nie nadają się do recyklingu, a jeśli trafią do pojemnika na papier mogą zabrudzić całą makulaturę, która nie będzie nadawała się już do przetworzenia. Papierowe ręczniki wrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane,
paragony (!) i papier przebitkowy (rachunki, faktury) – trafiają one do odpadów zmieszanych
tapety, worki po materiałach budowlanych (np. po cemencie)
pieluchy jednorazowe, podpaski i inne artykuły higieniczne
tłuste papierowe opakowania np. po pizzie na wynos
Zasady segregacji papieru przedstawia nasza ikonografika.

Z poddanej recyklingowi makulatury mogą do nas z powrotem trafić nowe książki, zeszyty, gazety, papier toaletowy, kosze oświetleniowe i abażury, opakowania do jajek i in.
Fot. ilustracyjne: pixabay.com