Segregacja szkła jest jedną z najmniej problematycznych. Krótka lista tego, co wrzucamy do zielonego pojemnika na szkło nie powinna sprawiać nam problemów. Jest jednak kilka wyjątków, które wydawałoby się, że powinny trafić do kontenera ze szkłem, a tak jednak nie jest. Oto jak prawidłowo powinniśmy segregować szkło.
Lista opakowań, które trafiają do zielonego pojemnika jest krótka: wrzucamy do niego tylko i wyłącznie szkło opakowaniowe: butelki po napojach i żywności, słoiki oraz szklane opakowania po kosmetykach (bez nakrętek, które powinny trafić do pojemników na metal i plastik). Nie musimy ich myć, ale koniecznie trzeba je opróżnić z zawartości! Nie musimy też zrywać nalepek. I to w zasadzie wszystko, co powinno trafiać do zielonego kontenera na szkło, przy czym w Kłodzku jest o tyle łatwiej, że nie trzeba segregować na szkło kolorowe i bezbarwne (w niektórych miastach w Polsce jest taki obowiązek).
Wszystko inne trafić musi albo do pojemnika na odpady zmieszane albo zostać dostarczone do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych PSZOK w Kłodzku przy ul. Sierpowej. Tak więc na pewno do zielonego pojemnika nie wyrzucamy: porcelany, talerzy, szklanek, fajansu, misek, naczyń żaroodpornych, luster, szyb z okien, ceramiki, kryształów, szkła z okularów, żarówek, kineskopów. Oprócz żarówek i kineskopów, które należy odwieźć do PSZOK, wymienione wyżej odpady powinny trafić do pojemnika na śmieci zmieszane.
Do szklanych kontenerów nie mogą także trafiać opakowania po lekach, rozpuszczalnikach i olejach silnikowych! Opakowania po lekach można w Kłodzku dostarczyć do dwóch aptek:
Apteka Królewska, ul. Wojska Polskiego 10 oraz
Apteka Rodzinna, ul. Rodzinna 41
Tak więc jak widać, segregacja szkła nie jest skomplikowana, a wręcz banalna i nie powinna przysparzać nam większych kłopotów 🙂

Fot. ilustracyjne: pixabay.com