12 C
Kłodzko
piątek, 29 marca 2024
REKLAMA

EKO Kłodzko. Jak segregować plastik? On sprawia nam najwięcej problemów

Spośród pięciu rożnych frakcji, największy problem – jak się okazuje – przysparza nam żółty pojemnik, do którego wyrzucamy metale i tworzywa sztuczne. Dzieje się tak zapewne dlatego, że jest tak dużo różnorodnych materiałów pochodzenia sztucznego, że mamy problem z jednoznacznym zakwalifikowaniem ich jako plastik.

Jak mówią specjaliści, jeśli nie jesteśmy pewni, do jakiego pojemnika należy wyrzucić dany odpad, najlepiej wybrać pojemnik zmieszany, bo w ten sposób wyrządzimy mniej szkody. Segregujemy przecież po to, żeby odzyskiwać surowce, a źle posegregowane śmieci mogą spowodować, że cała zawartość kontenera nie będzie nadawać się do recyklingu.

To, co należy wrzucać do żółtego pojemnika na metale i tworzywa sztuczne przedstawia nasza ikonografika. Użytkujemy jednak tak dużą ilość różnorodnych przedmiotów, że to, co wydaje się oczywiste, może wcale takim nie być. Dlaczego np. do żółtych pojemników nie można wrzucać zabawek i plastikowych jednorazowych naczyń? Czy opakowania należy najpierw myć? Czy z butelek odkręcać nakrętki i zdzierać naklejki? Na te najczęściej zadawane pytania postaramy się odpowiedzieć niżej.

1. Czy trzeba myć opakowania zanim trafią do kontenerów?

Nie, ponieważ zostaną one umyte w sortowni – można je przepłukać, jeśli odbiór odpadów następuje rzadziej niż raz na dwa tygodnie. Koniecznie jednak należy je przed wyrzuceniem opróżnić z zawartości. I tak do żółtego pojemnika nie można wyrzucić np. w połowie zapełnionego opakowania po kechupie czy z mlekiem – trafiają tutaj tylko puste opakowania.

2. Zgniatamy!

Z plastikowych butelek (po wodzie, napojach, sokach, oleju) najlepiej odkręcić nakrętki, które także wrzucamy do tego samego pojemnika (chyba, że zbieramy je na jakąś akcję charytatywną), a butelki zgniatamy. Zajmują one wtedy nawet do 80% mniej miejsca. Tak samo robimy z puszkami aluminiowymi. Nie musimy zdzierać etykiet z butelek. W Kłodzku przy niektórych kontenerach znajdują się specjalne urządzenia do zgniatania butelek, z których warto i należy korzystać. Nie wkładamy jednych butelek do drugich.

3. Zabrudzone odpady

Zabrudzone opakowania po mięsie tj. worki foliowe czy opakowania hermetyczne należy wyrzucać do odpadów zmieszanych – często robione są one z tworzyw, których nie można ponownie już wykorzystać. Tak samo jak wszystkie jednorazowe naczynia tj. talerzyki, sztućce, kubki – one też trafiają do odpadów zmieszanych! Ale już styropianowe pojemniki na żywność możemy wrzucić do żółtego pojemnika na plastik.

4. Nie każde opakowanie plastikowe trafić może do żółtego kontenera

Do żółtego kontenera możemy wyrzucać pojemniki po środkach czystości, które używamy w domu czy plastikowe opakowania po kosmetykach. Absolutnie nie można jednak wrzucać opakowań po nawozach do roślin, farbach, lakierach i olejach np. samochodowych. Nie wrzucamy też opakowań po aerozolach tj. lakier czy odświeżacze do powietrza. Wszystkie one zaliczane są do odpadów niebezpiecznych i wymagają odpowiedniego zabezpieczenia i neutralizacji przed recyklingiem. Trzeba je samodzielnie dostarczyć do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, który w Kłodzku znajduje się przy ul. Sierpowej. Ważną informacją jest to, że w PSZOK odpady przyjmowane są od mieszkańców nieodpłatnie. Do kontenera z plastikiem nie wyrzucamy także plastikowych pojemników, w których przechowywano tłuste produkty. One trafiają do kontenera na odpady zmieszane.

5. Nie wyrzucamy plastikowych zabawek

Plastikowe zabawki, klocki lego, plastikowe klocki, piłki czy lalki nie wyrzucamy do żółtego kontenera! Jeśli są one jeszcze w dobrym stanie, warto przekazać je dalej, jeśli jednak nie nadają się już do zabawy to albo wrzucamy do odpadów zmieszanych albo wywozimy samodzielnie do PSZOK przy ul. Sierpowej. Zabawki często robione są z innego rodzaju plastiku i tak jak opakowania po sprayach, wymagają osobnego potraktowania.

6. Nietypowe, ale często używane przez nas opakowania, które MOŻNA wrzucać do żółtego pojemnika:

  • kapsułki po kawie
  • koperty z folią bąbelkową (dla tych, którzy naprawdę poważnie podchodzą do segregacji podpowiadamy, że folię można oderwać i wrzucić do pojemnika żółtego, a papierową kopertę do pojemnika na papier)
  • produkty z gumy i kauczuku
  • folia aluminiowa
  • woreczki foliowe
  • foliowe saszetki po kosmetykach i sosach
  • aluminiowe wieczka np. po jogurtach oddzielamy od pojemniczka i wrzucamy również do żółtego pojemnika

Pamiętajmy, 80% odpadów z domowego śmietnika nadaje się do recyklingu, ale tylko wtedy, kiedy będziemy je właściwie segregować.

Fot. ilustracyjne:pixabay.com

Segregacja śmieci w Kłodzku. Co musisz wiedzieć?

Nie każdy jeszcze wie, że segregacja śmieci jest obowiązkowa – taki obowiązek narzuca na wszystkich prawodawca. Nie każdy też wie, że na cenę, jaką...

EKO Kłodzko. Czy możemy produkować mniej śmieci?

Czy jest w ogóle możliwe, żeby w obecnych, mocno konsumpcyjnych czasach produkować mniej śmieci? W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywa filozofia „zero waste” lub w wersji...

EKO Kłodzko. Jak zorganizować miejsce na segregację w domu?

Jak mam znaleźć miejsce na pięć koszy na śmieci w małym mieszkaniu? W mojej kuchni nie ma na to miejsca! To najczęściej słyszmy, kiedy...

EKO Kłodzko. Zainstaluj aplikację na telefonie, a segregacja będzie znacznie łatwiejsza

Jeśli wciąż gubisz się podczas segregacji odpadów, niezbędną pomoc otrzymasz dzięki aplikacji na telefony komórkowe, którą mieszkańcom udostępnia Urząd Miasta w Kłodzku.Dzięki niej dowiesz...

1 KOMENTARZ

  1. Powinno się ustawą nakazać, że każdy produkt co się wiąże z powstaniem odpadu, powinien zawierać informację do jakiego kontenera go wyrzucić.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.