19.1 C
Kłodzko
wtorek, 30 maja 2023
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dzisiaj oficjalnie otwarto wieżę widokową na Kłodzkiej Górze [FOTO]

W piątek, 28 sierpnia br. odbyło się oficjalne otwarcie wieży widokowej na Kłodzkiej Górze (gmina Kłodzko). Inwestycja została zrealizowana przez powiat kłodzki, a sama budowa postępowała w ekspresowym tempie. Wykonawca, Firma Tatry ukończyła montaż wieży dwa miesiące przed terminem.

Jesienią zeszłego roku wylane zostały fundamenty pod wieżę widokową na Kłodzkiej Górze, a w lipcu wykonawca wszedł na teren budowy z gotowymi konstrukcjami, a ich montaż zajął miesiąc. Wieża przeszła wszystkie odbiory i jeszcze przed końcem wakacji została udostępniona dla ruchu turystycznego. Inwestorem jest powiat kłodzki, ale do tego projektu trzeba było zaangażować wielu partnerów – wieża stoi na granicy dwóch powiatów: kłodzkiego i ząbkowickiego, na ternie gminy wiejskiej Kłodzko, na obszarze zarządzanym przez Nadleśnictwo Bardo. Pomysł budowy w tym miejscu wieży widokowej zrodził się już kilka lat temu, problemem były jednak fundusze. Pieniądze pojawiły się w projekcie polsko-czeskim, dzięki któremu na pograniczu powstaje 10 wież widokowych. – Udało nam się pozyskać 85% dofinansowania z programu polsko-czeskiego – mówi Maciej Awiżeń, starosta kłodzki. – Całość kosztowała ponad 1,2 mln zł, wieża ma 34,5 metra, a spocznik jest na 30 metrach. Specjalnie jest tak wysoka, żeby żadne drzewo nie wyrosło ponad wieżę, cały czas będzie widoczna z niej panorama. Zdecydowaliśmy się na trochę droższą wersję – stalową, ale dlatego, żeby ona funkcjonowała, kiedy my już będziemy na emeryturach – dodaje starosta.

Wieża już od dwóch tygodni przyciąga turystów – to pierwsza wieża widokowa w gminie wiejskiej Kłodzko i w połączeniu z dwoma singletrackami (Przełęcz Kłodzka i Przełęcz Łaszczowa), stanowi dużą atrakcję turystyczną w rejonie Podzamku. – To bardzo ważna inwestycja dla rozwoju turystyki w naszym regionie. Wieża która robi ogromne wrażenie, widoki przepiękne – sam sprawdziłem. Słowa uznania dla powiatu i inicjatorów tego pomysłu – mówi wójt gminy Kłodzko, Zbigniew Tur. – Jest bardzo duże zainteresowanie. Parking na dole w Przełęczy Kłodzkiej jest cały czas zajęty, już rozmawiałem z nadleśniczym, żeby ewentualnie ten parking powiększyć, bo już jest problem z parkowaniem. A w pobliżu są singletracki – Przełęcz Kłodzka i Przełęcz Łaszczowa.

Wieża na Kłodzkiej Górze przypomina postawioną pół roku temu w Jagodnej. Można powiedzieć, że są to dwie siostrzane wieże – obie mają tego samego wykonawcę i projektanta. – Cieszę się z obu tych realizacji, bo są wykonane zgodnie z tym, co sobie wymyśliłem i narysowałem – mówi projektant, Andrzej Kociński. To, co zwraca uwagę na szczycie wieży, to jej drgania oraz „śpiew” konstrukcji. Jak uspokaja projektant, wszystko jest w normie: – To jest smukła budowla, która ma swoją podatność, ale bardzo dobrze się mieści w normowych warunkach. Tutaj odchylenie maksymalne pojawia się w granicach 10 cm, ale dopuszczalne dla tego obiektu jest 35 cm, więc problemu z tym nie ma. A te dźwięki akustyczne to jest efekt wirowania powietrza na klatce schodowej, co daje to dodatkową atrakcję – mówi A. Kociński dodając, że jest to konstrukcja stalowa, ocynkowana i może stać nawet 100 lat i więcej, jeżeli nie zaistnieją jakieś okoliczności, które mogłyby naruszyć konstrukcję. Nie powinna też wymagać większych konserwacji na przestrzeni najbliższych 25-30 lat.

Podczas otwarcia wieży widokowej na Kłodzkiej Górze obecni byli członkowie zarządu powiatu: Maciej Awiżeń, Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk, Piotr Marchewka, Ryszard Niebieszczański, Małgorzata Kanecka oraz przewodniczący Rady Powiatu Kłodzkiego, Zbigniew Łopusiewicz. Pojawili się także przedstawiciele stowarzyszenia Euroregion Glacensis, które ze strony polskiej reprezentował Czesław Kręcichwost, wykonawca i projektant, burmistrz Międzylesia, Tomasz Korczak, wójt gminy Kłodzko, Zbigniew Tur i zastępca burmistrza Kłodzka, Wiesław Tracz.

Wieża na Kłodzkiej Górze powstała w ramach projektu „Czesko-Polski Szlak Grzbietowy – część wschodnia”, w ramach któego powstały lub są już w budowie 10 wież widokowych na pograniczu polsko-czeskim: Wielkia Desztna – Deštné v Orlických horách, Feistův kopec – Olešnice v Orlických horách, Šibeník – Nový Hrádek, Vysoká Srbská, Kłodzka Góra – Powiat Kłodzki, Czerniec – Gmina Międzylesie, Jagodna – Gmina Bystrzyca Kłodzka, Orlica – Gmina Duszniki Zdrój, Guzowata – Gmina Radków, Włodzicka Góra – Gmina Nowa Ruda. Większość z nich już stoi, po polskiej stronie w budowie są jeszcze dwie: w gminie Międzylesie i Dusznikach-Zdroju. Wieża widokowa na Czerńcu – jak mówi burmistrz Międzylesia, Tomasz Korczak, jest już w budowie: – Fundament nabiera już twardości, wieża jest gotowa, tylko trzeba ją złożyć. Myślę, że na początku września firma zacznie składać. Wieża ma stanąć w ciągu miesiąca i co ciekawe, będzie to siostrzana wieża Trójmorskiego Wierchu, a projektant jest ten sam, co wieży w Jagodnej, na Kłodzkiej Górze i Trójmorskim Wierchu, czyli Andrzej Kociński.

A tymczasem wieża na Kłodzkiej Górze zaprasza turystów. Przed wejściem na szczyt wieży, należy jednak pamiętać, że nie polecana jest dla osób, które mają lęk wysokości lub czułe są na drgania konstrukcji. Wieża rzeczywiście się „huśta” – lekko, ale wyczuwalnie. Dojść do wieży można z Przełęczy Kłodzkiej – spacer zajmuje około 50 minut.

Joanna Żabska

Zobacz też: Wieża widokowa na Kłodzkiej Górze już prawie gotowa. Zostanie udostępniona przed końcem wakacji?
Wieża na Kłodzkiej Górze już gotowa! Otwarcie w sierpniu

GALERIA ZDJĘĆ:

WAŻNE TEMATY

Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma odznaczona przez prezydenta Srebrnym Krzyżem Zasługi

Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma odznaczona została przez prezydenta Andrzeja Dudę Srebrnym Krzyżem Zasługi. Burmistrz, wraz z innymi samorządowcami, medal odebrała...

Strefa Aktywności powstanie w Dusznikach-Zdroju. Gmina podpisała umowę z wykonawcą

W Urzędzie Miejskim w Dusznikach-Zdroju została podpisana umowa na budowę Strefy Aktywności na terenie miasta. Koszt inwestycji wyniesie ponad 7 mln złotych.

Kłodzko: miasto ostrzega przed osuwiskiem brzegu rzeki a Wody Polskie szukają pieniędzy

Coraz bardziej osuwa się brzeg Nysy Kłodzkiej pomiędzy Kłodzkiem a Krosnowicami, na popularnej ścieżce spacerowej, tuż za ścieżką rowerową (tzw. ścieżka za...

Samorząd powiatu kłodzkiego dofinansuje in vitro

Powiat kłodzki dofinansuje leczenie niepłodności metodą in vitro. Dofinansowanie przewidziane jest dla mieszkańców powiatu, a program ruszy 1 sierpnia 2023 r.

Oldboje powalczą w Polanicy-Zdroju na Mistrzostwach Polski w Piłkę Nożną

W najbliższy weekend, od 2 do 4 czerwca br. w Polanicy-Zdroju odbędą się XI Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej 50+. W...

Powiat kłodzki promował się we wrocławskim Decathlonie

Promocyjne stoisko w sklepie Decathlon na Bielanach Wrocławskich wystawił powiat kłodzki. Prezentowana na nim była oferta turystyczna ziemi kłodzkiej.

Dycha z Mamą. Nietypowa impreza biegowa na Górze Iglicznej

Nietypowa impreza biegowa odbyła się w niedzielę, 28 maja br. na Górze Iglicznej i w jej okolicach. Wokół Sanktuarium Maria Śnieżna biegały między...

Duszniki-Zdrój. Nietrzeźwy nastolatek jeździł samochodem rodziców

Podczas minionego weekendu policjanci zatrzymali w Dusznikach-Zdroju 16-latka, który prowadził samochód będąc pod wpływem alkoholu. Chłopiec odpowie za swoje zachowanie przed sądem rodzinnym.

Zdrowy styl życia królował na Festiwalu „Na Zdrowie!” w Polanicy-Zdroju

Zdrowa rywalizacja, zdrowe porady, zdrowa żywność i zdrowy styl życia królowały w sobotę, 27 maja br. w Polanicy-Zdroju podczas drugiej edycji Festiwalu „Na Zdrowie!”.

Pędził autem 116 km/h w obszarze zabudowanym. Stracił prawo jazdy

W niedzielę, 28 maja br. podczas nadzorowania ruchu na drogach powiatu kłodzkiego nieoznakowanym radiowozem z videorejestratorem podczas realizacji zadań na drodze krajowej...

The Partisan. W Siennej ekipa filmowa opowiedziała o realizacji filmu o Krystynie Skarbek

W sobotę, 27 maja br., w Siennej na Czarnej Górze została zorganizowana konferencja prasowa związana z realizacją filmu „The Partisan” o...

5 tytułów Mistrzów Dolnego Śląska i 10 medali dla zawodników HS Team Kłodzko!

Kolejne wspaniałe występy młodych pływaków z HS Team Kłodzko. Na Letnich Mistrzostwach Dolnego Śląska łącznie wywalczyli 10 medali, w tym...

Tomasz Duszyński oprowadził po Kłodzku śladem swoich powieści z cyklu „Glatz”

Dni Kłodzka to nie tylko koncerty na stadionie, ale także wydarzenia towarzyszące. Wśród nich w tym roku był spacer po Kłodzku...

3 KOMENTARZE

  1. No piękna ta wieża. Rodzinny wypad obowiązkowy. Oby więcej takich projektów dla mieszkańców i turystów… wtedy region będzie żył i dzielił się swoim nieziemskim klimatem… a mamy piękne tereny… jest się czym chwalić.

  2. to ci dystans społeczny trzymajo
    a do urzędu by coś załatwić to pojedynczo wpuszczają bo sie bojo

Comments are closed.