Droga segregacja śmieci. Ile zapłacą mieszkańcy powiatu po ostatnich podwyżkach?

1

Wydawało się, że po dużej podwyżce opłat za odbiór śmieci, która miała miejsce w 2019 r., sytuacja ustabilizuje się. Niestety, ostatnie podwyżki nie pozostawiają złudzeń. Zapłacimy jeszcze więcej, chociaż ceny są zróżnicowane w powiecie kłodzkim.

W maju 2019 roku zrobiliśmy zestawienie cen za odbiór śmieci w tych gminach, które podniosły opłatę. Pod koniec ubiegłego roku i na początku 2020 r. większość z nich ponownie podniosła ceny. Ile od 1 lutego br. (bo od tego terminu zaczną obowiązywać stawki w niektórych gminach) zapłacą mieszkańcy poszczególnych gmin? Okazuje się, że opłaty te są bardzo zróżnicowane.

Najtaniej w całym powiecie kłodzkim za odbiór śmieci do tej pory płacą mieszkańcy Kłodzka – 13 zł od osoby. Najdrożej jest w obu noworudzkich gminach – bo aż 32 zł muszą zapłacić mieszkańcy za odbiór odpadów segregowanych. Sytuacja ta może się jednak w tym roku zmienić, bo miasto Kłodzko szykuje się do nowego przetargu i w zależności od jego wyniku, opłata jeszcze w tym roku może pójść w górę. Z kolei gmina wiejska Nowa Ruda nie jest zadowolona z cen zaproponowanych przez Noworudzkie Usługi Komunalne i szuka tańszej oferty. Jeśli znajdzie, to cena może się obniżyć.

W ostatnich tygodniach ceny za odbiór śmieci poszły w górę prawie we wszystkich gminach. W niektórych już drugi raz w ciągu 12 miesięcy. Tak jest w gminie wiejskiej Kłodzko, Radkowie, mieście Nowa Ruda, Międzylesiu, Bystrzycy Kłodzkiej, Dusznikach Zdroju i w Szczytnej.

Ostatni największy wzrost cen odczuli mieszkańcy gminy wiejskiej Kłodzko – cena za odbiór śmieci segregowanych zwiększyła się aż dwukrotnie – z 12 zł na 24 zł. O prawie 13 zł wzrosła cena za odbiór śmieci w mieście Nowa Ruda (z 19,10 zł do 32 zł), o 8,5 zł w Międzylesiu (z 19,50 na 28 zł), o 8 zł w Dusznikach Zdroju (z 22 zł na 30 zł), o 6 zł w Bystrzycy Kłodzkiej (z 20 zł na na 26 zł), o 6,2 zł w Radkowie (z 18,80 na 25 zł) i o 5 zł w Szczytnej (z 22 zł na 27 zł). Ceny te dotyczą 1 osoby w gospodarstwie domowym, a opłata zależy od ilości osób.

Tylko dwie gminy w powiecie utrzymują jeszcze stawkę poniżej 20 zł. Są to miasto Kłodzko i Stronie Śląskie. W 8 gminach mieszkańcy płacą 20 zł i więcej, a w trzech – 30 zł i więcej (patrz tabela poniżej). Zdecydowanie więcej trzeba zapłacić „kary” za brak segregacji (od stycznia tego roku jest ustawowy obowiązek segregacji). Zazwyczaj stanowi ona dwukrotność stawki za segregowane. I znowu najniższa jest cena w Kłodzku – 26 zł, a najwyższa w w mieście i gminie Nowa Ruda (64 zł), Dusznikach Zdroju i Radkowie – 60 zł.

Ceny za odbiór śmieci w gminach w maju 2019 r. po pierwszych podwyżkach.

Jak tłumaczą gminy, kolejny wzrost ceny spowodowany jest przede wszystkim wzrostem opłaty środowiskowej, która w 2019 r. wynosiła 170 zł, a w roku 2020 już 270 zł, wyższymi kosztami zagospodarowania odpadów na Regionalnych Instalacjach Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK)– wzrost o ok. 30%, wzrostem płacy minimalnej i cen materiałów niezbędnych do odbioru odpadów komunalnych jak np. wzrost cen paliwa, koszt amortyzacji pojazdów oraz koszty energii i wynagrodzeń.

Joanna Żabska

Fot. ilustracyjne: pixabay.com

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj swój podpis