Trudna konserwacja bardzo zniszczonego zabytkowego gołębnika w zespole dworskim w Różance została doceniona przez Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków Oddział Dolnośląski. Odrestaurowanemu gołębnikowi przyznano w tym roku Dolnośląski Laur Konserwatorski.
Doprowadzony do ruiny, murowany gołębnik w Różance udało się uratować w 2022 roku dzięki determinacji gminy Międzylesie oraz konserwatora dzieł sztuki Anny Zaręby. Na ten cel gmina otrzymała z Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Konserwatora Zabytków dotację celową, a skomplikowana konserwacja nietypowego obiektu została przeprowadzona z poszanowaniem zabytkowej tkanki. Co ważne, mur kamienny zrekonstruowano pierwotną techniką, a ściany z użyciem starych cegieł.
Datowany na XIX wiek ośmiokątny, wieżowy gołębnik uważany jest za niezwykle ciekawy i rzadki w naszym rejonie. Znajduje się obok pozostałości zabudowań XVII-wiecznego dworu, w którym mieścił się zarząd dóbr zamku Szczerba. W październiku 2015 r. gołębnik w Różance został wpisany do rejestru zabytków województwa dolnośląskiego. W nocy z 13 na 14 października 2019 r. w Różance zawaliła się część ścian zabytkowego gołębnika, a sam obiekt niebezpiecznie się odchylił. Władze gminy Międzylesie szybko opracowały projekt wzmocnienia, uzupełnienia zawalonych ścian i stabilizacji obiektu, a w sprawę ratowania gołębnika zaangażował się dolnośląski konserwator zabytków.


(Źródło: UMiG Międzylesie)
Zobacz też:
Super, to jeszcze fotka Dworu Renesansowego który prześwituje tam na jednej focie z krótkim opisem jak polacy poradzili sobie z doprowadzeniem do kompletnej ruiny w rekordowym czasie… konserwacja zabytków nie ma się czym chwalić w tym barbarzyńskim państwie
Zdawać by się mogło że ten gołębnik to takie nic – nie warte uwagi. Okazało się że dzięki podjętej skutecznej inicjatywie jego uratowania zyskał na znaczeniu i stał się jednym z symboli ziemi klodzkiej.