19.1 C
Kłodzko
wtorek, 30 maja 2023
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Detektywi Przeszłości” na Szlaku Pomników

Nieformalna grupa młodzieży „Detektywi Przeszłości”, która działa przy Kłodzkiej Szkole Przedsiębiorczości pod opieką nauczyciela historii i regionalisty Marka Królikowskiego, pełniącego funkcję eksperta – historyka w projekcie, uczestniczyła w warsztatach terenowych – wizji lokalnej, zrealizowanych na obszarze miejscowości: Szalejów Dolny – Szalejów Górny – Polanica-Zdrój – Stary Wielisław – Kłodzko (obrzeża).

Działanie odbyło się w ramach realizacji projektu: Promowanie walorów obszaru LSR i zachowanie dziedzictwa lokalnego poprzez stworzenie Szlaku Pomników, dofinansowanego przez Stowarzyszenie Kłodzka Wstęga Sudetów w zakresie tematycznym 1.5.2 Realizacja lokalnych inicjatyw związanych z promowaniem walorów obszaru LSR i zachowaniem dziedzictwa lokalnego w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

W trakcie 3-dniowych warsztatów, które odbyły się 21 – 23 października br., młodzież zinwentaryzowała ok. 40 wybranych zabytków znajdujących się na obszarze miejscowości objętych projektem. Przygotowana została ich dokumentacja fotograficzna oraz topograficzna, a tam, gdzie było to możliwe, zebrano od mieszkańców najważniejsze informacje o zachowanych pomnikach historii.

W pierwszej kolejności działania zostały zrealizowane na obszarze dwóch sąsiadujących miejscowości: Szalejowie Dolnym i Szalejowie Górnym. Pomocą w identyfikacji zabytków rozlokowanych w pierwszej z wymienionych miejscowości służyła Mariola Nakwasińska, wieloletnia sołtys wsi, dzięki wsparciu której pobyt grupy w miejscowości rozpoczął się od zwiedzenia wnętrz i otoczenia mieszczącego się tu przepięknego pałacu, który niegdyś był siedzibą rodziny von Munchausen.

Na terenie Szalejowa zlokalizowane są w sumie 34 różnego rodzaju pomniki historii. Staraniami mieszkańców (dawnych i obecnych) wiele z nich odzyskało swój dawny blask i wygląd. Na potrzeby opracowywanego Szlaku Pomników „Detektywi Przeszłości” wybrali wstępnie 12 spośród nich, które wyróżniają się unikatowością (jak np. jedyny na obszarze dawnego Hrabstwa Kłodzkiego herb bpa praskiego Arnoszta z Pardubic) oraz walorami architektoniczno-kulturowymi. Z kolei w Szalejowie Górnym, dzięki pomocy sołtys Małgorzaty Turłaj-Łuszczek grupie udało się zidentyfikować 14 zabytków, które rozproszone są na obszarze całej miejscowości. Wśród nich na uwagę zasługuje unikatowy w skali regionu obraz, umieszczony na fasadzie jednego z domów.

Kolejny dzień to realizacja działań projektowych na obszarze Polanicy-Zdroju. Wizyta młodych Detektywów w tej słynącej, jak się okazało nie tylko z uzdrowiska miejscowości rozpoczęła się od spotkania pod siedzibą Towarzystwa Miłośników Polanicy z p. Edwardem Wojciechowskim (prezes TMP) oraz p. Janem Stypułą (wiceprezes TMP). Po sympatycznym przywitaniu grupy i przybliżeniu głównych obszarów działania Towarzystwa, młodzież pod opieką wybitnego znawcy Polanicy, jej zabytków oraz walorów turystyczno-krajoznawczych Jana Stypuły, kierującego Punktem Informacji Turystycznej przy Parku Szachowym, wyruszyła na spacer po najciekawszych miejscach kurortu. W trakcie kilkugodzinnej wędrówki udało się zidentyfikować ok. 20 różnego rodzaju pomników historii, z dawnym pałacem jezuickim, miejscem, w którym stał niegdyś kościół ewangelicki czy słynnym niedźwiedziem polanickim na czele.

W ostatnim dniu warsztatów młodzież zawitała do Starego Wielisławia, gdzie rolę przewodnika przejął opiekun grupy, który od kilku lat zgłębia tajemnice przeszłości miejscowości. Spośród ponad 60 zlokalizowanych na terenie wsi zabytków, do Szlaku Pomników zakwalifikowanych zostało wstępnie ok. 15 z nich. Wśród nich na uwagę zasługują pomniki znajdujące się na wzgórzu kościelnym z najstarszym sanktuarium na ziemi kłodzkiej, drewniana kaplica w dolnej części wsi, pozostałości dwóch folwarków oraz kaplica upamiętniająca śmierć księcia Jana Ziębickiego w bitwie z husytami w 1428 r. (w granicach administracyjnych Kłodzka).

Kolejnym etapem projektu będzie opracowanie możliwie jak najpełniejszych metryk zidentyfikowanych obiektów (na bazie kwerendy źródłowej i archiwalnej). Docelowo wybranych zostanie po 5-6 obiektów z każdej miejscowości, które utworzą Szlak Pomników – nową atrakcję turystyczną w regionie, dostosowaną do wymogów turystyki pieszej, rowerowej, ale także dla grup zorganizowanych.

W oparciu o te zabytki zostanie przygotowana również gra terenowa – Quest, która w ostatnim czasie zyskuje dużą popularność wśród turystów odwiedzających region, jako atrakcyjna forma spędzania wolnego czasu w gronie rodzinnym, połączona z aktywnością fizyczną. Opracowana zostanie również historia tych miejscowości, która docelowo zostanie wyeksponowana w formie tablic informacyjno-historycznych, które umieszczone zostaną na obszarze każdej wsi projektowej.

Detektywi Przeszłości

WAŻNE TEMATY

Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma odznaczona przez prezydenta Srebrnym Krzyżem Zasługi

Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma odznaczona została przez prezydenta Andrzeja Dudę Srebrnym Krzyżem Zasługi. Burmistrz, wraz z innymi samorządowcami, medal odebrała...

Strefa Aktywności powstanie w Dusznikach-Zdroju. Gmina podpisała umowę z wykonawcą

W Urzędzie Miejskim w Dusznikach-Zdroju została podpisana umowa na budowę Strefy Aktywności na terenie miasta. Koszt inwestycji wyniesie ponad 7 mln złotych.

Kłodzko: miasto ostrzega przed osuwiskiem brzegu rzeki a Wody Polskie szukają pieniędzy

Coraz bardziej osuwa się brzeg Nysy Kłodzkiej pomiędzy Kłodzkiem a Krosnowicami, na popularnej ścieżce spacerowej, tuż za ścieżką rowerową (tzw. ścieżka za...

Samorząd powiatu kłodzkiego dofinansuje in vitro

Powiat kłodzki dofinansuje leczenie niepłodności metodą in vitro. Dofinansowanie przewidziane jest dla mieszkańców powiatu, a program ruszy 1 sierpnia 2023 r.

Oldboje powalczą w Polanicy-Zdroju na Mistrzostwach Polski w Piłkę Nożną

W najbliższy weekend, od 2 do 4 czerwca br. w Polanicy-Zdroju odbędą się XI Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej 50+. W...

Powiat kłodzki promował się we wrocławskim Decathlonie

Promocyjne stoisko w sklepie Decathlon na Bielanach Wrocławskich wystawił powiat kłodzki. Prezentowana na nim była oferta turystyczna ziemi kłodzkiej.

Dycha z Mamą. Nietypowa impreza biegowa na Górze Iglicznej

Nietypowa impreza biegowa odbyła się w niedzielę, 28 maja br. na Górze Iglicznej i w jej okolicach. Wokół Sanktuarium Maria Śnieżna biegały między...

Duszniki-Zdrój. Nietrzeźwy nastolatek jeździł samochodem rodziców

Podczas minionego weekendu policjanci zatrzymali w Dusznikach-Zdroju 16-latka, który prowadził samochód będąc pod wpływem alkoholu. Chłopiec odpowie za swoje zachowanie przed sądem rodzinnym.

Zdrowy styl życia królował na Festiwalu „Na Zdrowie!” w Polanicy-Zdroju

Zdrowa rywalizacja, zdrowe porady, zdrowa żywność i zdrowy styl życia królowały w sobotę, 27 maja br. w Polanicy-Zdroju podczas drugiej edycji Festiwalu „Na Zdrowie!”.

Pędził autem 116 km/h w obszarze zabudowanym. Stracił prawo jazdy

W niedzielę, 28 maja br. podczas nadzorowania ruchu na drogach powiatu kłodzkiego nieoznakowanym radiowozem z videorejestratorem podczas realizacji zadań na drodze krajowej...

The Partisan. W Siennej ekipa filmowa opowiedziała o realizacji filmu o Krystynie Skarbek

W sobotę, 27 maja br., w Siennej na Czarnej Górze została zorganizowana konferencja prasowa związana z realizacją filmu „The Partisan” o...

5 tytułów Mistrzów Dolnego Śląska i 10 medali dla zawodników HS Team Kłodzko!

Kolejne wspaniałe występy młodych pływaków z HS Team Kłodzko. Na Letnich Mistrzostwach Dolnego Śląska łącznie wywalczyli 10 medali, w tym...

Tomasz Duszyński oprowadził po Kłodzku śladem swoich powieści z cyklu „Glatz”

Dni Kłodzka to nie tylko koncerty na stadionie, ale także wydarzenia towarzyszące. Wśród nich w tym roku był spacer po Kłodzku...

1 KOMENTARZ

Comments are closed.