19.1 C
Kłodzko
wtorek, 30 maja 2023
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Cytobus w Jugowie. Bezpłatne badania

W sobotę, 23 lipca przy budynku Nadleśnictwa w Jugowie stanie cytobus. Bezpłatne badania organizuje Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu, przy wsparciu ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Cytobus wykonany specjalnie dla DCOPiH, którego zakup został dofinansowany ze środków z budżetu państwa, rozpoczął pracę na rzecz zdrowia Mieszkanek Dolnego Śląska. Inicjatorem akcji jest Wicemarszałek Marcin Krzyżanowski. Głównym zadaniem Cytobusa jest dotarcie z badaniami cytologicznymi w ramach Profilaktyki Raka Szyjki Macicy do jak największej liczby mieszkanek naszego województwa.

Głównym celem jest umożliwienie jak największej liczbie, kwalifikujących się do badań kobiet, w wieku 25-59 lat które w ciągu ostatnich 3 lat nie korzystały z profilaktycznej cytologii w ramach Programu Przesiewowego. Według danych z Narodowego Funduszu Zdrowia, objęcie populacji przesiewem Raka Szyjki Macicy wynosiło w 2021 roku jedynie 12.81%, co oznacza, że spośród 777 259 kobiet kwalifikujących się do badania, tylko 99 566 kobiet skorzystało z możliwości wykonania ich.

W specjalistycznym pojeździe mieści się gabinet położnej, w którym znajduje się fotel ginekologiczny, niezbędne wyposażenie oraz wydzielona kabina higieny intymnej z bidetem i bieżącą wodą, aby pacjentka mogła przygotować się do badania.

Badania cytologiczne i ich ocena to pierwszy etap diagnostyki. Jeśli kobieta otrzyma nieprawidłowy wynik cytologii, będzie o tym informowana telefonicznie i skierowana na dalsze badania diagnostyczne. Kolejnym etapem jest wystandaryzowana kolposkopia (diagnostyka pogłębiona weryfikująca wynik cytologii). Pogłębioną diagnostykę będzie można wykonać w 4 współpracujących w projekcie ośrodkach na Dolnym Śląsku:

  • Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii  we Wrocławiu,
  • Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej w Jeleniej Górze,
  • Powiatowym Zespole Szpitali w Oleśnicy,
  • Specjalistycznym Szpitalu Ginekologiczno-Położniczy im. E. Biernackiego w Wałbrzychu.

Rak szyjki macicy jest trzecim co do częstości występowania nowotworem u kobiet oraz czwartą przyczyną zgonów nowotworowych, kobiet na świecie. Więcej niż 85 % nowych zachorowań odnotowuje się u kobiet zamieszkałych w krajach rozwijających się. Polska należy do krajów o średniej zachorowalności oraz o wysokich wskaźnikach umieralności na ten nowotwór w porównaniu do innych krajów europejskich. Dlatego też program ma na celu zwiększanie świadomości onkologicznej mieszkanek województwa dolnośląskiego, pokazaniu, że dostęp do badań nie jest taki trudny i ograniczony i nie należy bać się korzystania z możliwości jakie daje profilaktyka.

Zdrowie to najwyższa wartość, a czas to kluczowy czynnik w wyścigu z rakiem. Nowotwór im szybciej wykryty, tym większe prawdopodobieństwo jego wyleczenia, a badania w  ramach programów przesiewowych są gwarantem objęcia kompleksową opieką specjalistyczną. W przypadku podejrzenia nowotworu, każda kobieta zapraszana jest do skorzystania z etapu pogłębionego programu, a jeżeli obawy się potwierdzą, trafia od razu pod właściwą kompleksową opiekę onkologiczną

Jak zarejestrować się do badania?
Zadzwoń na nr 71 36-89-647, pn-pt, w godz. 9:00-14:00Na stronie internetowej będziemy umieszczać harmonogram wizyt Cytobusa: https://umwd.dolnyslask.pl/zdrowie.

(Źródło: UG Nowa Ruda)

WAŻNE TEMATY

Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma odznaczona przez prezydenta Srebrnym Krzyżem Zasługi

Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma odznaczona została przez prezydenta Andrzeja Dudę Srebrnym Krzyżem Zasługi. Burmistrz, wraz z innymi samorządowcami, medal odebrała...

Strefa Aktywności powstanie w Dusznikach-Zdroju. Gmina podpisała umowę z wykonawcą

W Urzędzie Miejskim w Dusznikach-Zdroju została podpisana umowa na budowę Strefy Aktywności na terenie miasta. Koszt inwestycji wyniesie ponad 7 mln złotych.

Kłodzko: miasto ostrzega przed osuwiskiem brzegu rzeki a Wody Polskie szukają pieniędzy

Coraz bardziej osuwa się brzeg Nysy Kłodzkiej pomiędzy Kłodzkiem a Krosnowicami, na popularnej ścieżce spacerowej, tuż za ścieżką rowerową (tzw. ścieżka za...

Samorząd powiatu kłodzkiego dofinansuje in vitro

Powiat kłodzki dofinansuje leczenie niepłodności metodą in vitro. Dofinansowanie przewidziane jest dla mieszkańców powiatu, a program ruszy 1 sierpnia 2023 r.

Oldboje powalczą w Polanicy-Zdroju na Mistrzostwach Polski w Piłkę Nożną

W najbliższy weekend, od 2 do 4 czerwca br. w Polanicy-Zdroju odbędą się XI Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej 50+. W...

Powiat kłodzki promował się we wrocławskim Decathlonie

Promocyjne stoisko w sklepie Decathlon na Bielanach Wrocławskich wystawił powiat kłodzki. Prezentowana na nim była oferta turystyczna ziemi kłodzkiej.

Dycha z Mamą. Nietypowa impreza biegowa na Górze Iglicznej

Nietypowa impreza biegowa odbyła się w niedzielę, 28 maja br. na Górze Iglicznej i w jej okolicach. Wokół Sanktuarium Maria Śnieżna biegały między...

Duszniki-Zdrój. Nietrzeźwy nastolatek jeździł samochodem rodziców

Podczas minionego weekendu policjanci zatrzymali w Dusznikach-Zdroju 16-latka, który prowadził samochód będąc pod wpływem alkoholu. Chłopiec odpowie za swoje zachowanie przed sądem rodzinnym.

Zdrowy styl życia królował na Festiwalu „Na Zdrowie!” w Polanicy-Zdroju

Zdrowa rywalizacja, zdrowe porady, zdrowa żywność i zdrowy styl życia królowały w sobotę, 27 maja br. w Polanicy-Zdroju podczas drugiej edycji Festiwalu „Na Zdrowie!”.

Pędził autem 116 km/h w obszarze zabudowanym. Stracił prawo jazdy

W niedzielę, 28 maja br. podczas nadzorowania ruchu na drogach powiatu kłodzkiego nieoznakowanym radiowozem z videorejestratorem podczas realizacji zadań na drodze krajowej...

The Partisan. W Siennej ekipa filmowa opowiedziała o realizacji filmu o Krystynie Skarbek

W sobotę, 27 maja br., w Siennej na Czarnej Górze została zorganizowana konferencja prasowa związana z realizacją filmu „The Partisan” o...

5 tytułów Mistrzów Dolnego Śląska i 10 medali dla zawodników HS Team Kłodzko!

Kolejne wspaniałe występy młodych pływaków z HS Team Kłodzko. Na Letnich Mistrzostwach Dolnego Śląska łącznie wywalczyli 10 medali, w tym...

Tomasz Duszyński oprowadził po Kłodzku śladem swoich powieści z cyklu „Glatz”

Dni Kłodzka to nie tylko koncerty na stadionie, ale także wydarzenia towarzyszące. Wśród nich w tym roku był spacer po Kłodzku...