Miasto Kłodzko przymierza się do rewitalizacji białych koszarów na Forcie Owcza Góra. Na razie trwają prace nad dokumentacją techniczną, którą przygotowuje wyłoniona w przetargu pracownia projektowa.
Pomysł na rewitalizację koszarów białych na Forcie Owcza Góra przygotowuje Pracownia Projektowa „Archi-S”. Jak dowiedziała się nasza redakcja, konsultantami będą znawcy fortyfikacji kłodzkich – prof. dr hab. Grzegorz Podruczny i prof. Piotr Molski. Efektem półrocznej pracy zespołu ma być gotowa dokumentacja budowlana wraz z kosztorysem, które pozwolą gminie poszukać niemałych zapewne środków zewnętrznych na ratowanie popadającego w ruinę fortu.
Nie wiadomo jeszcze, jaki będzie ostateczny pomysł na rewitalizację koszarów. W obiekcie mają zostać umiejscowione ogólnie usługi, tj. mała gastronomia, sklepiki, biura czy miejsca noclegowe. Rewitalizacji ma zostać poddany także teren przylegający – dziedziniec ma być zagospodarowany na cele rekreacyjne i wypoczynkowe, uporządkowaniu ma zostać poddana zieleń, a także pojawić się ma droga dojazdowa do obiektu wraz z parkingami. Projekt uwzględnić musi także wszystkie przyłącza wodne, kanalizacyjne, prąd.

Fort Owcza Góra został wybudowany w XVIII w. jako fort pomocniczy Twierdzy Kłodzko. Jest typowo militarnym obiektem – miał uniemożliwić ostrzelanie twierdzy głównej ze szczytu wzniesienia oraz kontrolować drogę w kierunku Wrocławia. Po II wojnie światowej fort, na który nie było pomysłu, zaczął popadać w ruinę. W 2015 roku ówczesny dzierżawca fortu „Wadex-Invest” zaprezentował koncepcję rewitalizacji fortu, który miałby pełnić funkcję mieszkalno-usługowo-hotelarską, a sam fort miał być połączony kolejką gondolową z Twierdzą Kłodzko. Oprócz wizualizacji, które wówczas powstały, nigdy nie doszło do uszczegółowienia tej idei, a w 2016 r. miasto wypowiedziało dzierżawcy umowę. Fort Owcza Góra W 2017 r. studenci Politechniki Lubelskiej przeprowadzili pierwszą inwentaryzację koszarów na Forcie Owcza Góra. Zrobili pomiary murów, ich wilgotności i ocenili stan techniczny budynków. W 2018 r. z kolei studenci Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej zaprezentowali swoje pomysły na obiekt. Powstały wówczas wizualizacje m.in. hotelu czy punktów usługowych, które mogłyby w tym miejscu się pojawić.
O tym, jak ostatecznie może zostać wykorzystany potencjał zabytku dowiemy się w kwietniu przyszłego roku – bo taki czas ma pracownia projektowa, żeby zaprezentować projekty.
Białe koszary białe na Forcie Owcza Góra w 2017 r. podczas inwentaryzacji prowadzonej przez studentów Politechniki Lubelskiej:
Wizualizacje koszarów na Forcie Owcza Góra autorstwa studentów Politechniki Warszawskiej (2018 r.):
Koszary na Forcie Owcza Góra 2020 r.
jż
Pierw to trzeba parówkę wysiedlić jak turysta to zobaczy to nawet do fortu nie dojedzie
Nie przeginaj Grzegorzu.
Proszę o argument, skoro moja opinia jest jak to nazwałeś ” przegięciem”.
Podstawą jest szanowni państwo zapoznać się z historią tego miejsca. Iść w stronę rekreacji i rekreacji i rozgrywek na obszarze kaźni i cierpienia jest delikatnie pisząc niesmaczne.
Nie chcę porównywać tu miejsc ale ta tak samo jakby w jednym z najbogatszych znanych obozów zarobić hotel.
To nie politechnika ale warto czasami pomyślę.
Pozdrawiam
Najpierw to powinni wysiedlić całą ,,śmietankę” z parkówki. Zachowując przy tym wszystkie procedury transportu zwierząt oraz kordonu sanitarnego. Wywóz tej patologicznej ludności powinien poprowadzić tak daleko od miasta- tak aby nie pałętała się po naszym pięknym Kłodzku. Teren zostawiony po nich najlepiej najpierw zdezynfekować bo jak wiadomo lub nie to tam było pierwsze ognisko Korona-świrusa.
Pozdrawiam czytelników!
Do Lutek. Kłodzko ma Burmistrza OWIECZKĘ i dlatego do tej pory na Owczej Górze – FORCIE nic się nie dzieje, a jest coraz gorzej..
Najpierw to proponuję zrobić porządek z wszystkimi drzewami, które niszczą swoimi korzeniami mury od ponad 20 lat. Na to nie potrzeba projektu, tylko trochę zainteresowania i dobrej woli. Dziwię się, że nikt do tej pory nie zainwestował się aby zabezpieczyć cały obiekt przed postepujaca degradacją. Twierdza jako obiekt zabytkowy powinna zostać doprowadzona do stanu pierwotnego i udostepniona do zwiedzania. Na srebrnej górze z fortami się udalo, to dlaczego nie miało by się udać z owczą?
Pijalnia wódki i piwa!
Burmistrz Piszko w swojej pierwszej kampanii wyborczej uprawiał populizm wykorzystując między innymi do tego celu Fort Owcza Góra , aby zyskać wyborców. Niestety to już Jego druga kadencja, a Fort Owcza Góra popadł w jeszcze większą ruinę.
Pomysł przedni . Oby udało się te plany zrealizować.